Łukaszenka został covdianinem. „Od 9 października nasi obywatele mają obowiązek noszenia maski i zachowania dystansu”

Alaksandr Łukaszenka. Foto: PAP/EPA
Alaksandr Łukaszenka. Foto: PAP/EPA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od 9 października na Białorusi obowiązywać będzie noszenie masek i zachowanie bezpiecznego dystansu w miejscach publicznych, między innymi w sklepach, urzędach, transporcie.

Jak poinformował agencję BiełTA wiceminister zdrowia Alaksandr Tarasienka, odtąd odpowiadać za brak maski będą także osoby fizyczne, a nie jak – dotąd – właściciele sklepów, restauracji czy administratorzy budynków.

„Od 9 października nasi obywatele mają obowiązek noszenia maski i zachowania dystansu w sklepach, zakładach żywienia zbiorowego, punktach usługowych, w tatrach, kinach, podczas imprez masowych, na stadionach, w zakładach, placówkach zdrowia, aptekach i innych obiektach” – podał Tarasienka.

Nakaz dotyczy także wszystkich typów transportu publicznego, a maskę należy nosić tak, by zasłaniała nos, usta i brodę.

Jak wskazał Tarasienka, władze na razie będą sytuację „monitorować” i zalecać noszenie masek. „Potem może zostaną zastosowane jakieś inne działania” – dodał. Kary na razie nie są przewidziane.

Zaostrzenia są związane z „niekorzystną sytuacją epidemiczną”, związaną z koronawirusem.

Według oficjalnych danych dzienna liczba zachorowań na Białorusi utrzymuje się na poziomie niemal dwóch tysięcy (i nigdy jeszcze tego progu nie przekroczyła). W piątek poinformowano o 16 przypadkach śmiertelnych w ciągu doby.

Na Białorusi od początku pandemii nie wprowadzano kwarantanny ani innych szerokich zaostrzeń. Obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych wprowadzono w listopadzie ubiegłego roku. (PAP)

33 KOMENTARZE

  • Ani jedno ani drugie. Łukaszenko stwierdził że w ten sposób będzie mu łatwiej trzymać społeczeństwo za twarz. Jednocześnie wchodzi w grę tak jak Rosja czy Chiny, które udają że wierzą w świrusa i z tej pozycji przygotowują się do nieuniknionego konfliktu zbrojnego z zachodem.

   • Ale to by oznaczało że nasi umiłowani przywódcy też w te szachy umieją grać, skoro szmaty na ryjach w PL nosić trzeba od wielu miesięcy (w sklepach, itd)
    Morawiecki i Kaczyński też przygotowują nasz nieszczęśliwy kraj do konfliktu zbrojnego z zachodem? Coś twoja teoria WWR kupy się nie trzyma

 1. No, to chyba „rebus rozwiązany”: jest jakiś deal EU-Białoruś (a EU to Niemcy), w efekcie czego Niemcy sterują Łukaszenką, aby sytuację Polski utrudnić dodatkowo. Ukraińcy padają przed nimi na pysk — to niby czemu nie Białorusini… zwróćmy uwagę, że (chyba?) nie było żadnych protestów ze strony Niemiec przeciwko tworzeniu owego „szlaku przerzutowego” przez Białoruś. A chyba powinni być chociaż trochę zainteresowani tą sprawą, nieprawdaż?

  • Dobra analiza. Ale z tego wynika, że Łukaszenka po raz kolejny wykiwał Putina robiąc taktyczny zwrot na zachód.

   • Niekoniecznie… przecież Putin też jest zblatowany z Zachodem (gaz i inne surowce). Z braku jakichkolwiek niechętnych reakcji Rosji wynikałoby, że tam nic się nie dzieje wbrew woli Putina.
    Może być również tak, że „Putin wziął od Niemiec ‚zlecenie na Polskę’ — i przekazał białoruskiemu podwykonawcy”. A ponieważ „pandemia” w Rosji jest, to jej zaistnienie także na Białorusi jest znakiem pogłębiania się zależności.

 2. Bardzo podejrzana sprawa. Być może Łukaszenka atakowany ze wszystkich stron (m.in. od wielu miesięcy przez reżim poliński) musiał ulec psychozie rzekomej pandemii narzucanej przez siły NWO (kontrolujące przeciez również różne sankcje nakładane na Białoruś)

 3. to teraz będzie przynajmniej bezpieczniej – imigranci będą nadal przekraczali nielegalnie naszą granicę, ale za to w maseczkach!!! salon dostanie orgazmu z zachwytu.

 4. zmęczyli chłopa…. nasi mają w tym udział niestety. Z tymi golarkami, i strzelaniem ze ślepaków… Widocznie już za duża presja na wojnę była…. Odpuścił. Na tyle na ile Putin pozwolił… Drażnijcie misia dalej swoimi wygłupami na granicy.

 5. Putin za darmochę nie będzie chronił Białorusi, ale żeby ludzie się chcieli szprycować Sputnikiem to musi odegrać ten cały cyrk straszonka pospolitej tłuszczy.

  Pfizer raczej nie ma co tam szukać biznesu, no chyba że Putin się dogadał z Merklową w ramach sojuszu rosyjsko-niemieckiego.

 6. Niestety, spodziewam się, że prawda jest gorsza, niż „kupienie Łukaszenki”. Moim zdaniem występuje przewaga rodzaju militarnego grupy wdrażającej terror sanitarny wobec rządów i przywódców. Obstawiam realną groźbę pozbawienia życia.
  Prawdopodobnie „grupa” zaczyna przegrywać (ludzie są świadomi, co się dzieje) – i włącza plan B, czyli rozwiązanie siłowe.

 7. Czyli dał się sprzedać, nosz kurcze mać. Jeśli jest jakieś państwo które nigdy nie zgodzi się na lewacki terroryzm, będzie typowa wolność głównie gospodarcza z minimalizmem prawnym i minimalizmem podatkowym to chyba się tam wyprowadzam. Mówię chyba bo w Polsce się wychowałem i chcę by naród dalej trwał a nie się dławił tym co politycy obecnej jak i poprzednich kadencji robili.

 8. MFW dały miesiąc temu Białorusi 950 milionów dolarów na walkę z Covidem. To oficjalnie przyznały białoruskie media. Kupili Łukaszenke.

 9. O ile pamiętam, to on w zeszłym miesiącu przyjął w końcu propozycje Banku Centralnego. I od tego czasu zaczęło się… uchodźcy, teraz maski itp. Tańczy jak my zagrają.

 10. W przeciwieństwie do niektórych na forum, nie pokładałem w Ł. żadnej nadziei.
  Jestem wyznawcą „teorii fundamentalnej” – tylko fundamenty pozwolą oprzeć się siłom zła.
  Białoruś to skansen socjalizmu, prędzej czy później gospodarka takiego państwa legnie, występują braki, a to czyni podatnym na „układy”. Można zastosować model Korei Pn., „na szczęście” dla obywateli władcy raczej wybierają korupcję.

  • Nie mówię, że nie ma za co doceniać Ł., ale żeby państwo było silne, ludzie muszą mieć możliwość realizowania się – zarabiania na swoje życie i posiadania satysfakcji, że można coś fajnego mieć za zarobione pieniądze.
   Nawet nie uciekam się do spraw wiary, to inne tematy, choć oczywiście najważniejsze.

Comments are closed.