Kosowo
Fot. ilustr. Kosovo Team Twitter
Serbski Związek Piłki Nożnej chce ukarania Kosowa po meczu tego zespołu ze Szwecją. Osobno domaga się kar dla grającego w reprezentacji Helwetów Xherdana Shaqiriego za mecz Szwajcarów z Irlandią Północną. Oba spotkania rozgrywano w sobotę 9 października.

Poszło o to, że podczas meczu Szwecja – Kosowo, kibice tego ostatniego zespołu wywiesili banery z żądaniem przyłączenia Kosowa do Albanii.

Serbia do dzisiaj nie uznaje niepodległości ogłoszonej przez Kosowo w lutym 2008 roku.

Sekretarz serbskiej federacji piłkarskiej Jovan Surbatovic wysłał do FIFA oficjalny list protestacyjny.

Michalkiewicz. The Movie

Wzywa w nim do „wyrzucenia z futbolu” osób odpowiedzialnych za takie sytuacje. Na trybunach Friends Arena w Sztokholmie było bowiem sporo i transparentów z hasłami „Kosowo to Albania”.

Na celowniku serbskiej federacji znalazł się także Shaqiri, grający na co dzień w Olympique Lyon, a reprezentujący Szwajcarię. Xherdan Shaqiri pochodzi z Kosowa.

Zaraz po meczu Szwajcaria – Irlandia Północna przywdział kurtkę KLA, (armii wyzwolenia Kosowa). Miał mu ją narzucić na ramiona kibic, który wszedł na murawę podczas wywiadu.

Shaqiri dość szybko bluzę zdjął, ale obrazek poszedł w świat. KLA to kosowska paramilitarna milicja. W Serbii uważana jest za organizację terrorystyczną.

Także i w tym przypadku Serbowie chcą ukarania piłkarza za „promowanie przestępczej organizacji terrorystycznej KLA”.

Źródło: France Info