Pasażerowie utknęli na lotniskach, ponad tysiąc lotów odwołane. Powodem wymóg szczepień przeciw COVID-19?

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels (kolaż)
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels (kolaż)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Amerykańskie linie lotnicze Southwest Airlines (SWA) odwołały w miniony weekend ponad 1000 lotów. Branżowy portal Axios zauważył, że nastąpiło to w ślad za tym, kiedy piloci zwrócili się do sądu o zablokowanie nakazu szczepień przeciw Covid-19.

„Linie lotnicze Southwest Airlines z siedzibą w Dallas odwołały w weekend ponad 1000 lotów, pozostawiając pasażerów na lotniskach w całym kraju. Masowe anulowanie lotów nastąpiło po tym, jak piloci linii poprosili sąd o zablokowanie nowego wymogu firmy dotyczącego szczepionki Covid” – podał Axios.

Według amerykańskiej firmy FlightAware Tracker, monitorującej m.in. ruch lotniczy, w niedzielę odwołano ponad 25 proc lotów.

„Osoby wtajemniczone w zagadnienia łączące się z liniami lotniczymi, a także konserwatyści zastanawiają się, czy odwołania są częścią akcji tzw. «sick out» (pozorowania chorób) w odpowiedzi na politykę firmy dotyczącą szczepień” – zauważył Axios.

Tego rodzaju sugestiom zaprzeczył związek zawodowy pilotów Southwest argumentując, że odwołanie lotów nie wiązało się z planowaną demonstracją pracowników. Jak dodał, nie jest przeciwny szczepieniom, ale firma musi wszcząć negocjacje z pracownikami przed podjęciem takiego kroku.

„Możemy z całą pewnością powiedzieć, że nasi piloci nie uczestniczą w żadnych oficjalnych lub nieoficjalnych akcjach pracowniczych. Nasi piloci będą nadal radzić sobie ze słabym planowaniem kierownictwa SWA, jak również z wszelkimi zewnętrznymi wyzwaniami operacyjnymi” – głosi komunikat prasowy związku.

Z kolei zarząd Southwest argumentował, że odwołania i opóźnienia spowodowała niesprzyjająca pogoda i „problemy z kontrolą ruchu lotniczego”.

Axios zwrócił uwagę, że żadne inne linie lotnicze nie zostały dotknięte w weekend tak wielkimi kłopotami.

„Linia lotnicza Southwest jest zazwyczaj bardzo aktywna jeśli idzie o obsługę klienta w mediach społecznościowych. Natomiast podczas gdy narastały odwołania i opóźnienia lotów, jej konto na Twitterze milczało na ten temat przez ponad 24 godziny” – zauważył Axios.

Nowojorska telewizja NY1 przypomniała, że Biały Dom naciskał na linie lotnicze, aby przystały na wymóg szczepień. Są bowiem kontrahentami federalnymi, otrzymują pieniądze od Departamentu Obrony na obsługę lotów, w tym tych, które tego lata przewoziły do USA uchodźców z Afganistanu.

Źródło: PAP

7 KOMENTARZE

    • Dokładnie to samo chciałem napisać. Jak ma taki prowadzić samolot. Do tego podczepmy sytuację na drogach miliony zombie nie wiadomo kiedy i gdzie pójdą na czołówkę, bo zawał, bo udar…

Comments are closed.