Drukarki rozgrzane. Izba Reprezentantów zgodziła się podnieść limit zadłużenia USA do 28,5 BILIONÓW dolarów

Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kongres USA, 12 października zgodził się tymczasowo podnieść limit zadłużenia USA do końca roku, zapewniając pewne wytchnienie dla największej gospodarki świata. Dzięki poparciu Demokratów (219 głosów za do 206 przeciw) Izba Reprezentantów przyjęła środek, który przewiduje podniesienie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych o 480 mld dolarów.

Umożliwi to regulowanie władzy federalnej regulowanie płatności do grudnia. Bez tej decyzji kraj mógłby znaleźć się w upadłości z dniem 18 października – ostrzegał Skarb Państwa. Zwiększenie zadłużenia było przedmiotem impasu w Senacie.

Ostatecznie zatwierdzono to tymczasowe rozwiązanie, ale przy sprzeciwie Republikanów. Ci odrzucają jednak przydzielenie czeku in blanco Bidenowi na długoterminowe wydatki, obawiając się, że roztrwoni pieniądze m.in. na tzw. politykę klimatyczną i społeczny „postęp”.

Zadłużenia państwa zostanie teraz podniesione do astronomicznej sumy 28,5 bln, co jednak tylko oddala perspektywę technicznej niewypłacalności. Wcześniej podwyższenie limitu zaaprobował Senat.

To odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia jeszcze w wysokości… 22 bilionów. Prezydent Biden musi podpisać nowelizację przed 18 października. W ocenie Departamentu Skarbu USA jest to data graniczna, od której największa gospodarka świata stanęłaby na krawędzi niewypłacalności.

USA finansują swe wydatki, pożyczając pieniądze – sprzedają na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. Ameryka jest przy tym największym dłużnikiem świata.

USA nigdy jeszcze nie okazały się niewypłacalne, toteż ich obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach – głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Dlatego papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego.

Źródło: AFP/ PAP

13 KOMENTARZE

 1. Prezydent USA powinien wezwać na naradę zwierzchnika sił zbrojnych oraz nadzorców wszelakich sił specjalnych — i kazać im po prostu „zlikwidować” tych najbogatszych w USA („od Gatesa wzwyż”), a ich majątki skonfiskować i przeznaczyć na spłatę długu państwowego.
  Dlaczego? Dlatego, że to są szkodnicy i wrogowie ludzkości, czego „operacja Covid” jest dowodem.

 2. Dziwne..

  Gdybym to ja miał drukarkę to czy wydrukowane kwoty zapisywałbym sam sobie po stronie winien?

  Komu? Komu oddać pieniądze, którą sam sobie wydrukowałem?

  I komu wcześniej oddałem całą moją kasę, kasę której drukować się nie dało, bo była ze złota!

  KTO TO JEST TEN KTOŚ?

 3. Zaraz, zaraz, w artykule zapomniano o niewypłacalności w latach 70, czego efektem było odejście od parytetu złota i drukowanie papierków bez pokrycia

Comments are closed.