Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Z Polski pojechał wicepremier Gliński. Do czego się zobowiąże?

Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
REKLAMA
Ok. 400 uczestników zjawiło się w szwedzkim mieście Malmoe na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Polskę reprezentuje wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Premier Szwecji Stefan Loefven stwierdził – „Jesteśmy tu, aby zaproponować konkretne rozwiązania. Po Holokauście wydawało się, że nie będzie już antysemityzmu, tak się jednak nie stało”. Ma rację, bo miasto zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Nie chodzi jednak o żadnych neonazistów, ale o… Palestyńczyków.

W mieście mieszka ich duża kolonia, a wspierani przez innych muzułmanów, dość często dają wyraz swojej niechęci wobec Izraela. Właśnie z tego powodu w mieście wstrzymano nawet ruch komunikacji i przedsięwzięto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, łączenie ze współpracą wywiadów państw sąsiednich.

REKLAMA

Tymczasem szef szwedzkiego rządu wyraził oczekiwanie, że dzieci żydowskiego pochodzenia nie będą musiały zmieniać szkoły z powodu obaw o prześladowania. Z tym, że ten los zgotował im sam rząd, który nieodpowiedzialnie otworzył granice przed islamską imigracją.

O tym jednak Loefven „taktownie” milczał. Dodał za to, że media społecznościowe powinny brać odpowiedzialność za publikowane w nich antysemickie treści. „Po pandemii zauważamy zwiększenie teorii konspiracyjnych” – podkreślił Loefven. Celem pokazania, że coś w tym temacie robią, wprowadzą po prostu… cenzurę.

Jak przekazali organizatorzy, na forum obecnych jest ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. W forum, oprócz gospodarza – szwedzkiego premiera, uczestniczą także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

Prezydent Izraela Icchak Hercog łączy się za pomocą internetu. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz prezydent Francji Emmanuel Macron przysłali filmy z nagranymi przemówieniami. W forum biorą udział również przedstawiciele mediów społecznościowych, Facebooka oraz Youtube. I właśnie to wydaje się najbardziej niebezpieczne. Temat antysemityzmu może się bowiem stać okazją do rozszerzenia zakresu stosowanej przez gigantów cenzury.

Reprezentujący na forum Polskę wicepremier Gliński zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji. Warto będzie posłuchać do czego się zobowiąże.

Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej „Pamiętaj”, delegaci debatują nad: konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem „Reaguj”. Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. Forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zostało przełożone ze względu na pandemię.

Źródło: PAP

REKLAMA