Rozpoczęło się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Z Polski pojechał wicepremier Gliński. Do czego się zobowiąże?

Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Ok. 400 uczestników zjawiło się w szwedzkim mieście Malmoe na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu. Polskę reprezentuje wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Premier Szwecji Stefan Loefven stwierdził – „Jesteśmy tu, aby zaproponować konkretne rozwiązania. Po Holokauście wydawało się, że nie będzie już antysemityzmu, tak się jednak nie stało”. Ma rację, bo miasto zostało zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Nie chodzi jednak o żadnych neonazistów, ale o… Palestyńczyków.

W mieście mieszka ich duża kolonia, a wspierani przez innych muzułmanów, dość często dają wyraz swojej niechęci wobec Izraela. Właśnie z tego powodu w mieście wstrzymano nawet ruch komunikacji i przedsięwzięto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, łączenie ze współpracą wywiadów państw sąsiednich.

Tymczasem szef szwedzkiego rządu wyraził oczekiwanie, że dzieci żydowskiego pochodzenia nie będą musiały zmieniać szkoły z powodu obaw o prześladowania. Z tym, że ten los zgotował im sam rząd, który nieodpowiedzialnie otworzył granice przed islamską imigracją.

O tym jednak Loefven „taktownie” milczał. Dodał za to, że media społecznościowe powinny brać odpowiedzialność za publikowane w nich antysemickie treści. „Po pandemii zauważamy zwiększenie teorii konspiracyjnych” – podkreślił Loefven. Celem pokazania, że coś w tym temacie robią, wprowadzą po prostu… cenzurę.

Jak przekazali organizatorzy, na forum obecnych jest ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. W forum, oprócz gospodarza – szwedzkiego premiera, uczestniczą także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

Prezydent Izraela Icchak Hercog łączy się za pomocą internetu. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz prezydent Francji Emmanuel Macron przysłali filmy z nagranymi przemówieniami. W forum biorą udział również przedstawiciele mediów społecznościowych, Facebooka oraz Youtube. I właśnie to wydaje się najbardziej niebezpieczne. Temat antysemityzmu może się bowiem stać okazją do rozszerzenia zakresu stosowanej przez gigantów cenzury.

Reprezentujący na forum Polskę wicepremier Gliński zabierze głos podczas sesji nt. wdrażania strategii i planów działania w walce z antysemityzmem oraz zapewnienia bezpieczeństwa osobom należącym do mniejszości dotkniętych antysemityzmem oraz innymi formami rasizmu i nietolerancji. Warto będzie posłuchać do czego się zobowiąże.

Podczas sesji plenarnej otwierającej forum, zatytułowanej „Pamiętaj”, delegaci debatują nad: konsekwencjami zmniejszającej się liczby ocalałych i świadków Holokaustu, ludobójstwem Romów oraz prześladowaniami, na jakie narażone były różne grupy w czasie Holokaustu.

Sesja plenarna zamykająca forum odbywać się będzie pod hasłem „Reaguj”. Poświęcona została problemowi antysemityzmu, rasizmu i nietolerancji. Forum, które pierwotnie miało się odbyć w październiku 2020 r., w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zostało przełożone ze względu na pandemię.

Źródło: PAP

26 KOMENTARZE

  • Oczywiście, że są, ale też inne ludy na BW. Z pewnością nie są ci, którzy zawłaszczyli sobie nazwę holokaust, bo to Europejczycy mieli holokaust. Czy ci którzy każą się nazywać Semitami są Europejczykami? Czy Europejczykom też poświęca się tyle czasu a zwłaszcza przywilejów co tym ludziom? Czym i po co jest, to najtrafniej wypowiedziała się pani Shulamit Aloni, że: „To jest taki trik. Zawsze go stosujemy jeżeli…”

 1. A może by tak nazwę plenarnej sesji ,,Pamietaj”zadedykować Niemcom,wszak to ich dawny przywodca Adolf Hitler rozpoczął eliminację żydów.Czy może się mylę?

 2. Gęby pełne frazesów. Ludzie, którzy wprowadzają segregację sanitarną, zabieraja przynależne prawa obywatelom swoich państw, szczują na ludzi, którzy nie chcą się poddać „dobrowolnemu” eksperymentowi medycznemu, będą ubolewac na antysemityzmem i potępiać dyskryminację oraz rasizm. Żałosna hipokryzja.

 3. 26 grudnia minie 1985 rocznica ukamienowania św. Szczepana ( z pochodzenia żyda) przez mieszkańców Jerozolimy. Od tej pory setki milionów chrześcijan straciło życie tylko dlatego, że wyznawali naukę Chrystusa. Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Co roku mordowanych jest ich 170000.

 4. Gliński pojechał dać przykład – tinyurl.com/snad53xc. Nawet w poszczególnych biurach PiS obchodzi się szabas – tinyurl.com/tvm4j8hk… że o sponsorowaniu Balu Chanukowego w najdroższej knajpie i Koncertu w Filharmonii Narodowej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie wspomnę.

  Może nie do końca wiadomo dla kogo ten bal, ale w końcu czy wszystko musi być polskim debilnym gojom wiadome!? Przecież oni i tak niczego nie kumają, podobnie jak Amis!

 5. Antyseityzm występuje tylko w tych krajach gdzie Ż. mają duże, zakulisowe wpływy. To daje do myślenia – może to jest reakcja na sposób ich postępowania i traktowania innych nacji. Nie zetknąłem się w antysemityzmem w Chinach ani w Indiach. Akurat w Szwecji Ż. kontrolują finanse, resztki przemysłu i niemal wszystkie media, z państwowymi włącznie (SVT i SR). Wydawałoby się, że panują nad skomputeryzowanymi urzędami państwowymi… a jednak! Na codzień, na ulicach, boją się.

 6. Ooo, rabbi Gliński z sanhedrynu Batorego !
  Z tego co to niby tylko dla mędrców z Wyborczej, a tu pisowskie bractwo też jest zaprzyjaźnione z legendą antypolskiego lewactwa.

 7. Za co ten Gliński dostał te 70 tys. złotych nagrody? Chyba nie za ten obrazek co kupił za pół miliona euro? Morawiecki dostał tyle samo 7ydki trzymają się razem, teraz minister Rau po rozmowie z rabinem poszedł na zwolnienie lekarskie- co te 7ydki planują?.

 8. Zobowiąze sie do rozpowszechniania filmu „wesele” Smarzowskiego ktory wsparl kasą. Czasem sie zastanawiam czy w tym rzadzie są jacyś Polacy ?

Comments are closed.