Zamykają pierwsze fabryki w Europie. Wszystko przez ceny energii

Wskaźnik dobrobytu/Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Kryzys. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Jeden z największych producentów stali Sidenor ogłosił czasowe zamknięcie – do końca br. – swojej centralnej fabryki w Basauri (Kraj Basków) oraz stopniowe podjęcie podobnych środków w innych fabrykach w Kraju Basków, Kantabrii i Katalonii.

Ceny energii elektrycznej wzrosły w br. o ponad 300 proc. do 260 euro za jedną MWh.

Sidenor to jedna z największych hiszpańskich firm produkujących stal do celów przemysłowych. W komunikacie firma wyjaśniła, że wzrost cen energii elektrycznej spowodował wzrost ceny za tonę produktu o 200 euro i wzrost kosztów produkcji o ponad 25 proc., co „doprowadza do strat i uniemożliwia utrzymanie dotychczasowego tempa produkcji”.

Według firmy, czasowe zamknięcie głównej fabryki to pierwszy środek podjęty w celu „ograniczenia wpływu na produkcję wygórowanych i niekontrolowanych kosztów energii elektrycznej”.

„Takie środki same w sobie nie rozwiązują podstawowego problemu i nie wykluczają podjęcia innych kroków jeżeli ceny energii elektrycznej pozostaną poza kontrolą”- poinformowała firma w komunikacie, na który powołał się we wtorek dziennik „La Razon”.

Grupa specjalizująca się w produkcji nawozów i amoniaku Fertiberia także ogłosiła czasowe wstrzymanie działalności fabryki w Palos de la Frontera (Huelva) od początku bm. w związku z „nadzwyczajnym wzrostem cen gazu ziemnego”.

Wzrost cen gazu ziemnego spowodował niekontrolowany wzrost cen energii elektrycznej na rynku hurtowym. Biorąc pod uwagę niewielką rolę odnawialnych źródeł energii, firmy energetyczne zostały zmuszone do wykorzystywania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej, co jest związane z wysokimi nadpłatami w celu pokrycia popytu ze względu na ceny tego surowca.

Wedlu danych organizacji przedsiębiorstw – wielkich konsumentów energii (AEGE) na początku bm. hiszpański przemysł płacił 123,4 euro za MWh, podczas gdy we Francji 49,93 euro (149 proc. mniej), a w Niemczech 85,8 euro (44 proc. mniej).

Zgodnie z AEGE, dodatkowe koszty energii elektrycznej dla przemysłu przekroczyły już 1500 mln euro. Najbardziej dotknięte zostały fabryki produkcji stali, chemiczne i metalurgiczne.

PAP

34 KOMENTARZE

 1. Należy tutaj nadmienić, że akurat najlepsze gatunki stali wytapia się właśnie w piecach elektrycznych — a nie w konwertorach czy „martenach” jakichś.
  Np. Szwajcaria — o ile dobrze pamiętam — produkuje stal chyba WYŁĄCZNIE w piecach elektrycznych.

 2. A Kasa Blanka!

  Podobno Hiszpania to tańsze państwo niż ‚polska’, jeśli ktoś jeszcze pamięta. Co prawda miała wtedy być tu Druga Irlandia, ale Hiszpanią też nie ma co gardzić.

  Kupujemy i przenosimy się.

 3. To jest chaos, brukselska grupa przestepcza straciła kontrolę nad własnymi postępowaniem. Konsekwencje ich decyzji zaskakują ich samych.

  • „produkcji nawozów i amoniaku ” To eufemizm, naprawdę oznacza to koniec produkcji materiałów wysokoenegretycznych dla celów obrony, oraz koniec produkcji zbrojeniowej, wszelakiej.
   Nawet naród nazistów lepiej by takiej sytuacji nie wymyślił.
   Wojny światowe, obie byłyby wygrane zanim jeszcze się zaczęły, kto by wygrał?

  • UE jest dywersantem, celowo wprowadza chaos w gospodarce i społeczeństwach. Jak już dawno zaplanowali globaliści, sprowokują totalny kryzys we wszystkich obszarach życia ludzi, co doprowadzić ma do wojen domowych na całym świecie. Jako lekarstwo na ten chaos przedstawią system totalnej kontroli jednostki, który też dawno opracowali.

 4. Chiny i Rosja już zbierają zamówienia, ograli kowidem wszystkich tępych brukselskich lewaków. Przytkali nosy, zarobili na wszystkim. Za 10 lat będziecie jeździć chińskimi samochodami.

 5. Myślę, że należy wypromować i przeprowadzić akcję „Firmo, nie płać podaków”. Jeśli 500 000 – 1 000 000 firm w Polsce ustali, że do odwołania przestaje placić jakiekolwiek podatki, wówczas będzie można przeforsować ustawy wolorynkowee. Będzie można również zlikwidiwać istniejącee ustawy, zwłaszcza te związane z ekologią, bedzie można wypowiedzieć pakiety energetyczne. Innego wyjścia chyba nie ma. Ja wiem, że będzie to trudne, ale wszystkich na raz nie zwindykują.

 6. Co by nie mówić o zielonych, za jedno ich szanuję. Za to, że nie udają kogoś kim nie są. Nie jak chadecja co to chce aborcji na żądanie, czy komuniści wstawiający się za własnością prywatną. A zieloni są zieloni, jak szczypiorek na wiosnę, o niczym nie mają pojęcia.

 7. Rota dla Jachiry i Spurek

  Nie rzucim Unii skąd nasz ród!
  Nie damy jadać krowy.
  My unijczycy, eko-cud
  Tęczowo-genderowy.

  Już nie jest nam potrzebny mózg!
  Tak nam dopomóż Tusk!
  Tak nam dopomóż Tusk!

  Aż doostatniej kropli krwi
  Bronimy Konstytucji,
  Aż odkrywamy: prawo tkwi,
  W Brukselskiej instytucji….

  Już nie jest nam potrzebny mózg!…

  • Nie będzie Polak pluł nam w twarz
   Ni dzieci katoliczył.
   Europy chciałeś, no to masz…
   Uchodźców będziesz byczył.

   Już nie jest nam potrzebny mózg!…

   Nie damy miana Unii zgnieść
   Nie pójdziem żywo w trumnę
   Ojczyzny imię mamy gdzieś…
   (To miejsce w sumie dumne.)

   Już nie jest nam potrzebny mózg!…

   Dla ludzi o MOCNYCH NERWACH. Aktoreczka Jachira i jej występy. Sprofanowała „Rotę” w Sejmie [VIDEO] – NCZAS.COM

 8. Najlepsze, ze w pl co ceny wyzsze pradu dla przemyslu niz w Espanii. Jedynie mniej leniwi pracownicy ratuja sytuacje, ale sadze, ze przyjdzie zalamanie przemyslu.

Comments are closed.