Arcybiskup broni świętości sumienia. „Nikt nie powinien być zmuszany do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19”

Arcybiskup Timothy P. Broglio. / foto: domena publiczna
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Amerykański arcybiskup służb wojskowych broni prawa żołnierzy do odmowy przyjęcia szczepionki COVID-19. „Nikt nie powinien być zmuszany do otrzymania szczepionki przeciw COVID-19, jeśli naruszałoby to świętość jego sumienia” – przekonuje abp. Timothy P. Broglio.

Wcześniej Broglio poparł zarządzenie Prezydenta USA Joe Bidena o obowiązkowych szczepieniach dla amerykańskich żołnierzy, powołując się na kościelne wytyczne, które zezwalają katolikom na przyjęcie szprycy, nawet jeśli przy ich powstaniu wykorzystano linie komórkowe pochodzące z aborcji, gdy nie ma innej opcji szczepienia.

Tymczasem w swoim nowym oświadczeniu arcybiskup przekazał, że choć nadal zachęca wiernych i żołnierzy do szczepień, to niektórzy żołnierze zastanawiali się czy przyzwolenie Kościoła na szczepienia nie przeważa nad ich świadomym sprzeciwem wobec nich. Broglio podkreślił, że tak nie jest.

W sierpniu, cytowany przez Catholic News Agency, Broglio poparł nadchodzący obowiązek szprycowania dla żołnierzy, ale – jak podano w artykule – „arcybiskup powiedział, że podczas gdy osoba może sprzeciwić się od obowiązkowej szczepionki ze względu na osobiste sumienie, «nawet to powinno być formowane przez nauczanie Kościoła»”.

Nowe pismo arcybiskupa zdaje się formalizować to zwolnienie. Broglio wyjaśnia, że szczepionki Pfizer oraz Moderna przeciw COVID-19, które były testowane przy użyciu „linii komórkowej pochodzącej z aborcji”, nadal nie są uznawane przez Kościół Katolicki za grzeszne, ponieważ jest to „odległa materialna współpraca ze złem”.

„Kongregacja Nauki Wiary zbadała te wątpliwości moralne i oceniła, że otrzymanie tych szczepionek «nie stanowi formalnego współudziału w aborcji», a zatem nie jest grzechem”, czytamy.

Jednak szczepionka Johnson & Johnson „została opracowana, przetestowana i jest produkowana z wykorzystaniem linii komórkowych pochodzących z aborcji”, wskazał arcybiskup. Katolicy nadal mogą zaakceptować tę szczepionkę, ale tylko wtedy gdy nie są dostępne inne szpryce, a oni ujawnią swe obiekcje moralne.

Podczas gdy papież uznał, że przyjmowanie szczepionki COVID-19 nie jest grzechem, Broglio podkreślił „świętość sumienia”. Jeśli szpryca narusza świętość sumienia danej osoby, to nie powinna ona być zmuszana do jej przyjęcia.

Źródło: defenseone.com

9 KOMENTARZE

 1. Nie szprycując się narażasz się wyłącznie na ryzyko zarażenia kowidem.
  Biorąc zastrzyk z automatu ryzykujesz NOP i nieznane długoterminowe konsekwencje, a uzyskujesz tylko w najlepszym razie częściową ochronę przed zarażeniem. Ten drugi przypadek jest dla mnie bezsensownym igraniem z własnym zdrowiem i budzi we mnie moralne obiekcje.

 2. „Antylitania Na Czasy Przejściowe”

  Z tej mąki nie będzie chleba,
  Z tych prac nie będzie korzyści,
  Z tych świątyń nie widać nieba,
  Z tych snów już się nic nie ziści.
  Z tych ziaren nie będzie mąki,
  Nie będzie ciała z tych słów,
  Z tych modlitw nie będzie świątyń,
  Z tych czasów nie będzie snów.

  • Nie będzie wina z tej wody,
   Z tych pieśni nie będzie dróg wzwyż,
   Z tych dusz nie będzie narodu,
   Każdy sam poniesie swój krzyż.
   Nie będzie kielicha na krew,
   Nie będzie wody do rąk,
   Nie będzie ech na ten zew,
   Z tej męki nie będzie ksiąg.
   To antylitania chwili
   Przejściowej, lecz nie – bezkarnej:
   Byli już tacy, co śnili
   Chleb, Księgę i Krzyż – na marne.

   (Jacek Kaczmarski – 25.6.1992)

Comments are closed.