Czy wiesz, że 15 października to Dzień Dziecka Utraconego?

Trzy krzyże na tle zachodzącego słońca. Foto: Pixabay
Trzy krzyże na tle zachodzącego słońca. Foto: Pixabay
REKLAMA
Lewica epatuje różnymi „postępowymi” dniami, „świętują” więc dni pigułki aborcyjnej, dni kota (te mają w głowie niemal codziennie), migranta, równości lesbijek, dzień Romów, zwierząt, dzień walki przeciw brutalności policji, mają dzień wsparcia dla „Ofiar Przestępstw z Nienawiści”, rasizmu, itd., itp.

Wystarczy tu przejrzeć wpisy europoseł Spurek, która znajdzie coś „postępowego” niemal na każdy dzień. Kiedyś w kalendarzu figurowali po prostu święci, którzy dawali codziennie  chrześcijanom przykład i nauki płynące z ich życia. Zastąpiono ich innymi „patronatami”.

Skoro jednak istnieje „kalendarz postępu”, to przypomnijmy, że na całym świecie 15 października obchodzony jest też Dzień Dziecka Utraconego. Dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

REKLAMA

Z tej okazji w wielu miastach odprawiane są w ich intencji Msze św. i organizowane spotkania. W Warszawie odbędzie się m.in. w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

„To moment pamięci o najmłodszych zmarłych, których bliscy często nie mieli nawet szansy ich poznać. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się rodzice przedwcześnie zmarłych dzieci” – wskazuje w komunikacie archidiecezja warszawska.

W Warszawie obchody odbędą się m.in. w prowadzonym przez ojców paulinów sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia na Starym Mieście, gdzie o 17.00 planowany jest różaniec, po którym będzie msza św. intencji rodziców po stracie. Następnie odbędzie się nabożeństwo wraz ze świadectwami.

W kościele Dominikanów na Warszawskiem Służewie 15 października msza św. odbędzie się o godz. 19.30.

W archidiecezji krakowskiej odbędzie się msza w sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 18.00. Po liturgii odbędzie się „Jutrznia za Nienarodzonych” w wykonaniu solistów: Marii Krawczyk-Ziółkowskiej i Adriana Nowaka.

W archidiecezji częstochowskiej planowana jest msza św. w sanktuarium św. Józefa o godz. 18.00. Następnie wykład „Godność osoby ludzkiej, jako niezbywalna wartość od samego poczęcia” wygłosi dr Tomasz Kandzia, specjalista ginekolog i położnik leczącego metodą NaProTECHNOLOGY.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od 17 lat. Ma uwrażliwić społeczeństwo i zmienić stereotypy, jeśli chodzi o podejście do tego traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ, licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby donoszona ciąża.

Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski przygotowała pomoce duszpasterskiej dla rodziców po stracie nienarodzonego dziecka. Opracowanie zawiera materiały z dziedziny psychologii, prawa, teologii i liturgiki.

Źródło: PAP

REKLAMA