„Jestem posłańcem”. Napastnik z Norwegii, który zabił ludzi strzałami z łuku, wysyłał ostrzeżenia [VIDEO]

Kongsberg, Norwegia. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ataku. / foto : PAP
Kongsberg, Norwegia. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie ataku. / foto : PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Norwegia jest w szoku po ataku w mieście Kongsberg. 37-letni mężczyzna strzelał do ludzi z łuku, zabił pięć osób i dwie ranił. Okazuje się, że jakiś czas temu nagrał i opublikował „ostrzeżenie”.

Media ujawniły, że w 2017 roku ten mieszkający w Norwegii 37-letni Duńczyk Espen Andersen Brathen nagrał przesłanie. „To jest ostrzeżenie” – oświadczył w nim.

Określał siebie jako muzułmanina i posłańca. Media ujawniły także, że jeden ze znajomych ostrzegał policję, że 37-latek jest „tykającą bombą” i może „zrobić coś strasznego”.

Akt terroru na ulicach Norwegii

W ataku łucznika, do którego doszło w środę wieczorem w miejscowości Kongsberg pod Oslo, zginęły cztery kobiety oraz jeden mężczyzna w wieku 50-70 lat.

Jak podano, dwie inne osoby, w tym policjant po służbie, są ciężko ranne, przebywają na oddziale intensywnej terapii. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Sprawca został ujęty w środę wieczorem po oddaniu przez policję strzałów ostrzegawczych. Napastnik podczas obławy bronił się, strzelając w kierunku mundurowych z łuku.

37-latek miał sądowy sześciomiesięczny zakaz zbliżania się do dwóch członków rodziny z powodu grożenia im śmiercią.

Norweska policja potwierdziła, że zatrzymany 37-letni obywatel Danii był znany policji w związku z radykalizacją. „Osoba ta przeszła na islam” – poinformowano.

Służby specjalne podały z kolei, że atak traktują jako „akt terroru”.

Wobec 37-letniego mężczyzny wystąpiono z wnioskiem o 4-tygodniowy areszt tymczasowy. Jednocześnie trafił do psychiatryka, gdzie przejdzie badania.

Wspomniane „przesłanie” szaleńca do obejrzenia poniżej.

12 KOMENTARZE

 1. Na YT widziałem polski filmik, w którym koleś pokazywał, krok po kroku, jak zbudować amatorski łuk mogący razić na 100 metrów. Ten Duńczyk aż z takiej odległości nie strzełał, więc to jest możliwe. Oczywiście są łuki jeszcze lepsze

  • Bingo!

   Islamski Amor
   (dedykuję Meni z czas.com)

   Nawrócony Duńczyk… „Religia pokoju”
   Wezwała go chyba: „O pokój – do boju!”
   „Ja jestem posłańcem” najpierw zatwittował,
   A potem strzałami Norwegów częstował.

   Strzelał z łuku, niby Amor!… i kobiety
   Cztery zabił; piąty – mężczyzna – niestety!
   Ach, co powie Allach na celów dobranie?
   Ten islamski Amor dźga nie tylko panie!

 2. Bastøy to malownicza wyspa położona nieopodal wybrzeży Oslo. Na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypomina ona więzienia, w którym wyrok odbywają przemytnicy, mordercy i gwałciciele.
  Warunki panujące na wyspie, przez media często określane są jako „luksusowe”. Cele więzienne wyposażone są telewizory, komputery oraz węzły sanitarne. Więźniowie mają także okazję do treningu oraz kształcenia się. Poza poczuciem wolności i niezależności, niczego im nie brakuje…

  • „Norweskie Więzienia Są Zbyt Luksusowe. Komputery, Siłownie, Kieszonkowe” – (2014 banker.pl)

   Imigranci skazani na karę pozbawienia wolności – również ci przebywający w kraju nielegalnie – mogą cieszyć się takimi samymi warunkami jak inni więźniowie.
   Objęci są także opieką medyczną na wysokim poziomie oraz dostają drobne kieszonkowe.
   Trudno się dziwić, że takie warunki „przyciągają” osoby pochodzące z biedniejszych krajów, którym wygody te rekompensują brak wolności

    • Dojdzie do tego, że pokrzywdzeni ludzie lub ich rodziny zaczną wynajmować „Mścicieli”.
     A prawdziwie zdesperowane społeczności będą organizować pieniężne „zrzutki” przeznaczone na sfinansowanie „skutecznego” wyeliminowania krzywdzicieli ze społeczeństwa.

Comments are closed.