Koniec taniego jedzenia! Największy producent kurczaków wieszczy drożyznę

Jedzenie w markecie.
Jedzenie w markecie. Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Wzrost cen żywności może osiągnąć w Wielkiej Brytanii dwucyfrowy poziom inflacji. Powodem są rosnące koszty produkcji i przerwanie łańcucha dostaw. Drożyznę wieszczy największy brytyjski producent kurczaków.

„Jedzenie jest zbyt tanie” – uważa Ranjit Boparan, znany jako „Król Kurczaków” i właściciel 2 Sisters Food Group, cytowany przez gazetę The Times.

„W ujęciu względnym kurczak jest dziś tańszy w detalicznej sprzedaży zakupie niż 20 lat temu” – twierdzi producent. Kurczak kosztuje obecnie taniej, niż pół litra piwa. To się jednak skończy z powodu presji inflacyjnej w łańcuchu dostaw.

Ceny żywności wzrosły w Anglii w sierpniu o 0,2 procent w ujęciu rocznym, według oficjalnych danych o cenach konsumenckich. Wcześniej przez 9 miesięcy trwał okres spadków.

2 Sisters Food Group to przedsiębiorstwo z siedzibą w Birmingham w Anglii. Założona w 1993 roku przez Ranjita Singha Boparana zaczynała od sprzedaży detalicznej mrożonek. Obecnie grupa posiada 36 zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, osiem w Holandii, pięć w Irlandii i jeden w Polsce.

Problem wzrost cen żywności nie dotyczy tylko Wysp Brytyjskich. Jest problemem globalnym. Według wskaźników Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, globalne ceny żywności są najwyższe od dekady.

Powodów jest wiele, ale wśród najważniejszych wymienia się pandemię koronawirusa. Brakuje też pracowników, a dodatkowy wpływ ma i pogoda. W porównaniu z początkiem 2021 r. najbardziej podrożały oleje roślinne i cukier.

5 KOMENTARZE

Comments are closed.