Premier napisał o „marionetce Sorosa”. Ambasador wezwany do MSZ

Janez Janša (2010). / foto: Wikimedia, European People's Party - EPP Helsinki Congress in Finland, 7-8 November 2018, CC BY 2.0
Janez Janša (2010). / foto: Wikimedia, European People's Party - EPP Helsinki Congress in Finland, 7-8 November 2018, CC BY 2.0
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Słoweński ambasador w Holandii został wezwany do MSZ po tweecie premiera Janeza Janszy, w którym nazwał on holenderską europosłankę „marionetką Sorosa”. Wprawdzie post został usunięty, jednak premierzy obu krajów starli się na Twitterze.

Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) pod przewodnictwem holenderskiej europosłanki Sophie in’t Veld przebywa z trzydniową wizytą w Słowenii.

Eurodeputowani chcą sprawdzić, jak wygląda praworządność w tym kraju Słowenii. Premier Jansza uważa to za nieuzasadniona ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju.

W czwartek doszło do spięcia, bowiem przewodnicząca komisji nie wyraziła zgody na nagrywanie spotkania w słoweńskim ministerstwie kultury. Do spotkania ostatecznie więc nie doszło.

Jansza udostępnił na Twitterze post, w którym europosłanka In’t Veld została określona jako „marionetka Sorosa”. Post nie jest już dostępny na koncie premiera, jednak odniósł się do niego holenderski premier Mark Rutte, który potępił „niesmaczny tweet” i przekazał, że poinformował o tym także słoweńskiego ambasadora w Hadze.

Szef rządu Słowenii odpisał na Twitterze, żeby “Mark” nie marnował czasu „ambasadora ani wolnych mediów w Słowenii”, a raczej zajął się, wspólnie z holenderską europosłanką, „ochroną swoich dziennikarzy, którzy są zabijani na ulicach”.

Jansza napisał wcześniej na Twitterze, że ostatnim zamordowanym dziennikarzem w Unii Europejskiej był holenderski dziennikarz śledczy Peter R. de Vries, a w Słowenii ostatni raz zabito dziennikarza w czasie rządów socjalistów.

W czwartek do sporu włączył się przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Włoski socjaldemokrata wezwał premiera Słowenii do „zaprzestania prowokacji wobec członków europarlamentu”.

„Słowenia nie jest kolonią” – odpisał mu Jansza na Twitterze i zaapelował do szefa PE, aby przekazał europosłom by nie nadużywali europarlamentu do „politycznych intryg”.

Źródło: PAP

17 KOMENTARZE

  • Słowenia, niedoceniony kraj.

   Radzę pojechać do Lubljany, to zobaczycie jak może wyglądać nowoczesne miasto.
   Wspaniała architektura secesyjna i nowoczesność.
   Warszawa to przy nich śmierdząca wiocha.
   Komunikacja elektryczna za darmo, żadnych śmierdzieli w centrum. Kurort, mimo że wielkomiejski.

 1. „Mark Rutte, który potępił „niesmaczny tweet”” ciekawe co ten mark uważa za smaczne.
  A właściwie to wolę nie wiedzieć co uważa ten gładki jak skarabeusz osobnik.

 2. „Tysiące osób protestowało we wtorek w stolicy Słowenii, Lublanie, przeciwko restrykcjom pandemicznym i polityce zdrowotnej rządu. Jak podała słoweńska agencja STA, policją użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego i armatek wodnych.” Ostoja, opoka i ojczyzna wolności, godności i prawdy..

 3. Brawo Słowenia. A na lotnisku wziąć wszystkich na dołek, ponieważ „wyznają poglądy sprzeczne z zasadami naszej społeczności”.

  Zdecydowanie „zachodowi” należy przypomnieć jakie zasady wciąż obowiązują, mimo bredni dementa – Fraciszka.

Comments are closed.