Ale jak to?! Produkty podrożały, sprzedaż spadła. Jak państwo wzbogaciło się na podatku cukrowym

Napoje słodzące. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Napoje słodzące. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Choć wielu próbowało zaklinać rzeczywistość i przekonywać, że wprowadzenie podatku cukrowego nie podniesie cen napojów, to stało się tak, jak stać się musiało. Centrum Monitorowania Rynku wyliczyło, o ile podrożały napoje gazowane, a także ile z podatku trafiło do budżetu państwa. 

Opłata cukrowa weszła w życie 1 stycznia 2021 r. Obejmuje napoje bezalkoholowe z dodatkiem cukrów, substancji słodzących oraz kofeiny lub tauryny. Wyróżnione zostały dwie części opłaty naliczane na każdy 1 litr napoju: stała, która wynosi 0,50 zł oraz zmienna – 0,05 zł za każdy gram cukrów przekraczających określony limit (5 gram/100ml). Dodatkową opłatą objęte są napoje zawierające kofeinę lub taurynę (0,1 zł za litr napoju).

Nieco niższy podatek dotyczy napojów mających co najmniej 20 proc. soku owocowego/warzywnego w składzie (np. nektary), czy roztworów węglowodanowo-elektrolitowych (np. izotoniki) – zwolnione są one z części stałej opłaty cukrowej. Napoje słodzone z dominującą zawartością mleka (np. kawa mrożona) oraz suplementy diety i wyroby medyczne zwolnione są całkowicie z opłaty.

Trudne warunki na rynku

Dane paragonowe CMR pokazują, że rok 2021 jest trudny dla producentów napojów bezalkoholowych i punktów handlowych prowadzących ich sprzedaż.

Trwająca pandemia, niższe niż w latach poprzednich temperatury powietrza, do tego wprowadzona z początkiem roku opłata cukrowa wpłynęły na ograniczenie popytu na wybrane produkty napojowe, a na rynku zaraportowano wyraźny wzrost ich cen” – analizuje Tomasz Rydzewski z CMR.

Podatek cukrowy spowodował wzrost cen i spadek sprzedaży

Podał, że w przypadku napojów gazowanych spadek sprzedaży wolumenowej do sierpnia 2021 roku w stosunku do tożsamego okresu 2020 przekracza 20 proc., przy wzroście średnich cen o ok. 36 proc. (z poziomu 3,50 do 4,76 zł/l).

W podobnej skali rosną ceny wód smakowych ok. 33 proc. (z 2,60 na 3,47 z/l) przy 21 proc. spadku wolumenu sprzedaży. Dynamika zmian w sprzedaży herbat mrożonych była mniejsza – wyniosła 5 proc. natomiast cena za litr wzrosła o 18 proc. rdr.

„Ciekawie zachowuje się sprzedaż napojów energetycznych, które jako napój słodzony również objęte są opłatą cukrową. Raportowany tu jest wzrost średniej ceny za litr o ok. 15 proc. (skok z 9,54 na 10,93 zł), przy wzroście sprzedaży o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku” – wskazuje wyjątek CMR.

Ekspert CMR zwrócił uwagę, że trendy sprzedaży i ceny grup napojowych nieobjętych podatkiem, czyli wód czystych i soków, a także nektarów, czy izotoników, które są niżej opodatkowane, pozostają relatywnie stabilne w 2021 roku.

Tak właśnie działają podatki. Ze strony niektórych polityków mieliśmy oczywiście zapewnienia, że opłatą cukrową objęci są przecież producenci, a nie konsumenci, ale finalnie zawsze więcej płaci konsument.

Próba obejścia podatku cukrowego

Według CMR wprowadzenie opłaty cukrowej spowodowała, że część producentów podjęło działania obniżające wysokość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych z nadzieją na pobudzenie popytu. Jednym z działań jest zmiana składu napojów zmniejszająca poziom, czy całkowicie eliminująca cukier.

„Intensywnie promowane są wersje zero lub light popularnych marek oraz pojawiają się produkty całkowicie niesłodzone” – wskazał Rydzewski.

Dodał, że innym sposobem jest proces tzw. downsizingu, czyli wprowadzania mniejszych opakowań popularnych, flagowych produktów.

„To pozwala producentom zredukować cenę jednostkową za butelkę i obniżyć psychologicznie barierę cenową” – wyjaśnił.

Ile państwo zarobiło na opłacie cukrowej?

Z danych ministerstwa finansów wynika, że wpływy z opłaty cukrowej wg. stanu na 30 września 2021 r. wynosiły 1 mld 080 mln 727 tys. 698 zł. Resort przypomniał, że kwoty wpłat z tytułu opłaty cukrowej podlegają dystrybucji w proporcji: 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa.

CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.

15 KOMENTARZE

 1. Nie ważne co jak i ile. Ważne, że ostatecznie i tak dymany jest po kieszeni konsument. Jak to Państwo i rząd dba o mnie, zwiększają podatki, akcyzy, dają darmowe szpryce byle bym był zdrowy :)

 2. Państwo sie wzbogaciło?? w jaki sposób ?? aaa przybyło pieniędzy do rozdania z łaski władzy ….

 3. bardzo dobrze! za chwilę nikt już nie będzie kupywać coli czy pepsi, wtedy koncerny będą naciskać rząd żeby znieśli ten podatek

 4. Jednak jakby nie patrzec skok na kase jest udany, bo rzadowi udalo sie wycisnac ponad 1mld zlotych z kieszeni obywateli. Pytanie jeszcze czy wplywy z VAT-u spadly czy wzrosly? Jesli pozostaly na tym samym poziomie to mozna zakladac, ze rzad wkrotce podniesie oplate cukrowa.

 5. Jeżeli pojawiają się wersje niesłodzone,to może cukier powinien być dodawany w osobnych zróżnicowanych opakowaniach(saszetkach)?Napój byłby niesłodzony,nie obejmowałby go podatek cukrowy,a klient dosypywałby go sobie przy spożyciu.A rząd byłby wk…..y.

  • wtedy geniusze wprowadzą akcyzę na cukier jako taki. poza tym są problemy fizykochemiczne typu separacja faz przy roztwarzaniu substancji krystalicznych (czy wprowadzaniu ogólnie, w tym porowatych) do roztworów gazowanych.

   od siebie dodam że liczyłem na tańszą wersję bezcukrowego red bulla, rzeczywistość sobie jak zwykle.

  • 👹👹👹Jako prapraprawnukowi carskiego poborcy podatkowo-celnego jest mi nie zręcznie to powiedzieć, ale te porypańce od podatków tak mają iż Konstytucja tego nie przewiduje!
   Zresztą car miał w nosie Konstytucję. Więc co ja piszę, co ja piszę…👹👹👹

 6. nie państwo bo państwo to my, nie mylić pojęć! Na tym złodziejskim podatku, tak jak wcześniej na torbach foliowych w marketach które są nadal ale cieńsze i droższe, wzbogacił się na tym podatku tylko rząd PiS i jego bękarty, spółki! Obywatele Polacy wała od rządu z tego dostali!

Comments are closed.