Kaczyński nie jest już odważny i odpowiedzialny? „Oni chyba powariowali”. Prezes PiS przeciwny obniżeniu akcyzy na benzynę

Jarosław Kaczyński Źródło: PAP
Jarosław Kaczyński Źródło: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Nie obniżałbym obecnie akcyzy, aby zmniejszyć ceny paliw, bo nie powinno się ograniczać dochodów państwa – powiedział w sobotę 16 października na antenie radia RMF FM wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Oni chyba powariowali?! Czy wiesz, że benzyna jest już po 5,40 zł?” – tak zaczynał się spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości z 2011 roku. Spot znów pojawił się mediach społecznościowych – ceny na stacjach dochodzą bowiem do 6 złotych za litr zwykłej benzyny 95. A to nie koniec podwyżek.

„Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny. Ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialności” – tak wypowiadał się w rzeczonym spocie Jarosław Kaczyński.

Tymczasem teraz, zapytany właśnie na antenie RMF FM, czy rząd powinien rozważyć możliwość obniżenia stawek akcyzy na paliwa, aby tym samym spadły ceny w detalu, wypalił:

„Ci, którzy żyją – proszę wybaczyć potoczny język – z cwaniactwa, ci rzeczywiście mogą na tym stracić, cała reszta – to jest ogromna większość – na tym zyska. To jednak wymaga pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał – tłumaczył Kaczyński. – Sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze trochę ograniczyły swoją ekspansję dochodową – mówił szef PiS. – Powinna być ograniczona dążność różnych podmiotów gospodarczych do tego, żeby uzyskiwać wobec istniejącej sytuacji zwyczajne zyski… – dodał (jeszcze) wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego.

„Obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć tą cenę” – uzupełnił swą wypowiedź Kaczyński, którego socjalistyczne spojrzenie na gospodarkę jest aż za dobrze nam wszystkim znane.

Czy – jednym słowem – panu prezesowi brakuje teraz odwagi i już nie jest odpowiedzialny? Aż strach pomyśleć, że to całkiem możliwe.

Szef Prawa i Sprawiedliwości został też zapytany o celowość fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos.

„To są jednak firmy państwowe, w każdym razie z bardzo dużym udziałem kapitału państwowego, który ma moc decyzyjną i ich polityka, chociaż oczywiście podporządkowana Kodeksowi Handlowemu zawiera element polityki państwowej. (…) Fuzja jest wskazana, jest potrzebna także i dlatego, żeby na przyszłość w Polsce ceny paliw były raczej niższe niż wyższe” – stwierdził prezes Kaczyński.

Nic, tylko usiąść i zapłakać…

23 KOMENTARZE

 1. „Natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze troszkę ograniczyły swoją ekspansję dochodową” – dodał (jeszcze) wicepremier w rządzie PiS.

  Rozumiem, że najlepiej to zacząć zebrać pod biedronką ograniczając swoją ekspansję dochodową do resztek tego czego inni nie chcą wydać, bo mają za dużo.

 2. pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa- same pozytywy, drożyzna i inflacja,

  • ty nie jesteś społeczeństwo. społeczeństwo to są elekty, przydupne spółki państwowe i samorządy. ty jesteś robak. społeczeństwu będzie aż nadto pozytywnych zmian.

 3. To jest stary pasożyt, co się nie zhańbił uczciwą pracą, więc nie ma się co dziwić.
  Myślę że on pochodzi z linii prastarych pasożytów faraońskich.

 4. Oczywiste jest, że w sytuacji monstrualnego zadłużenia państwa MOWY NIE MA o tym, aby „obniżać jego dochody”! Oni będą raczej kombinować nad jeszcze skuteczniejszymi sposobami odarcia nas ze skóry.
  Bo my — ta hołota od zap…dalania za miseczkę ryżu — „przywykliśmy, jak węgorz, do odarcia”.

 5. Osobnik ten cale dorosle zycie przesiedzial w sejmowej oslej lawce i nie skalal rak uczciwa praca. Wypowiada sie o gospodarce, o ktorej wiedze czerpie z Atlasu kotow. „Jezeli nastapi fuzja Lotosu z Orlenem w jednego monopoliste, to ceny paliwa beda nizsze” – oto wynik jego przemyslen. Pogratulowac Naczelnikowi panstwa, ktore z mierzwy przetworzone zostalo w g…o pod przywodztwem naczelnika panstwa Gnuloo.

 6. o ile pamiętam wyniki ekonomiczne to Orlen jest ustawicznie pod kreską a Lotos wprost przeciwnie i ilość kapitału panstwowego w nim nie powala. więc sądzę że raczej chcą rozkraść Lotos

 7. Ale przecież 90% wyborców uważa, że tak jest właśnie dobrze i że tego chcą. No to powinniśmy się chyba cieszyć, że polskie społeczeństwo będzie nareszcie usatysfakcjonowane?

Comments are closed.