Nowe Niemcy. Klimat, zasiłki, dochód obywatelski i czynne prawo wyborcze poniżej 18. roku życia

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: domena publiczna
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Po wyborach w Niemczech i końcu wieloletniej kadencji Angeli Merkel, zawiązała się nowa koalicja rządowa. SPD, FPD i Zieloni ogłosili nowy kierunek polityki. Czy w tę stronę będzie zmierzać cała Unia Europejska?

Przywódcy socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP ogłosili w Berlinie, że zalecają swoim partiom rozpoczęcie negocjacji koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu Niemiec.

Dokument, który powstał po rozmowach wstępnych, zostanie teraz przedstawiony gremiom partyjnym do zatwierdzenia. To nie umowa koalicyjna, ale daje wgląd w plany ewentualnej koalicji.

Niemieckie media zwracają uwagę na kluczowe punkty zaprezentowanego dokumentu. W odniesieniu do jednego z głównych punktów spornych – podatków – partie zadeklarowały, że nie powinno być żadnych podwyżek, co można uznać za sukces negocjacyjny FDP.

Ustawowa płaca minimalna ma zostać podniesiona w pierwszym roku rządów do 12 euro za godzinę.

Polityka klimatyczna

Ewentualni partnerzy koalicyjni chcą szybszego wycofania się Niemiec z produkcji energii elektrycznej z węgla. Jeśli chodzi o harmonogram, w dokumencie stwierdza się: „Najlepiej byłoby, gdyby cel ten został osiągnięty do roku 2030”.

Do końca 2022 r. ma zostać opracowany nadzwyczajny program ochrony klimatu. Ekspansja energii odnawialnych ma zostać „drastycznie” przyspieszona.

Ponadto „wszystkie odpowiednie powierzchnie dachowe” mają być w przyszłości wykorzystywane do pozyskiwania energii słonecznej. Ma to stać się obowiązkowe dla nowych budynków komercyjnych i regułą dla nowych budynków prywatnych.

Prędkość na autostradach i eko samochody

SPD, Zieloni i FDP zgodzili się, że w Niemczech nie powinno istnieć ogólne ograniczenie prędkości, co było jednym z goręcej dyskutowanych tematów w kampanii wyborczej. Jeśli chodzi o silniki spalinowe, to partie wskazują na UE.

„Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej, w sektorze transportu oznaczałoby to, że w 2035 roku w Europie rejestrowane byłyby wyłącznie pojazdy neutralne pod względem emisji CO2” – czytamy.

Dochód obywatelski

Ewentualni partnerzy rządowi są zgodni, że należy utrzymać ustawowe i prywatne ubezpieczenia zdrowotne i ubezpieczenia na wypadek długotrwałej opieki. Nie będzie żadnych cięć w emeryturach, ani podniesienia ustawowego wieku emerytalnego. Zasiłek Hartz IV ma zostać zastąpiony przez dochód obywatelski.

Niemcy są krajem imigracji i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w ich prawie dotyczącym obywatelstwa – podkreślają SPD, Zieloni i FDP.

Imigracja wykwalifikowanych pracowników ma być ułatwiona m.in. dzięki systemowi punktowemu. Dobrze zintegrowanym cudzoziemcom w Niemczech ma być łatwiej uzyskać bezpieczny status pobytu. Podkreśla się odpowiedzialność humanitarną wobec uchodźców. Powinny istnieć legalne możliwości wjazdu, łączenia rodzin, ale również deportacje powinny zostać przyspieszone.

Zasiłki i budowa państwowych mieszkań

Prawa dzieci w rodzinie powinny być zakotwiczone w ustawie zasadniczej – uważają potencjalni koalicjanci. Dotychczasowe świadczenia rodzinne mają zostać połączone w odrębny model podstawowego zasiłku na dziecko i wypłacane automatycznie.

Możliwa przyszła koalicja przewiduje budowę 400 tys. nowych mieszkań rocznie, z czego 100 tys. miałoby być finansowane ze środków publicznych. Wzmocniona ma zostać ochrona klimatu w nowym budownictwie.

Czynne prawo wyborcze

Wiek wyborczy w wyborach do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego ma zostać obniżony do 16 lat, a ordynacja wyborcza ma zostać znowelizowana „w celu trwałego zapobieżenia rozrostowi niemieckiego Bundestagu”.

Celem ewentualnej koalicji jest też „cyfrowe przebudzenie” państwa. Przyspieszenie biurokratycznych procedur było ważnym tematem kampanii wyborczej niemal wszystkich partii – teraz SPD, Zieloni i FDP chcą te plany zrealizować.

8 KOMENTARZE

  1. Ja tu zauważam oczywiste deficyty demokracji: bierne prawo wyborcze też powinno być poniżej 18. roku życia! Niechby Niemcy mieli parlament jak ten opisany przez Korczaka w „Królu Maciusiu I”.

    • Takie wiatry od megakapitalistów (z samego wierzchołka piramidy światowej władzy) wieją nie tylko w Niemczech. To jest plan dla całego świata.

  2. No super – już kiedyś był taki towarzysz co chciał Niemcom nieba przychylić – niejaki Genosse Adolf – i po kilku latach brakło mu pieniędzy i żeby je zdobyć ruszył na podbój świata :-)

  3. he,he … socjalizm pełną krasą – my Polacy wiemy jak to się skończy – musimy się ZBROIĆ, uzbroić obywateli, zawrzeć sojusze gospodarcze z turkami i chińczykami, hindusami…

    • Socjalizm tylko w obietnicach, jak i bezpieczeństwo tylko w obietnicach. A w rzeczywistości więcej zniewolenia pod dyktando megakapitalistów. Polska jest podobnie urabiana.

  4. Chemia w żywności zielonoładowcom nie wadzi, plastykowo-aluminiowe pakowanie żywności zielonoładowcom nie wadzi, marnotrawienie zasobów przez rozdętą elektroniczną biurokrację i przez megakapitalistów zielonoładowcom nie wadzi. A co im wadzi? Tylko to, co im nakażą megakapitaliści, żeby zielonoładowcom wadziło. To jest cyrk przy budowie światowej megatyranii megakapitalistów.

Comments are closed.