Papież Franciszek „w imię Boże” prosi o szczepionki. A Black Lives Matter to Dobry Samarytanin

Papież Franciszek.
Papież Franciszek Źródło: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Papież Franciszek zaapelował w sobotę o zapewnienie wszystkim krajom i osobom dostępu do szczepionek przeciwko Covid-19. „Proszę o to w imię Boże” – mówił w przesłaniu wideo do spotkania światowych ruchów ludowych. Wzywał o wspólne „stawienie czoła populizmowi i nietolerancji”.

W obszernym wystąpieniu papież położył nacisk na potrzebę zmiany wzorców społeczno-ekonomicznych tak, aby miały „ludzką twarz”.

„Wiele modeli ją straciło” – dodał.

Następnie odniósł się do pandemii: „Wszystkich chcę prosić w imię Boże; wielkie laboratoria o uwolnienie patentów. Niech wykonają gest człowieczeństwa i pozwolą na to, aby każdy kraj, każdy naród, każdy człowiek miał dostęp do szczepionek”.

Franciszek wezwał również instytucje finansowe i międzynarodowe, by pozwoliły ubogim krajom zaspokoić najważniejsze potrzeby ich narodów i umorzyły ich długi.

„Chcę prosić w imię Boga wielkie firmy wydobywcze, górnicze, paliwowe, leśne, deweloperskie, rolno-spożywcze, by przestały niszczyć lasy, obszary wilgotne i góry, by przestały zanieczyszczać rzeki i morza, by nie truły narodów i żywności” – apelował papież.

Prosił wielkie koncerny spożywcze o to, by nie narzucały monopolu w produkcji i dystrybucji, bo prowadzi to do podnoszenia cen i uniemożliwia dostęp ludzi głodnych do chleba.

„Chcę prosić w imię Boga producentów i handlarzy broni, by całkowicie zakończyli swą działalność, która podsyca przemoc i wojnę” – dodał.

Franciszek oświadczył: „Chcę prosić, w imię Boga, gigantów technologii, by przestali wykorzystywać ludzką słabość, kruchość osób, by odnosić zyski, nie biorąc pod uwagę tego, że nasilają mowę nienawiści, kuszenie dzieci w celach seksualnych, werbowanie nieletnich w internecie, fake news, teorie spiskowe, manipulację polityczną”.

Świat mediów prosił o położenie kresu „logice post-prawdy, dezinformacji, zniesławiania, kalumnii i chorej fascynacji skandalem i czymś nieczystym”.

Papież apelował o to, by zakończyć „agresję, blokady i jednostronne sankcje przeciwko jakiemukolwiek krajowi”.

„Nie dla neokolonializmu. Konflikty należy rozwiązywać w międzynarodowych instancjach, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych” – zaznaczył Franciszek.

Rządy wzywał, by służyły narodom, które „proszą o ziemię, dom, pracę i dobre życie”.

Papież wyraził przekonanie, że zmiany wynikające z pandemii wymagają tego, by „nie powracać do schematów przeszłości”, bo byłoby to – ostrzegł – „samobójstwem”.

„Nie jesteśmy skazani na to, by powtarzać i budować przyszłość opartą na wykluczeniu i nierówności, odrzucaniu i obojętności” – wskazywał.

Zdaniem Franciszka razem należy stawić czoła „populistycznej mowie nietolerancji, ksenofobii, nienawiści do biednych”.

Papież przywołał protesty po śmierci zabitego przez policjanta George’a Floyda w USA.

„Jasne jest, że tego typu reakcja przeciwko niesprawiedliwości społecznej, rasistowskiej czy seksistowskiej może zostać zmanipulowana czy instrumentalnie wykorzystana przez machinacje polityczne, ale najważniejsze jest to, że podczas manifestacji przeciwko tej śmierci był zbiorowy Dobry Samarytanin” – powiedział.

Ten ruch – mówił, odnosząc się do Black Lives Matter – „nie poszedł dalej, gdy zobaczył ranę na ludzkiej godności zadaną przez takie nadużycie władzy”.

„Ruchy ludowe to nie tylko poeci społeczni, ale także zbiorowi Samarytanie“ – zauważył Franciszek.

PAP

31 KOMENTARZE

  • Ludzie umierają z głodu, niech prosi o jedzenie! Po drastycznych podwyżkach gazu, węgla, oleju opałowego będą umierać z zimna, szczególnie w tzw. UNII EUROPEJSKIEJ!

 1. (16) I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i biedni, wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło (17) i że nikt nie może kupić ni sprzedać, kto nie ma znamienia – imienia Bestii lub liczby jej imienia. ” (Ap.13:16,17)

 2. BLM to dobry samarytanin? jego świątobliwości chyba coś ten tego nie teges,w jakim wymiarze to samarytanin? Zejście lawiny ma turystów ma zbawienne właściwości odświeżające?

 3. Nie tylko wincyj szczepionek. Wincyj też Biedronek, wincyj Rossmanów, Lidlów, Kauflandów, Żabek. Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy… Wincyj Biedronek, wincyj Rossmanów, Lidlów, Kauflandów, Żabek. Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy… Alleluja i do przodu!

 4. Albo głupek, albo cyniczny zwodziciel, inaczej nie da się wytłumaczyć tych samozaprzeczających się wywodów opartych także na bluźnierstwie.

  No chyba, że diabeł doszedł do wniosku, że ludzie są aż tak głupi, że można już zastosować aż tak dalece absurdalną retorykę.

  Niesamowite, ręce mi opadły.

 5. „wspólne stawienie czoła populizmowi i nietolerancji” mówicie – a tych bez QR kodu można tolerować czy nie bardzo?

  Ktoś tu gwałci logikę. :-/

 6. Ten biedny człowiek nie nadaje się na głowę Kościoła, nie wiem czy dałby radę pociągnąć za sobą jakąś marną sektę, ale nie taki wielowiekowy gigant jakim był do tej pory Kościół Katolicki oparty na fundamencie wielkiej wiary i mądrości Mistrza z Nazaretu, który posadził na tronie swojego Kościoła twardego jak skała św. Piotra.

  Na pewno JPII teraz przewraca się w grobie.

  No i zaczynam powoli wierzyć, w to że chyba zbliża się Koniec Świata, albo czasy końcowe…

 7. Byłam, jestem i będę katoliczką, Franciszek jest najgorszym papieżem. Ten człowiek jest oderwany od rzeczywistości. Lobbuje na korzyść różnych firm. Najlepiej niech zajmie się swoją działką czyli KK. Niech oczyści Watykan od wszelkiej maści wywrotowców, masonów. Ciągnie się za nim smrodek, jakoby kolaborował z juntą Perona. Janowi Pawłowi czy Benedyktowi nigdy nie dorówna. Nigdy.

Comments are closed.