Drogie paliwo w całej Europie. Portugalia daje przykład jak sobie radzić

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Władze Portugalii podjęły decyzję o tymczasowym zmniejszeniu podatków na paliwa na stacjach benzynowych. Decyzja jest podyktowana zapobieganiem rosnących w ostatnich dniach cen. Dotyczy to całej Europy.

Nowe przepisy zmniejszają obciążenie podatkowe producentów i dystrybutorów paliw oferowanych na stacjach. To jeden eurocent litrze oleju napędowego oraz o 2 eurocenty na jednym litrze benzyny.

Jak poinformował portugalski sekretarz stanu ds. podatkowych Antonio Mendonca Mendes, decyzję w sprawie obniżenia wartości podatków od paliw podjęto podczas posiedzenia rady ministrów w piątek 15 października.

Nowe przepisy podatkowe dotyczące paliw obowiązują od soboty 16 października. To niestety, tylko zwolnienie czasowe. Potrwa do 31 stycznia 2022 r. Mendes tłumaczył, że jego rząd chce przeciwdziałać drastycznemu zwiększaniu cen energii, które dotknęły rynek Europy.

Obniżka podatku “ma charakter decyzji nadzwyczajnej”, a jej celem jest wpłynięcie na dostawców, aby obniżyli ceny paliw dla finalnych odbiorców. Zobaczymy, czy za przykładem Portugalii pójdą inne kraje? Podatki to przecież główny „składnik” cen paliw.

Źródło: Bankier.pl

6 KOMENTARZE

  1. Dotyczy to całej Europy- a ta cała ojropa, wyłączyła całkowicie myślenie, nie łączy skutków z przyczyną, którą jest ta obłąkana lewacka IVrzesza, III taka sama już była

  2. Co na to ekonomista bez wyksztalcenia kaczynski? Nieuk nie ma pojecia o ekonomii dlatego wydaje mu sie, ze zmniejszenie akcyzy zmniejszyloby wplywy do budrzetu. To wyobrazenie nieuka dlatego, ze pidstawy ekonomii mowia, ze jest na odwrot. No ale trzeba muec choc jedna klepke zeby to zrozumiec.

Comments are closed.