Ranking najbogatszych. Elon Musk ma tyle, co Bill Gates i Warren Bufett razem wzięci

Elon Musk. Foto: PAP/EPA
Elon Musk. Foto: PAP/EPA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Majątek Amerykanina Elona Muska, dyrektora generalnego Tesli i właściciela firmy SpaceX, jest równy mieniu zgromadzonemu w sumie przez Billa Gatesa i Warrena Bufetta. Dwaj ostatni figurowali niegdyś na pierwszych miejscach list najbogatszych ludzi na świecie.

Według opublikowanego w piątek rankingu tzw. Bloomberg Billionaires Index, Musk, który jest dyrektorem generalnym producenta pojazdów elektrycznych Tesla oraz właścicielem przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX, otwiera rejestr najbardziej majętnych ludzi z 236 mld dolarów.

Współzałożyciel Microsoft Bill Gates plasuje się na czwartym miejscu (130 mld), a Warren Buffett, inwestor giełdowy prowadzący firmę Berkshire Hathaway zamyka pierwszą dziesiątkę (103 mld).

Muskowi ustępują m.in. szef Amazonu Jeff Bezos (197 mld), drugi na liście Bloomberg Billionaires Index, a także trzeci (jedyny Francuz w pierwszej dziesiątce) Bernard Arnauld – 164 mld.

Jak zauważyła telewizja CNBC, Musk dodał w tym roku ponad 60 mld dolarów do swojej fortuny dzięki dobrym wynikom akcji Tesli, a także niedawnej sprzedaży akcji SpaceX, która wyceniła firmę na 100 mld dolarów. Transakcja SpaceX wzbogaciła o 11 mld dolarów wartość netto majątku Muska.

„Oczywiście Gates i Buffett byliby znacznie bliżej Muska w rankingach bogactwa, gdyby nie ich filantropijna działalność. Obaj przekazali dziesiątki mld dolarów na cele charytatywne w ciągu ostatnich lat, podczas gdy Musk był krytykowany za to, że nie darował więcej ze swojej ogromnej fortuny” – podkreśla CNBC.

Jak dodaje stacja, Musk wcześniej mówił, że woli pozostać anonimowy, gdy rozdaje pieniądze. Na początku tego roku poprosił użytkowników Twittera o „krytyczne uwagi” na temat sposobów, w jakie mógłby oferować fundusze.

CNBC zwraca uwagę, że w tym roku Musk zobowiązał się uszczuplić swą kiesę o 150 mln dolarów – w tym 100 milionów przeznaczył na nagrody w konkursie na opracowanie przełomowej technologii przekształcającej emisję CO2 w produkty użytkowe.

Zgodnie z serwisem wiadomości technologicznych „Recode” jest to kwota większa niż wszystkie dotychczasowe darowizny multimiliardera na cele charytatywne.

PAP

6 KOMENTARZE

  1. A gdyby nie politparcie na „zielony” ….

  2. „Po co się martwić gdy ktoś się bogaci?
    Przecież kiedy umrze, nic z sobą nie weźmie. (…)
    Pójdzie do pokolenia swych przodków, skąd już nigdy światłości nie ujrzy.”
    Ps. 49

  3. Ale dlaczego i u wypisujecie te pierdoły o „majątku” milarderów, skoro średniorozgarniety człowiek wie, że mowa o wycenie! Jak nagle zaczęłaby się paniczna sprzedaż akcji Tesli, to Musk szybko „straciłby” to, czego wcale nie miał… To już nawet bitcoin jest bardziej namacalny (a znów bije rekordy).

Comments are closed.