Zaludnić Syberię. Wielki projekt w Rosji

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Rosyjskie władze walczą z wyludnieniem wschodniej Syberii, rozbudowują więc kolej i zapowiadają budowę kilku nowych miast. Największe, pod nazwą Sputnik, ma powstać 30 km od Władywostoku.

Rosyjskie Koleje Państwowe budują drugą nitkę Bajkalsko-Amurskiej Magistrali – i na stronie rosyjskich kolei roi się od ofert pracy oraz zachęty do przeprowadzki na wschód nie tylko dla Rosjan, ale również mieszkańców Białorusi i państw Azji Środkowej.

Oferuje się mieszkania służbowe i wysokie pensje. Projekty te znajdują się pod osobistą kontrolą JE Włodzimierza Putina.

W mieście Sputnik mają powstać m.in. dzielnice w stylu koreańskim, chińskim i japońskim. Do ich budowy władze Rosji chcą zaangażować projektantów i wykonawców z tych krajów.

Planuje się ściągnąć tam 300 tys. mieszkańców, co w połączeniu z sąsiednimi Władywostokiem i Artiomem utworzyłoby ponadmilionową aglomerację.

Szef resortu obrony, p.Sergiusz Szojgu, proponuje budowę nie jednego, lecz kilku nowych miast na Dalekim Wschodzie.

Władze w Moskwie od kilkunastu lat z niepokojem obserwują zwiększającą się obecność Chin w regionie, poprzez prędko rozwijające się inwestycje.

W graniczących z Rosją prowincjach Heilongjiang i Mongolia Wewnętrzna mieszka ponad 55 mln ludzi. Wg sondaży, jedynie 29% Rosjan deklaruje gotowość przeprowadzki do nowego miasta na Dalekim Wschodzie, ale pod warunkiem, że ich pensje wzrosną nawet trzykrotnie.

Tekst ukazał się w segmencie Postępy Postępu w numerze 41-42 „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.

28 KOMENTARZE

 1. Ciekawe kim zaludnią Syberie skoro liczba ludności[zwlaszcza etnicznych Rosjan] od lat regularnie maleje.Oficjalne,okresowe wzrosty wynikały jedynie z migracji Rosjan z byłych Republik ZSSR bądź aneksji Krymu czy masowemu wydawaniu rosyjskich paszportów dla mieszkańców Donbasu.ps. W2021r. już im ubyło ok. 1000 000 mieszkańców a zachodni demografowie oceniają ludność Rosji na 4-5 mln. mniejszą niż oficjalne dane.

  • Bedzie tak zes 300 lat jak siem starajom.

   I wciąż, kuwa, jak ocieplenia klimatu nie ma tak nie ma! Może jak nastawialiby wiatraków a uzyskanym prądem podgrzewali powietrze, to by cuś pomogło.

   Swoją szosą dlaczego panele słoneczne na Saharze nie wystarczą, żeby ją nawodnić? Przecież to takie cudowne źródło energii.

  • Metody carskie i sowieckie na zaludnienie Syberii i Dalekiego Wschodu nie dały rezultatu. No i patrzcie państwo, wreszcie ruskie zrozumieli, że zamordyzmem się nie da. Ale chyba to już rzeczywiście za późno. Bo też i jaka jest dzietność wśród etnicznych Rosjan?

  • Może za Stalina to byłaby „świetna oferta” dla nich — ale raz, że dzisiaj wszędzie się z nimi cackają, a dwa, że oni też nie tacy znowu głupi, wolą zasiłki „za nic” w Niemczech niż nawet wysoką pensję w Rosji, na którą trzeba byłoby zapracować. Tak więc nie dość, że trzeba byłoby pójść do jakiejś pracy, to przede wszystkim wypadałoby mieć jakieś kwalifikacje… za Stalina ich brak nie byłby przeszkodą — skierowanoby takich do kopania jakiegoś kanału, i po kłopocie.

 2. Za późno. W najbliższym czasie — 30 lat? 50 lat? — utracą tę Syberię na rzecz Chin. Zamiast ustawicznie — od jakichś 400 lat — „przeć na Zachód” (oczywiście przede wszystkim na Polskę, jako najbliższą) mogli byli przecież zająć się zagospodarowywaniem tych iście bezkresnych obszarów, zakładaniem nowych miast itd.
  Teraz — zwłaszcza w świetle kiepskiej demografii w Rosji — już nie da się tego „odkręcić”.

  • Jeszcze dodam: zabrakło im w swoim czasie kogoś takiego, jak u nas „importowana” z Włoch królowa Bona. Zamiast stawiać na gospodarkę i rozwój — to tylko podbój sąsiadów był im w głowie (w sumie chyba dalej jest). Najlepiej to kogoś okraść, po co samemu się przemęczać.

   • Popierdółka a nie „realista”. Od 40 lat powtarzacie te brednie gen. Matisa, wbrew trzeźwym ostrzeżeniom G. Kennana, o wojnie rosyjsko-chińskiej. The bille bredzące w Polin „o polsko-chińskiej granicy na Uralu” odstraszają zdrowych na umyśle ludzi od głosowania na prawicę… :-)))

  • Ciekawe, skąd się wezmą Chińczycy do zasiedlania tej Syberii skoro w Chinach mają starzejące się społeczeństwo. Otóż w Chinach przez politykę jednego dziecka mają teraz mało młodych ludzi a mnóstwo starych. Myślisz, ż ci starzy Chińczycy będą zasiedlać Syberię?

   • Chińczyków stać na to, żeby mieć „starzejące się społeczeństwo” — i jeszcze Syberię zasiedlić. Jak się ma coś miliard ludności „do dyspozycji”, to nie tylko Syberię, ale i w ogóle na całym obszarze Rosji można „podmienić” ludność w całości — i w dalszym ciągu na „głównym” terytorium Chin jawić się jako ludne państwo.

    • Ciekawe w jaki sposób na to Chiny stać? A kto będzie pracował na emerytów w Chinach? Poza tym jak namówisz Chińczyka, który ma ogromne perspektywy w dzisiejszych Chinach do przeprowadzenia się na Syberię i życie w – 50 stopniowym mrozie? Młody Chińczyk jak każdy woli przeprowadzić się do Pekinu niż na Syberię.

     • W Chinach NIE MA DEMOKRACJI. Jak kazano Chińczykom zabijać własne psy i zakopywać ich ścierwo pod drzewem, aby „użyźnić glebę” — to posłusznie to robili.
      Jak zostanie im nakazana przeprowadzka na Syberię w celu zaludnienia jej Chińczykami — a i zaoferowane lepsze życie tamże, czemu nie — posłusznie to wykonają nawet wtedy, gdyby w istocie woleli mieszkać w Pekinie.

    • Tak Chińczycy zasiedlają tą Syberię, że już dzisiaj jest ich tam mniej niż pod koniec lat 9-tych. Nawet Ci co dzisiaj tam żyją to wracają do Chin.

    • Rusofob z Ciebie i tyle. Tylko, nie miej złudzeń, że jeśli zasiedlą już Rosję to na pewno przy okazji zasiedlą Polskę bo co im szkodzi.

     • Nie, ja jestem po prostu ruso-realistą. :) I realistą wobec wszelkich wschodnich ludów — to jest po prostu inna mentalność i nie należy sądzić, że oni myślą „po naszemu”. Zarówno Chińczycy — jak i Rosjanie, Ukraińcy itp.

      Poczytaj sobie najpierw trochę na ten temat i potem dopiero usiłuj się mądrzyć.

 3. Zaludniali Polakami Syberię, na przykład w okolicy jeziora Bajkał co czwarty ma pochodzenie polskie. Ja też byłem bliski tego szczęścia, ale ojciec złotymi 10-rublówkami za pośrednictwem miejscowych Żydów dał łapówkę oficerowi NKWD i nasze nazwisko zniknęło z listy deportowanych.

 4. Jak sowiet instalował zielone ludki na krymie i ukrainie, chiny dokładnie to samo robiły to po stronie sowieckiej na całej linij granicy z sowietami, piesek putinek obudził się trochę za późno!

 5. Pomyślcie: ponad 20 milionów obywateli ZSRR straciło życie w trakcie II wojny światowej. Gdyby przeżyli — mogłoby to oznaczać np. 20 milionowych miast na Syberii… a przecież ci ludzie mogliby mieć dzieci i — licząc od połowy lat 40-tych ub.w. — równie dobrze może to oznaczać (na dziś) stratę nie 20, a jakichś 60-80 mln obywateli, których Rosja mogłaby mieć, ale nie ma.
  No i po były Rosjanom wszystkie te wojenne awantury?

 6. Stek rusofobicznych bzdur. Syberię Rosjanie zaludnią „naturalnie” z uwagi na inwestycje. Północny Szlak Morski rozbuduje infrastrukturę i stworzy miejsca pracy. Przez Syberię będą biegły najkrótsze połączenia światłowodowe Azji z Europą, w dodatku poza kontrolą USA. Zimny klimat sprzyja budowie serwerowni a ciepło z nich będzie wykorzystane do ogrzewania. Po prostu Rosja szykuje Syberię do wielkiego ekonomicznego skoku. :-)))

  • „zimny klimat sprzyja budowie serwerowni” LOL

   Jets taka powieść Lema „Kosmonauci” W pierwszym rozdziale jest opis jak ludzkość (komunistyczna) poradziła sobie z wieczną zmarzlina budując setki tysiecy małych reaktorów które roztopiły Syperię i potem mozna było tam uprawiać pszenicę :)))

   • O to to, bo jak szykują się do skoku to musza napuścić wody do basenu.

    I to gorącej, bo skakać na zamarzniętą też nie sporo.

    ..chociaż ..ruskowi wsio rawno, i tak zachlany.

 7. na początek wysłałbym im członków i członkinie partii Razem z tymi od 2050 i popłuczynami po Leninie i Stalinie, czyli byłej nieboszczki PZPR; a jak mało to i tych z ZSL-u i nie czekałbym na Wiosnę, tylko teraz na jesieni ich spakował wszystkich razem w eszelony firmy turystycznej Travel-Stalin i poszło by b…o na Wschód; a ten Wschód – toż to ich Raj utracony; mogliby tam się wykazać z tego co nam wciskają – taki ich Zielony Raj dla czerwonych; biletów powrotnych brak;

 8. Oferta skierowana jest do Białorusinów, bo Ukraińcy zostali umieszczeni w Polsce w dużej ilości. Zapewne w celu kontynuowania „Operacji polskiej” z 1937 roku. Przemycona broń do Polski może uzbroić rezunów błyskawicznie.

Comments are closed.