Cudowne zioło na Covida?! 99 proc. zainfekowanych miało wyzdrowieć

Brodziuszka wiechowata. Foto: Wikipedia
Brodziuszka wiechowata. Foto: Wikipedia
REKLAMA

Departament Więziennictwa Tajlandii podał chirettę, czyli zioło o polskiej nazwie brodziuszka wiechowata, prawie 12 tys. osadzonych z łagodnymi objawami Covid-19. 99 proc. zainfekowanych miało wyzdrowieć – poinformowała witryna The Conversation.

Skuteczność leczenia więźniów skłoniła Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki, Badań i Innowacji Tajlandii do zalecenia bezobjawowym zakażonym przyjmowania podczas posiłków 180 mg chiretty dziennie, rozdzielonej na trzy dawki.

Chiretta jest w Tajlandii powszechnie znana także wśród pracowników służby zdrowia i stosowana przy przeziębieniu lub grypie jak paracetamol.

REKLAMA

W 1991 roku naukowcy z Uniwersytetu Mahidol w Bangkoku doszli do wniosku, że chiretta w dawce 6 g dziennie była tak samo skuteczna jak 4 g paracetamolu dziennie w łagodzeniu gorączki i bólu gardła u pacjentów ze stanami zapalnymi gardła i migdałków. Od tego czasu kilka badań naukowych wykazało „pewną skuteczność chiretty w leczeniu nieskomplikowanych infekcji”. Zaobserwowane skutki uboczne były łagodne i krótkotrwałe.

W testach działania leków ziołowych chiretta została uznana za „obiecującą” we wspomaganiu zwalczania zakażenia SARS-CoV-2. Komputerowa symulacja pokazała, że zawarty w ziele andrografolid wykazał zdolność do wiązania się z białkiem wypustki koronawirusa i osłabiania sprawcy infekcji. Tylko dobrze zaprojektowane i właściwie przeprowadzone badanie kliniczne może przynieść wiarygodne wyniki i wnioski – zaznaczyli redaktorzy portalu.

Obecnie w Tajlandii 3 tys. osób uczestniczy w badaniu mającym zobrazować efektywność „standardowej opieki” nad bezobjawowym zakażonym w porównaniu z „leczeniem” za pomocą 180 g chiretty przyjmowanej przez pięć kolejnych dni. Naukowcy do maja 2022 roku będą sprawdzać, ilu zainfekowanych z obu grup w ciągu 28 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa trafiło do szpitala.

Gruziński Uniwersytet Medyczny w Tbilisi sprawdza działanie ekstraktu brodziuszki wiechowatej z żeńszeniem na pacjentów z łagodnymi objawami Covid-19. Wyniki są spodziewane na początku 2022 roku – odnotował portal The Conversation.

NCzas/PAP

REKLAMA