W odmętach lewackiego szaleństwa. Usuną pomnik jednego z ojców założycieli USA. Powód jest kuriozalny

Thomas Jefferson. Źródło: wikimedia
Thomas Jefferson. Źródło: wikimedia
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Nowojorska Komisja Projektowania Publicznego jednogłośnie opowiedziała się w poniedziałek za usunięciem z sali obrad Rady Miejskiej pomnika trzeciego prezydenta USA Thomasa Jeffersona. Jednym z powodów tej decyzji jest fakt, że… posiadał on niewolników.

O usunięcie monumentu wielkości ponad 213 cm apelowały m.in. grupy robocze Rady Miejskiej: czarnoskóra, latynoska i azjatycka. Wielokrotnie zwracał się o to członek Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku reprezentujący Brooklyn, Charles Barron.

Także burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio sympatyzuje z zwolennikami przeniesienia pomnika. Określił sytuację jako skomplikowaną.

Niepokojące dla ludzi jest to, że nawet ktoś, kto rozumiał tak głęboko wartość wolności i godności ludzkiej oraz życia, był właścicielem niewolników. Rozumiem, dlaczego to głęboko niepokoi ludzi i dlaczego uważają to za coś, czego nie można zignorować – ocenił de Blasio w rozmowie z WABC.

Jefferson (1743-1820) jeden z ojców założycieli Ameryki i autorów Deklaracji Niepodległości, uważany jest przez niektóre odłamy społeczeństwa za kontrowersyjną postać. Lokalna telewizja NY1 zwraca uwagę na zarzuty, że miał ponad 600 niewolników, a z jedną z kobiet miał sześcioro dzieci.

Rzecznik burmistrza Mitch Schwartz wyjaśnił, że Rada Miejska jest zainteresowana znalezieniem dla posągu innego miejsca. Miałoby ono „kontekstualizować dziedzictwo Jeffersona w całej jego złożoności”.

Za jedną z potencjalnych nowych lokalizacji wymienia się Nowojorskie Towarzystwo Historyczne (N-YHS).

Jesteśmy w trakcie trwających dyskusji na temat posągu. (…) Chociaż w tej chwili nie ma konkretnych planów dotyczących ekspozycji, może w przyszłych latach zaprezentujemy wystawę, która uwzględni (pomnik Jeffersona) – twierdził rzecznik N-YHS.

Plany usunięcia posągu krytykował republikański kandydat na burmistrza Curtis Sliwa, który ma polsko-włoskie pochodzenie.

Czy przy wszystkich problemach miasta Nowy Jork, to jest naprawdę najbardziej paląca kwestia teraz, w schyłkowych dniach nieudanej kadencji de Blasio? – pytał Sliwa.

Gipsowa postać Jeffersona, która znajduje się na obecnym miejscu od lat dziesiątych XX wieku (na ratusz trafiła osiem dekad wcześniej) to model posągu z brązu, wystawionego w Rotundzie Kapitolu w Waszyngtonie. Autorem dzieła jest Francuz Pierre-Jean David d’Angers.

Źródło: PAP

27 KOMENTARZE

 1. Niewolnictwo to mały pikuś. Holokaust Żydów to mały pikuś. Co z holokaustem Indian? Amerykanie i Kanadyjczycy wymordowali miliony, zabrali im cały kontynent, zamknęli w rezerwatach. Ciekawe jak to zrekompensują. Zniszczenie wszystkich pomników historii USA to za mało.

  • Dokladnie. Wcale bym sie nie zdziwil, gdyby mordercy z Anglii i innych krajow zachodniej Europy, wymordowali wiecej indian i amerykanskich tubylcow, niz Niemcy zydow. Do tego przymusowa asymilacja itd.

   • Nie opowiadajcie łzawych bajek z gatunku „miejskie legendy”.

    Na terenie obecnego USA – żyły plemiona łowców zbieraczy na poziomie epoki kamiennej – ilu ich mogło być – góra z pół miliona – czyli tak na standardy gęstości zaludnienia Europy ich po prostu nie było. Teraz tych gnębionych w rezerwatach jest ok 2,5 miliona, drugie tyle poza rezerwatami. Ot po prostu holocaust Indian :-)

 2. Macki lucyferycznej ideologi Klausa Schwaba i jego armii sięgają wszędzie.

 3. Oj tam, oj tam z tym całym USA. Zakłamane imperium powstałe na masowych ludobójstwach Pierwszych Narodów Ameryki Północnej i kradzieży ich ziem, których dziedzice jak zwierzęta mieszkają w rezerwatach. Wzór wolności dla świata? To już wiadomo, dlaczego zamordyzm i zakłamanie szaleją po świecie z takim wzorem swobód.

  • 👹👹👹Ale za czasów Jeffersona taka Płatek jeszcze nie głosiła swoich „profesorskich” tez, że w rodzinach jednopłciowych (sic!) rodzi się dwa razy więcej dzieci, niż w rodzinach dwupłciowych vel binarnych. No bo gdzie tam Jeffersonowi do takich „osiągnięć” cyfrowych (binarnych i nie binarnych). Nawet jeszcze nie słyszał o profesorkach, lecz tylko o profesjonalistkach…👹👹👹

 4. USrael upada podobnie Kanada zaczęli od holokaustu Indian, zabierania im ziemi, do tego wspieranie, finansowanie Rewolucji bolszewickiej agentury iluminatów tak nazwał ich Albert Pike, Nazistów …
  Niech upada z pomocą takich jak Warren Wilhelm Jr czyli Bill de Blasio

 5. Posiadal niewolnikow, to fakt. Jak wiekszosc bialych z klasy wyzszej. Klasa srednia natomiast utrzymywala sie z wlasnej pracy i – wraz z niewolnicza sila robocza zbudowala potege USA. Ona tez jest obecnie wyniszczana, jest tez naszym sojusznikiem w walce o wolnosc. Natomiast handlem i dystrybucja niewolnikow w Ameryce zajmowali sie, zgadnijcie kto?

 6. Ale przynajmniej nie kupował tych niewolników w żadne świeto żydowskie. W święta żydowskie giełdy niewolnikow były zamknięte, zgadnijcie czemu.

 7. Od wików kasę mieli/mają dokładnie te same familie. Tzn., tylko forma niewolnictwa się zmieniła, bynajmniej nie zostało zniesione. Ile w samych uSSa niewolników na utrzymaniu państwa?

Comments are closed.