Naczelnik zapowiada zmiany w rządzie. „Jedna zmiana zasadnicza”…

Jarosław Kaczyński. / foto: PAP
Jarosław Kaczyński. / foto: PAP
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiada rekonstrukcję rządu. Jednak zapewne dojdzie tylko do lekkiego przemeblowania gabinetu. Jednak jak twierdzi „jedna zmiana jest zasadnicza”. Czy poświęci szefa Kancelarii Premiera?

Zmiany w rządzie będą niedługo; są to zmiany o charakterze technicznym i koalicyjnym, w jednym przypadku będzie zmiana o charakterze zasadniczym – powiedział „Gazecie Polskiej” prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezesa PiS i wicepremiera w opublikowanym w środę wywiadzie spytano, czy PiS ma dziś stabilną większość w Sejmie.

„Ma dziś większość, którą można określić jako dość pewną, z którą można rządzić do końca kadencji, a potem walczyć o jej utrzymanie w kolejnych wyborach. Przypomnijmy, że w 2015 roku PiS zdobył 37 proc. i uzyskał samodzielną większość dzięki temu, że korzystnie ułożyły się dla nas wyniki innych komitetów. Z kolei w 2019 roku zdobył ponad 43 proc. głosów, ale wyniki pozostałych komitetów nie ułożyły się dla nas szczęśliwie i dzięki temu było tyle samo mandatów co w 2015 roku i mniejszość w Senacie. Cała reszta to różnego rodzaju próby wewnętrznej i zewnętrznej destabilizacji większości, ale jakoś dajemy sobie radę” – odparł prezes PiS.

Pytany czy jest możliwe, by „pojawił się nowy impuls, który zachęci ludzi do głosowania na PiS, czyli mocno dla nich odczuwalna poprawa ich sytuacji życiowej w wyniku Polskiego Ładu”, Kaczyński ocenił, że sfera podatkowa i „naprawdę potężne wsparcie dla wsi może odegrać tu taką rolę”.

„Również budowa bez pozwolenia domów do 70 metrów kwadratowych, z tym że to będą dwie kondygnacje, czyli w praktyce prawie dwa razy więcej. Żartobliwie mówiąc, dla kogoś, kto żył w PRL, to wręcz pałac. Do tego dochodzi cała sfera działań, która ma ograniczyć wykorzystywanie rolnika przez łańcuszek pośredników, ten rolniczy handel detaliczny dostanie nieporównanie większe szanse” – powiedział.

Według niego może to być odczuwalne dla obywateli w ciągu najbliższych dwóch lat. „Do tego będą realizowane kolejne transze dotyczące zmiany cywilizacyjnej – oświetlenia, chodniki, kanalizacja, gazyfikacja, obiekty sportowe” – mówił.

Pytany, czy Polska jest w stanie sfinansować to wszystko w przypadku, gdyby nie otrzymała pieniędzy z Funduszu Odbudowy, Kaczyński powiedział: „Tak, jesteśmy w stanie zrealizować nasze plany, także przy dzisiejszych możliwościach zdobycia taniego pieniądza z zewnątrz. Ale jestem przekonany, że otrzymamy te pieniądze”.

Prezesa PiS zapytano, czy planowane są „poważniejsze zmiany w rządzie”. „Te zmiany będą niedługo. Są to zmiany o charakterze technicznym i koalicyjnym. W jednym przypadku będzie zmiana o charakterze zasadniczym. Więcej nie mogę w tym momencie powiedzieć” – mówił.

Kolejne pytanie dotyczyło pakietu klimatycznego „Fit for 55”. Dopytywano go, jakie będą działania Polski w tej sprawie.

„Tutaj rzeczywiście będziemy zmuszeni podjąć walkę, widać bowiem wyraźnie, że działania Rosjan nakierowane na windowanie cen gazu radykalnie zmieniają bezpieczeństwo energetyczne na naszym kontynencie. I gdybyśmy nie uwzględniali tych okoliczności, tylko ślepo brnęli w jakieś koncepcje, to skończyłoby się dla Europejczyków tragicznie. Myślę, iż ten przygotowany przez Moskwę zimny prysznic otrzeźwił przywódców kilku państw i skłonił do racjonalności. Tym bardziej, że przynajmniej część tej tzw. zielonej polityki to szaleństwo, a w innych przypadkach teorie bez dowodów. Nie da się stwierdzić, że Europa, która emituje 8 proc. gazów, zmienia klimat” – powiedział prezes PiS.

Ocenił, że Polska „wykazała pewną elastyczność”, wybierając wśród poszczególnych propozycji pewne optimum.

„Zgadzaliśmy się na niektóre rozwiązania, bo w zamian za to wynegocjowaliśmy na przykład fundusze, które mają dla naszego kraju poważne znaczenie. Powiem zupełnie otwarcie: uważam, iż w kwestiach klimatu rzeczywistość szybko dezawuuje różne tezy. Zatem czasami bardziej opłaca się na coś zgodzić, odciąć od tego kupon, bo i tak można mieć pewność, iż te najbardziej radykalne rozwiązania nie wejdą w życie. Dziś widać to wyraźnie. Po akcji rosyjskiej w sprawie gazu twórcy i orędownicy tego +Fit for 55+, delikatnie mówiąc, wystawili się na śmieszność” – powiedział Kaczyński.

Jak ocenił, „ceny energii uderzyły w wiele państw Unii z taką siłą, że ich obywatele po prostu nie zgodzą się na dalsze ich podnoszenie w imię jakichś nieudowodnionych teorii”.

„Nie ma ani cienia racjonalnych powodów, by narzucać nam radykalne rozwiązania. Oczywiście pojawia się w tej sytuacji zasada, że kto silniejszy, ten lepszy. I okazuje się, że węgiel brunatny w Polsce jest szkodliwy, natomiast w Niemczech jakiś bardziej ekologiczny. Polska kopalnia niszczy środowisko i podobno rujnuje stan wód, a już czeska czy niemiecka jest mu przyjazna. Tak działa twarda gra o interes własnego kraju – tu nie ma sentymentów, nie ma wspólnoty, jest brutalna rywalizacja. Nie może być jednak tak, że w tej walce używa się sądów jak amunicji” – powiedział prezes PiS.

„Sądy, także unijne, mają orzekać zgodnie z prawem, interpretowanym literalnie (rzecz jasna gdy jest to niezbędne, stosując także wykładnię systemową i celowościową), a nie na podstawie jakiejś ideologii czy pozbawionych jakiejkolwiek legitymizacji planów politycznych. Jeśli tak nie czynią, nie są sądami, lecz jedynie narzędziem polityki, i to tej najgorszej, opartej na zasadzie +kto silniejszy, ten lepszy+. Z celami, dla jakich powstawało kiedyś EWG, a potem Unia, nie ma to nic wspólnego” – dodał.

10 KOMENTARZE

 1. Odkąd premierka została wymieniona na premiera (lata lecą), widać coraz wyraźniej, że namiestnikiem bangsterów jest premier, a nie prezes, który robi premierowi za zderzak i kamuflarz. Także prezes to chyba może już tylko zapowiadać, co mu premier od bangsterów przekaże.

 2. Błazeński strój tych dziwaków określa ich jednoznacznie, że jest to rząd szmaciarzy, co umieści ich na komicznych stronach historii w rozdziale dziwaczne ciekawostki w kaczej RP.

 3. „Tak, jesteśmy w stanie zrealizować nasze plany, także przy DZISIEJSZYCH MOŻLIWOŚCIACH ZDOBYCIA TANIEGO PIENIĄDZA Z ZEWNĄTRZ” !
  Znowu zadłużanie!

 4. Moim zdaniem Ociepa zostanie doceniony i wejdzie do koalicji. Mocno pokazał, że stoi po stronie Zjednoczonej Prawicy i że jest to jego wybór ideowy, tak więc to tylko kwestia czasu kiedy poznamy nowego koalicjanta.

 5. Bełkot osobnika bez wyobraźni, nic nowego.
  „70 metrów kwadratowych, z tym że to będą dwie kondygnacje, czyli w praktyce prawie dwa razy więcej” – wiedziałem, że przyrówna to do komuny! Poza tym 1. nie 70, a w rzeczywistości jakieś 55, 2. nie ma pojęcia ile uda się wygospodarować na poddaszu przy tradycyjnym dachu namiotowym.

  Pliz, niech mu jakiś budowlaniec to czym prędzej – przed głosowaniem – wyjaśni…

Comments are closed.