Po raz pierwszy ludzki organizm nie odrzucił nerki przeszczepionej z genetycznie zmodyfikowanej świni – cieszyć się, czy płakać?

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Chirurdzy nowojorscy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, której nie odrzucił organizm człowieka. Eksperyment oceniono jako postęp w łagodzeniu „tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów”.

Do zabiegu w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) lekarze użyli nerki świni. Jej geny poddano modyfikacji w taki sposób, że tkanki zwierzęcia nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.

Chirurdzy poddali operacji pacjentkę z oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.

„Wyniki testów przeszczepionej nerki +wyglądały całkiem normalnie+” – ocenił cytowany przez Reutera chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem. Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

Jak podała Agencja Reutera w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tys. ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tys. na nerkę. Agencja prasowa powołała się na edukacyjną organizację non-profit zarządzającą jedyną w USA siecią pobierania i przeszczepiania narządów (UNOS). Szacuje ona, że czas oczekiwania na nerkę wynosi w Ameryce średnio od trzech do pięciu lat.

Źródło: PAP

15 KOMENTARZE

 1. …”cieszyć się, czy płakać?”.Znaczy się,wasza redakcja nie zdecydowałaby się na transplantację świńskiego narządu do swego cielska?Ciekawe dlaczego?

 2. No to się Ro-Spoorek ucieszy, że teraz świniom będzie można przeszczepiać ludzkie nerki. Po tym co obserwuje , jak świat zjeżdża w szaleństwo, to taki scenariusz wcale nie jest bajką o złym wilku

 3. Gorzej jak po tej masowej szprycy to ludzie będą się zamieniać w wieprzowinę z możliwością konsumpcji w ramach lewackiej ochrony praw zwierząt i zielonego ładu.

 4. Cóż za pytanie? Z jednej strony zawyje Spurkini, bo to kolejny sposób eksploatacji braci mniejszych, zaś z drugiej wyznawcy kozła nie będą nigdy pewni, czy po przeszczepie nerki natychmiast nie obrócą się w proch.

 5. Lepsza nerka od świni, niż dębowy kuferek…
  Wolę takie wynalazki, niż coraz to nowsze generacje bomb wodorowych, albo telefony komórkowe rejestujące każdy twój ruch.

   • Przeszczepy ogranów to na dzień dzisiejszy śliski temat i gra o sumie zerowej, bo można je pobrać tylko od żywego osobnika… Więc nie daj Boże, żebyś ty czy ktoś z twojej rodziny miał wypadek akurat wtedy, gdy jakiemuś pisowskiemu Marianowi potrzebna będzie nowa wątroba, bo stara już mu się zużyła…

 6. czy nie za wcześnie się cieszymy? czy czasem nie przeszczepili tej nerki temu obszczymurkowi z „parlamentu” jewropejskiego, co to chodził swego czasu (teraz gdzieś zniknął – czyżby na czas operacji?) ujszczany na posiedzenia plenarne? jak tak, to tego nie można zaliczyć w ten sposób jak podajecie; ten przeszczep odbył się w rodzinie;

Comments are closed.