Czerwony PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Parlament Europejski - zdjęcie ilustracyjne. / foto: europarl.europa.eu
Parlament Europejski - zdjęcie ilustracyjne. / foto: europarl.europa.eu
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Polski Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej i niezależności oraz nie jest uprawniony do interpretowania polskiej konstytucji – wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wyroku TK.

Rezolucja, która ma charakter niewiążący, została przyjęta 502 głosami, przy 153 przeciw i 16 wstrzymujących się. Europosłowie „głęboko ubolewają” w dokumencie nad decyzją polskiego TK z 7 października, określając ją „jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całość” i twierdząc, że Trybunał został przekształcony „w narzędzie legalizacji bezprawnych działań władz”.

W rezolucji czytamy, że jej autorzy „ubolewają nad faktem, że inicjatywa zakwestionowania pierwszeństwa prawa UE nad ustawodawstwem krajowym została podjęta przez obecnego premiera Polski”. Nazywają to „jednostronną decyzją kwestionującą ramy prawne UE”.

Wyrażają też „uznanie dla dziesiątek tysięcy obywateli polskich za wychodzenie na ulice w pokojowych, masowych protestach, walczących o swoje prawa i wolności jako obywateli europejskich”, oraz zapewniają, że „podzielają ich pragnienie silnej demokratycznej Polski w sercu projektu europejskiego”.

Posłowie podkreślają w rezolucji, że zgodnie z polską konstytucją traktaty UE są bezpośrednio stosowane w porządku prawnym i mają pierwszeństwo w przypadku konfliktu z prawem krajowym. Oskarżają polskiego premiera o „dalsze nadużywanie władzy sądowniczej jako narzędzia do realizacji jego programu politycznego”.

Parlament żąda w dokumencie, aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które „rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie”, oraz „wzywa Komisję i Radę do działania”.

Domaga się następujących kroków: wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i zastosowanie środków tymczasowych przez TSUE; zastosowanie rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii; wstrzymanie się z zatwierdzeniem krajowego planu odbudowy Polski oraz stwierdzenie, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności przez Polskę, zgodnie z procedurą określoną w 7 ust. 1 Traktatu o UE.

PE chce też „wstrzymania lub zawieszenia płatności, z uwagi na ryzyko poważnych uchybień w skutecznym funkcjonowaniu systemów kontroli”, a także „omówienia kryzysu praworządności w Polsce oraz zajęcia jasnego stanowiska i wydania możliwie najbardziej kategorycznego wspólnego oświadczenia w tej sprawie, podpisanego przez szefów państw i rządów UE, podczas zbliżającego się szczytu w dniach 21–22 października 2021 r.”.

Posłowie podkreślają, że działania te „nie mają na celu ukarania narodu polskiego, ale przywrócenie praworządności, w kontekście stale pogarszającego się jej stanu, i wzywają Komisję do znalezienia mechanizmów, które pozwoliłyby na dotarcie środków finansowych do bezpośrednich beneficjentów”.

PAP

30 KOMENTARZE

  • Raczej pieprzyć IV Rzeszę Europejską. Prawdziwa Unia Europejska powinna nadejść z wyzwoleniem Europy od faszystowskiej lewicy NWO. *****POPIS. Śmierć ludobójcom NWO

 1. Manipulacja, zakłamanie, niszczenie niezależności narodów, wykręcanie kota ogonem to jest specjalność załganej zlewaczałej unii.

 2. Powołać sądy ludowe i zając się zdrajcami !!!!
  Lista zdrajców:
  Magdalena Adamowicz
  Bartosz Arłukoiwcz
  Marek Balt
  Marek Belka
  Robert Biedroń
  Jerzy Buzek
  Włodzimierz Cimoszewicz
  Jarosław Duda
  Tomasz Frankowski
  Andrzej Halicki
  Krzysztof Hetman
  Dauta Huebner
  Adam Jarubas
  Jarosław Kalinowski
  Ewa Kopacz
  Łukasz Kohut
  Janusz Lewandowski
  Bogusław Liberadzki
  Elżbieta Łukacijewska
  Leszek Miller
  Janina Ochojska
  Jan Olbrycht
  Radosław Sikorski
  Sylwia Spurek
  Róża Thun

 3. Przypominam, że PE to jest parlament etymologicznie – tak się tylko gada, PE nie tworzy prawa, nazwa jest dla zmylenia przeciwnika.
  I teraz:
  1. Szkoda, że to tylko gadanie.
  lub
  2. Za tym pójdą czyny. Być może doszli do wniosku, że Polskę trzeba wyrzucić z UE – najpierw muszą zaorać doszczętnie starą Unię, a wobec Polski zastosują inne metody, równolegle lub odwleczone w czasie.

 4. Parlament Europejski prostu chce niezawisłych sądów w Polsce i dlatego naciska na Trybunał Konstytucyjny aby ten zmienił wyrok. Czego nie rozumiecie?

    • Człowieku Ty czytasz to co piszesz? Parlament Europejski chce niezależnych sądów i dlatego naciska na jeden z nich??? Sprawdź w słowniku definicje slow ,,niezależny” i ,,naciski”

    • A więc, w zależności od intencji jest to ironia albo sprzeczność.
     Zmiana wyroku Trybunału Konstytucyjnego dokonana w wyniku nacisków spowoduje, że sąd ten przestanie być niezawisły co jest sprzeczne z deklarowanym celem.

 5. Co to są za „wartości europejskie”? Zdecydowanie nie mieli na myśli wartości Cywilizacji Zachodniej. Jedyne co mi się kojarzy z wyrażeniem „wartości europejskie” to terroryzm, socjalizm i multikulturalizm. Te całe zastraszanie, że Pis chcę wyprowadzić Polskę z Unii jest głupotą. Niestety Pis tego nie zrobi, bo wierzy że Unia jest nam potrzebna. Te szumowiny z PE powinny raczej spojrzeć na to co się dzieję we Włoszech, Francji, Niemczech, na to co działo się kilka lat temu w Katalonii.

  • W całej tej wielkiej socjalistycznej unii bito ludzi za protesty przeciwko podwyżkom podatków w Paryżu, za chęci Katalończyków do niepodległości. We Włoszech ludzi, którzy chcą móc zwyczajnie chodzić do pracy policja oblewa wodą, a władza wyzywa ich od terrorystów, którzy niemal „mordują” wszystkich zaszczepionych. W Niemczech Merkelową zwyzywali od Nazistki, ale rzecz jasna nikt się tym nie przejął. Cała Unia zajmuję się tym, że w Polsce obowiązuję Prawo Polskie, a nie europejskie.

  • Drogi ppppp, najwyraźniej nie jesteś bystrym obserwatorem sceny społeczno-politycznej UE, gdyż od około 5 lat uniokraci już się nie kryją z „wartościami europejskimi”, a są to m.in. „prawo” do aborcji, do związków homoseksualnych, do adopcji dzieci przez te pary i wszelakie inne „prawa” dla lgbt-ub-usb-agd-abcd.
   Oczywiście są to uzurpatorzy, bo to nie są wartości europejskie, a unijne. Przyznaję – bardzo rzadko ten termin też jest używany.

 6. Z tym rządem nie jest mi po drodze, ale chrzanienie przez unię, że polski Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa interpretowania polskiej konstytucji, no to przegięcie w stronę już nawet nie ZSRR, ale III Rzeszy ! Chociaż trzeba też podkreślić – kto podpisywał różne szkodzące Polsce i Polakom unijne traktaty ? Czy to nie polskie kolejne rządy przypadkiem ? To tak jest jak się z szachrajami zasiada do pokera, dając im karty do rozdawania !

 7. Orzeczenia wskazujące na prymat prawa krajowego nad unijnym zostały wydane przez polski TK już wcześniej, w 2005 i 2010 r.
  Polska i Niemcy nie są jedynymi krajami członkowskim, w których wydane zostały takie orzeczenia. Podobnie wyroki, wskazujące na prymat prawa krajowego nad unijnym, zapadały m.in. we Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, czy na Litwie.

 8. To już całkowity odlot :-)

  Politycy w parlamencie głosują – że sąd wydał zły wyrok bo jest niby „upolityczniony” :-)

  Nie wiem czy czujecie czaczę ???

  • Czujemy, ale jakie ma znaczenie ich pi…lenie?? Przecież dobrze wiemy, że projekt UE jest oparty na oszustwie, kłamstwie i zaprzeczaniu elementarnej logice.
   Trzeba tylko obserwować co się dzieje, by być na bieżąco i głosować na? Na Konfederację :-)
   Bo cóż możemy więcej zrobić? Oczywiście próbować przekonywać znajomych, w miarę sensu i możliwości, i brać udział w różnych akcjach. A wierzących zachęcam – modlić się, prosić Ojca. Niech to albo się szybciej zawali, albo cudem zmieni.

 9. Strasznie dużo jazgotu i komentarzy jak na nic nieznaczącą paplaninę euro-komunistów. To dokładnie tak samo jakby rada biblioteki wiejskiej się zebrała przy bimberku i ogłosiła swój manifest o wyższości maślanki nad zsiadłym mlekiem.

 10. Są to ludzie z rozdwojeniem osobowości. Jeszcze parę lat temu była sraczka o to, że TK jest najważniejszy i nie można podważać jego decyzji w sprawie Konstytucji RP itp. a teraz po wyroku, z którym się zgadzam jest sraczka, że TK nie ma prawa decydować o Konstytucji. To w końcu co? Gdzie są teraz obrońcy wolnych sądów? Gdzie UBywatele RP i KODziarze? Gdzie oni wszyscy? Hipokryzja lvl hard. Robią wszystko jak im wygodnie, a pożyteczni idioci tańczą jak im zagrają.

 11. I tak to Pinokio Morawiecki jako dziecko rewolucji został pożarty przez swoich promotorów. Doprowadził do katastrofy gospodarczej Polski narzędziem plandemii, wejściem w pakiet klimatyczny, fundusz zadłużenia, nowy wał. Wszystko na zalecenie unijnych komunistów, a tu zonk, komunistom to za mało.

 12. Jeśli można porównać Polskę do kobiety, to za PO dawała każdemu, kto na nią spojrzał ładnym okiem, pochwalił, kupił jakiś bibelot. Za PiSu też daje, tylko teraz taka trudniejsza, woli na ostro, podrapie, ugryzie, nakrzyczy. Skutek ten sam, dupa zerżnięta.

Comments are closed.