Zalążek sił zbrojnych Unii Europejskiej? Pięć krajów proponuje budowę sił szybkiego reagowania

Unia Europejska - na jednych się otwiera, dla innych wciąż pozostaje zamknięta. Foto: Pixabay
Unia Europejska - flaga. Foto: Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Niemcy, Holandia, Portugalia, Słowenia i Finlandia przygotowały propozycję przekształcenia obecnie istniejących grup bojowych UE w siły szybkiego reagowania. Inicjatywa wynika z doświadczeń wyniesionych z wycofywania się międzynarodowych wojsk z Afganistanu – podała w czwartek agencja dpa.

Według dpa koncepcja zaproponowana przez pięć unijnych krajów polega na stworzeniu skutecznych sił, zdolnych do szybkiego reagowania na kryzysy. Wraz z siłami specjalnymi i transportem lotniczym obejmowałyby one również zdolności kosmiczne i cybernetyczne.

„Ostatnie wydarzenia w Afganistanie po raz kolejny pokazały, że UE musi być w stanie działać solidnie i szybko” – napisano w dokumencie, sporządzonym przez twórców tej koncepcji.

Dokument nie precyzuje, jaka powinna być wielkość sił szybkiego reagowania, mówi jedynie, że siły lądowe powinny mieć wielkość brygady, co oznacza około 5000 żołnierzy.

Obecna koncepcja grup bojowych UE przewiduje, że w pogotowiu mają znajdować się dwie 1500-osobowe jednostki, ale w rzeczywistości dostępna jest tylko jedna taka jednostka, która nigdy nie została rozmieszczona.

Według dpa kraje składające propozycję mają nadzieję, że ich dokument zostanie włączony do Strategicznego Kompasu – kluczowego europejskiego procesu obronnego i bezpieczeństwa, mającego na celu zwiększenie autonomii strategicznej UE. (PAP)

18 KOMENTARZE

 1. No super – pewnie pierwszym zadaniem tych sił będzie szybkie zareagowanie – wyaresztowanie junty Kaczora Dyktatora, Korwinistów itd – i wprowadzenie na tron Polski emerytowanego Króla Europy Donalda Pierwszego…

 2. Cytat z książki „State of Denial”, która skupia się na wojnie w Iraku:The Polish division commander told Miller, „I’ve got 23 separate national units. They have 23 separate rules of engagement. I pick up the phone, I tell the colonel in charge of the Spanish Brigade what to do. He picks up his phone, calls Madrid, and says, ‚I’ve been told to do this. Is it okay?'”
  Miller understood that this meant the Multinational Division had little or no fighting capability.

  • „Dowódca polskiej dywizji powiedział Millerowi (starszy dyrektor ds. polityki obronnej USA)
   :„Mam 23 oddzielne narodowe jednostki. Wszystkie 23 mają własne zasady wchodzenia w konflikt. Podnoszę telefon, mówię pułkownikowi hiszpańskiej brygady co ma robić. On podnosi swój telefon, dzwoni do Madrytu, i mówi ‚Powiedziano mi, że mam zrobić to i to. Mogę to wykonać?’
   Miller wtedy zrozumiał, że dywizje wielonarodowościowe mają niskie, lub wcale nie mają, zdolności bojowe.”

  • Siły zbrojne unii to będzie niewypał. Będą 100 razy się zastanawiać, czy nie łamią jakiegoś przepisu, a potem nie będą mogli się ze sobą dogadać. Pewnie będzie to wyglądać jak wysłanie Błękitnych Gełmów przeciwko Serbom, gdzie francuscy żołnierze się Serbom poddali.

   • Nie mów tego głośno…

    Niestety, można podejrzewać, że siły szybkiego reagowania będą bezpośrednio podległe jakiemuś Ważnemu Ciału. Nadzieją napawa ich liczebność – 5 tys. (co oni chcą tymi ludźmi zrobić? Zaprowadzić porządek w Trieście?), obawą – to koń trojański.

 3. 5000 w zupełności wystarczy aby opanować burdel na ul. Wiejskiej. Pozostaje odpowiedź na pytanie – czy wieśniaki z Wiejskiej, czy wieśniaki z Berlina, Brukseli, Madrytu itd. będą rządziły lepiej???

 4. Najwyższymi priorytetami tej armii będą: dbałość o różnorodność płciową, trans-płciową, kulturową, etniczną, rasową, wyznaniową; całkowite pominięcie kompetencji na rzecz różnorodności; chorobliwy lęk przed oskarżeniami o seksizm; tęczowe flagi; klękanie naśladujące BLM; bezkarne dyskryminowanie białych, heteroseksualnych mężczyzn; zamiatanie pod dywan przewinień: kobiet, mniejszości seksualnych, muzułmanów, kolorowych.

 5. Tylko 5000 żołnierzy? Jak mają być tam ujęte wszystkie płcie, mniejszości i orientacje, liczba ta może być przymała.

 6. 1/ A jaki bedzie wspolny jezyk tej mocarnej grupy? 2/ Na wodza proponuje np. niegramotna lesbijke ze Slowenii czy Portugalii, ona z pewnoscia wykaze niezbędne militarne tradycje, wiedzę i zacięcie. 3/ Jaki bogaty wachlarz krajów członkowskich, od Portugalii po Finlandię, cała Jewropa. No to dokąd będą mocarnie spieprzać jak ich jakaś brzydka pani poszczuje swoim pudlem?

 7. UE kieruja Niemcy , albo co gorsza Soros , czyli Departament Stanu. Placilibysmy za wojsko , nad ktorym nie mielibysmy zadnej wladzy i ktore nigdy nie zostaloby uzyte w polskim interesie, a jest pewne , ze staloby sie narzedziem terroryzowania Polakow.

 8. „Ostatnie wydarzenia w Afganistanie po raz kolejny pokazały, że UE musi być w stanie działać solidnie i szybko”
  Jak bohaterscy Holendrzy w Srebrenicy. Zostaną wyposażeni w futrzane ogony, by w razie czego mieć co podwinąć.

 9. Jest taka książka. Autor James Bond „Kocioł”. Polska chce opuścić UE, Niemcy i Francja nie pozwalają. Wojsko Polskie walczy z siłami UE. Amerykańskie Brygady Szybkiego Reagowania wkraczają do walk. Autor był analitykiem w CIA,,,,

Comments are closed.