Kto robi za „dobrego policjanta” wobec Polski, a kto za „złego” na szczycie UE?

Mateusz Morawiecki, Viktor Orban oraz Mark Rutte. / foto: PAP (kolaż)
Mateusz Morawiecki, Viktor Orban oraz Mark Rutte. / foto: PAP (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Portal wPolityce.pl ujawnia przecieki z pierwszego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Dyskutowano tam m.in. o Polsce. Podobno było trochę grzeczniej, niż na forum PE w Strasburgu.

Głos zabierał także premier Mateusz Morawiecki, ale atmosfera dyskusji była dużo mniej gorąca niż w czasie jego przemówienia premiera w Parlamencie Europejski. Podobno wśród przywódców państw zarysowały się wyraźne podziały. Była grupa państw wspierających Warszawę, neutralni oraz reszta podzielona na „złych i dobrych” policjantów.

Zgodnie z oczekiwaniami Polskę wspierali premierzy Słowenii i Węgier – Janez Jansa i Wiktor Orban, którzy mają u siebie podobne problemy z instytucjami unijnymi. „Neutralni”, ale raczej życzliwi, mieli być pozostali szefowie rządów naszego regionu, jak Litwy, Słowacji czy Rumunii. „Milczące” były Czechy.

Za „złego policjanta” robił premier Holandii Mark Rutte. Wspierała go koalicja w postaci premierów Szwecji, Irlandii, Luksemburga oraz Danii.

Mniej agresywni, a nawet udający „dobrych gliniarzy” byli szefowie najważniejszych rządów Niemiec i Francji. Podobnie zachowywać się miał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa KE Ursula van der Leyen. Ona też podobno Polski nie atakowała i była „pływająca”.

Premier Morawiecki bronił potrzeby reformy sądownictwa i podniósł także kwestię rozszerzania kompetencji Unii Europejskiej kosztem państw członkowskich. „Informator” wPolityce twierdzi, że „Po wypowiedzi polskiego premiera zapanowała cisza. Nikt nie potrafił odnieść się ‚na szybko’ do wystąpienia Morawieckiego. Nie bardzo wiedzieli co powiedzieć”. Żadne decyzje w czwartek nie zapadły.

Źródło: wPolityce

7 KOMENTARZE

  1. Toczy się GRA—Wojenka ,czy Unia Narodów ,Unia WSPÓLNEGO Biznesu ,Unia Suwerennych Krajów.Czy Unia KOŁCHOZ ,Unia SPADEK PLANU Wujcia Adolfa.Czyli Unia pod DYKTANDO NIEMIASZKÓW. Uległość Polskiego Rządu wobec Unii to ZDRADA>>>ZAPRZAŃSTWO Narodu Polskiego. Dziwi Mnie w POSTĘPOWANIU Rządu: 1) dlaczego POLSKA NIE SKŁADA WNIOSKU do MIĘDZYNARODOWEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI SPRAWY O ODSZKODOWANIA ZA WOJENNE STRATY.,2) ————-

  2. głosowałem za PIS,ale teraz już nie wierzę PIS-owi,tyle razy nie obronili Polski.Polską dyplomację należy rozwiązać,z niczym nie dają rady.Za niedługo będzie z naszego kraju GG.

  3. Ps WOJENNE STRATY OD NIEMIEC.—– Dlaczego Rząd nie ZDELEGALIZUJE PO-KO ,Polska 2050 ,LEWICY za ZAPRZAŃSTWO i ZD—- NARODU POLSKIEGO

  4. „Nie bardzo wiedzieli co powiedzieć” – bo jak nie ma kamer i nikt nie robi jarmarcznej błazenady dla wyborczej gawiedzi to się toczy merytoryczna dyskusja na argumenty. A tych – jak widać – lewactwo nie posiada.

Comments are closed.