Halyna Hutchins. / Fot. Instagram: halynahutchins
Halyna Hutchins. / Fot. Instagram: halynahutchins
REKLAMA
Przypomnijmy, że na planie filmu „Rust” doszło do śmiertelnego w skutkach wypadku. Alec Baldwin wystrzelił z rekwizytu, który zawierał ostre naboje i ciężko raniona operatorka Halyna Hutchins wkrótce zmarła. Życiu, rannemu również od postrzału reżyserowi Joelowi Souzie, nie grozi niebezpieczeństwo.

Film w konwencji westernu kręcono w Nowym Meksyku. Gwiazdą tego przedsięwzięcia jest Alec Baldwin i to właśnie aktor podobno niechcący wystrzelił z rekwizytu. 42-letnia Hutchins została przetransportowana helikopterem do szpitala uniwersyteckiego w Albuquerque, gdzie zmarła.

Jej współpracownicy wspominają zmarłą. „To strasznie smutne, że straciliśmy Halynę. Miała wyjątkowy talent i była poświęcona sztuce filmu” – napisał Adam Egypt Mortimer, reżyser filmu „Archenemy”, przy którym Hutchins pracowała w 2020 roku.

REKLAMA

„Cała ekipa i obsada są absolutnie złamani dzisiejszą tragedią i przekazujemy najszczersze kondolencje rodzinie i bliskim Halyny” – przekazali producenci filmu.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Halyna Hutchins urodziła się w 1979 r. na Ukrainie. Dorastała w sowieckiej bazie wojskowej na kole podbiegunowym. Uczyła się na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym, który ukończyła dyplomem z dziennikarstwa międzynarodowego. Szybko zaczęła pracę przy brytyjskich filmach dokumentalnych jako dziennikarka śledcza.

Po przeprowadzce do Los Angeles pracowała w American Film Institute. W 2019 r. roku została doceniona za swoją pracę operatorską przez magazyn „American Cinematographer”, który ogłosił ją „wschodzącą gwiazdą” tej branży.

Hutchins pracowała przy takich filmach jak „Archenemy”, w którym gwiazdą był Joe Manganiello; dramacie policyjnym „Blindfire”, horrorze „The Mad Hatter”. W tym roku Hutchins pracowała nad niskobudżetowym filmem „Rust”, westernem w reżyserii Joela Souzy.

Alec Baldwin w filmie wciela się w wyjętego spod prawa Harlanda Rusta, za którym wydano list gończy. Rust musi pomóc swojemu 13-letniemu wnukowi, który został oskarżony o morderstwo w wyniku wypadku i skazany na szubienicę. Rust chce wydostać go z więzienia.

Dwa dni przed śmiercią Hutchins pokazała krótki filmik, na którym widać ją i kilku członków ekipy, jadących na koniach przez prerię. „Jednym z plusów kręcenia westernu jest to, że możesz po pracy jeździć konno” – napisała. Niestety, na westernach także strzelają, nawet rekwizyty…

W związku ze sprawą pojawiło się kilka oświadczeń. Zgodnie z doniesieniami Alec Baldwin nie miał świadomości, jaka amunicja znajduje się w rewolwerze. Po przesłuchaniu przez policję, aktor został wypuszczony. Na obecną chwilę nikomu nie postawiono żadnych zarzutów. Jak można przeczytać w oświadczeniu departamentu szeryfa w Santa Fe śledztwo trwa, a detektywi przesłuchują świadków zdarzenia.

Rzecznik prasowy studia Rust Movies Productions LLC też opublikował oświadczenie prasowe:

„Wszyscy w ekipie i obsadzie są zdruzgotani dzisiejszą tragedią. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie Halyny i jej bliskim. Prace nad filmem zostają wstrzymane na czas nieokreślony. W pełni współpracujemy z policją w Santa Fe w ich śledztwie”.

Gildia Operatorów również zabrała głos:

„Dzisiaj wieczorem otrzymaliśmy druzgocącą wiadomość, że jedna z naszych członkiń, Halyna Hutchins, operatorka w produkcji zatytułowanej Rust, zmarła w Nowym Meksyku z powodu obrażeń odniesionych na planie. Szczegóły są w tej chwili niejasne, ale pracujemy, aby dowiedzieć się więcej i wspieramy pełne śledztwo w sprawie tego tragicznego wydarzenia. To straszna strata i opłakujemy śmierć członka rodziny naszej Gildii”.

Źródło: Instagram/ WP Film

REKLAMA