Turcja nie daje sobie w kaszę dmuchać. Erdogan zapowiada wydalenie z kraju 10 ambasadorów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w sobotę, że nakazał ministerstwu spraw zagranicznych uznanie za persona non grata ambasadorów 10 państw zachodnich, w tym USA, Niemiec i Francji. Powodem jest wspólny apel dyplomatów do władz tureckich o uwolnienie opozycyjnego filantropa i działacza Osmana Kavali.

Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych, by jak najszybciej nadał tej dziesiątce ambasadorów status „persona non grata” – powiedział Erdogan, nie podając terminu, w którym dyplomaci mieliby opuścić Turcję.

Ambasadorzy Kanady, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii, USA, Francji i Niemiec zostali wezwani we wtorek do MSZ w Ankarze w związku z oświadczeniem, w którym napisali m.in., że sprawa Kavali „rzuca cień na szacunek dla demokracji” i wezwali Turcję do pilnego uwolnienia działacza.

Kavala to biznesmen, mecenas oraz założyciel wielu organizacji kulturalnych i obywatelskich w kraju, nazwany przez Erdogana „czerwonym (George’em) Sorosem Turcji”. Został zatrzymany w październiku 2017 r., po czym postawiono mu zarzuty zorganizowania wielotysięcznych antyrządowych protestów w parku Gezi w Stambule w 2013 r.

Mimo że sąd oczyścił go z zarzutów w marcu, Kavala pozostał w zakładzie karnym w Silivri pod Stambułem, tym razem w związku z zarzutami o szpiegostwo i udział w nieudanym puczu z lipca 2016 roku.

Źródło: PAP

13 KOMENTARZE

 1. Turcja to GIGANT, państwo z GIGANTYCZNYMI jajami, a nie to do Polska POPiSowska, która tylko może robić laskę! Tak trzymać Sułtanie Erdogan, ani kroku w tył przed zdegenerowanym zachodem!!!!

  • 👹👹👹 W TURCJI raczej nie znane jest powiedzonko o pluciu im w kaszę przez kogokolwiek, ale Turcy działają tak jak by znali je bardzo dobrze. 👹👹👹

   • 👹👹👹 Z polskiej literatury i powiedzeń, np nasz prezydĘt pamiętał w Gabinecie Owalnym w Waszyngtonie TYLKO słowa : NAM SIADAĆ NIE KAZANO … ! 👹👹👹

 2. Co znaczy od tego? Turcy to takie samo fałszywe imię jak Tatarzy, wszyscy oni mają swą nazwę i podobne azjatyckie pochodzenie, współcześnie dołączyli do nich bieżeńcy z Salskich Stepów które chroniąc się przed wywózką do Birobidżanu, przejściowo zamieszkiwali.

 3. Bez sympatii do Erdogana i abstrahując od sprawy Osmana Kavali trzeba przyznać, że Erdogan umie się postawić.
  Za to Polska „podniosła się z kolan”.

 4. W Turcji, zapewne ambasador Szwecji
  a) nie ma okazji zostawić kwiatów pod spaloną „tęczą”, bo nie ma „tęcz”
  b) zostawiając takie kwaity mógłby się narazić na conajmniej wyśmianie.
  PS. Wciąż się zastanawiam, dlaczego Turcy klękneli – chyba w meczu z Walią w Baku. Nie był to gest gospodarza wobec gości, bo Azerbejdżan, to wciąż jeszcze nie Turcja. Może z rozpędu?

 5. tak się buduje szacunek do własnego państwa. Niestety nasi rządzący umią pyskować tylko w kraju na użytek bezmózgowców. A poza mikrofonem pokorne pokłony i zgoda na wszystko, również na żydowski pollin !

Comments are closed.