Wielka klapa programu „Mieszkanie Plus”. Szumne zapowiedzi, druzgocąca rzeczywistość

Blok mieszkalny/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Blok mieszkalny/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Miało powstać 100 tysięcy mieszkań, powstało mniej niż 2 tysiące. Rządowy program „Mieszkanie Plus” okazał się spektakularną klapą.

Jak wskazał w rozmowie z portalsamorzadowy.pl Przemysław Dziąg, radca prawny ze Polskiego Związku Firm Deweloperskich, deweloperzy nie chcą współpracować z rządem przy programie „Mieszkanie Plus”, bo to się po prostu nie opłaca.

W ramach programu „Mieszkanie Plus” deweloperzy mogli budować bloki na gruntach należących do Skarbu Państwa. W zamian za to nie mogli sprzedawać drożej niż 3 tys. zł za metr kwadratowy.

Przy rosnących cenach surowców, kosztach pracy, kwota ustalona przez rząd w 2016 roku, jest kompletnie oderwana od rzeczywistości.

Dużym minusem jest również schemat zawierania umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus” i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję – mówi Przemysław Dziąg.

Z analizy przygotowanej przez PFZD wynika, że w ramach programu „Mieszkanie Plus” wybudowano trochę ponad 1,5 tys. mieszkań. Rząd zapowiadał, że będzie to 100 tys. mieszkań.

O tym, że program okazał się kompletnym fiaskiem, w czerwcu br. przyznał nawet premier Mateusz Morawiecki. Musi być naprawdę źle w tej kwestii, skoro nie udało się tego programu nawet propagandowo przedstawić chociaż jako umiarkowany sukces.

20 KOMENTARZE

 1. Prościej jest dać łapówkę, budować w wybranej przez siebie lokalizacji i drzeć powyżej 10 tys. zł. za m2 — i to za tzw. „stan deweloperski”, czyli w praktyce surowy. Niech se frajer-klient sam dokończy.

  • Ktoś Ci każe kupować za tyle? A może sam zacznij budować mieszkania i ,,drzeć powyżej 10 tyś.” Tylko najpierw się dokształć, bo ,,stan deweloperski” to nie jest stan surowy, ani w praktyce, ani w teorii.

   • Niechby spróbował… pewnie, że nie chcę i nie kupię szuflady w blokach za 10 tys. zł. (i pewnie jeszcze płacąc z góry, za „dziurę w ziemi”, co?) — zostawiam to takim jołopom, jak ty.

    Owszem, „stan deweloperski” to dla mnie z grubsza „stan surowy” — nawet za komuny nie było takiej bezczelności. Niedługo ograniczą się jedynie do zrzucenia cegieł z wywrotki — i paru worków cementu — i „sam se zbuduj”.

 2. PISAŁEM O TYM MIESIAC TEMU , NOWY WAŁ TO ZEMSTA PISU NA DEWELOPERACH , PODATKI KTÓRE UDERZĄ W NAJEM , BRAK ODLICZENIA AMORTYZACJI SPOWIDUJE ZAŁAMANIE SIE RYNKU NAJMU I DEWELOPERKI . NIE MA SIĘ Z CZEGO CIESZYĆ

  • prgram dobry ale brak wyobrazni powinni zebrac ilosc chetnych np 300 rodzin kazdy po 100 m kw w 5 pietrowych kamienicach daje obszar 6000 m kw i by powstala gospodarnosc bo mogli by to ulukowac w centrach miast a tam joz jest infrastruktura takie mieszkania w wolnym rynku za ok 100 t na 8 lat rata 1000 i na swoim

  • Przeceniasz ich. Nowy Wał to program odgórny, mocno odgórny. Może w 3% autorski – do realiów polskich. Ma doprowadzić do przemian społecznych. Mocno społecznych. Tak społecznych, że poza społeczeństwem i elitą nikogo na świecie nie będzie:
   Jednostka – zerem, jednostka – bzdurą,
   sama – nie ruszy pięciocalowej kłody,
   choćby i wielką była figurą […]

   Jednostka! Co komu po niej?!
   Jednostki głosik cieńszy od pisku.
   Do kogo dojdzie? – ledwie do żony!
   I to, jeżeli pochyli się blisko.

  • A skoro wywołałeś temat ;-)

   Dość mamy prawa starego,
   Przez Adama danego i Ewę.
   Pogonimy kobyłę historii,
   Lewa!
   Lewa!
   Z lewej!

   Czy oko zamgli się orle?
   Na drogi zejdziemy znów starcze?
   Krzepkie są
   na świata gardle
   proletariatu palce!
   Pierś wypnij do przodu odważnie!
   Flag czerwień niech niebo zalewa!
   Kto tam znów idzie prawą?
   Lewa!
   Lewa!
   Lewa!

 3. prgram dobry ale brak wyobrazni powinni zebrac ilosc chetnych np 300 rodzin kazdy po 100 m kw w 5 pietrowych kamienicach daje obszar 6000 m kw i by powstala gospodarnosc bo mogli by to ulukowac w centrach miast a tam joz jest infrastruktura takie mieszkania w wolnym rynku za ok 100 t na 8 lat rata 1000 i na swoim

  • I co najgorsze – dzieje się to bez terroru fizycznego… Dawniej nigdy bym nie przypuszczał, że ludzie są aż tak tępi i naiwni…

Comments are closed.