Bożena Dykiel zaskoczyła swoją wypowiedzią podczas programu TVN. Porównała COVID-19 z grypą [AKTUALIZACJA]

Bożena Dykiel. Foto: PAP
Bożena Dykiel. Foto: PAP
REKLAMA

Bożena Dykiel mocno zaskoczyła widzów programu „Dzień Dobry TVN”. Znana aktorka porównała sytuację na świecie związaną z COVID-19 do sytuacji z zachorowaniami na grypę. Zastrzeżenia do używania takich analogii ma jednak Demagog, który z wyjaśnia, dlaczego wypowiedź aktorki nie jest zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy.

– Ostatnie dwa lata to jest walka świata z ludźmi – z bogaczami, którzy chcą nami rządzić. Takie jest moje przeświadczenie. Bo jeżeli nas się zastrasza, jeżeli ciągle nas się lockdownuje, nie pozwala spotykać… Grypa szalała przez tyle lat i mnóstwo ludzi umierało, nawet więcej niż w tej pandemii. A ta pandemia jest dla nas jakimś obozem.

W tym momencie jedna z prowadzących wtrąciła:

REKLAMA

A jednak śmiertelność przy grypie nie była tak wysoka.

– Była, była. – kontynuowała aktorka. – Ja czytałam takie liczby… Na grypę zmarło więcej ludzi niż na „pandemię”.

Według Demagoga trudno zakładać, że grypa jest bardziej groźna niż COVID-19 tylko na podstawie tego, że zabiła więcej ludzi. W ogólnym sensie od początku ludzkości przez wieki grypa zabiła (podobnie jak wiele innych chorób zakaźnych) więcej osób niż koronawirus SARS-CoV-2. Zwróćmy jednak uwagę, że COVID-19 jest chorobą, z którą zmagamy się od niespełna dwóch lat, a i tak przyczyniła się ona do jednej z najpoważniejszych pandemii w historii ludzkości.

W tym przypadku z pozoru poprawne dane mogły zostać wykorzystane do wyciągnięcia nieprawidłowych wniosków. Takie założenie – obok wypowiedzi zakładającej istnienie światowego spisku i wypowiedziane w kontekście podważania wysiłków podjętych w walce z pandemią – nabiera manipulacyjnego tonu, co wykorzystują środowiska negujące sens walki z pandemią, uważając ją za niegroźną.

To bardzo nieproporcjonalne porównanie, ponieważ istnieje wiele wirusów grypy różniących się zjadliwością, transmisją oraz śmiertelnością, w tym typu A, B, C i D, które od lat trapiły ludzkość. Tak więc potocznie pojmowana grypa to w praktyce dość szeroka grupa wirusów, które – oczywiście w wielu przypadkach także niebezpieczne – kilka razy doprowadzały do pandemii. W przeszłości świat mierzył się z pandemią grypy hiszpanki, grypy azjatyckiej, grypy Hong Kong oraz grypy A/H1N1.

Porównywanie zachorowań spowodowanych grypą, która towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, do pandemii COVID-19, która zaczęła się w 2020 roku, jest bezpodstawne. Na podobnej zasadzie można byłoby dokonać wielu absurdalnych porównań, mówiąc na przykład, że Ebola czy inne choroby wykryte nie tak dawno temu nie są tak groźne, bo grypa w historii ludzkości zabiła więcej ludzi.

Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/fake_news/grypa-zabija-wiecej-osob-niz-covid-19-fake-news/

 

REKLAMA