Czeski prezydent Milos Zeman. Foto: PAP/CTK/Michal Kamaryt
Milos Zeman. Foto: PAP/CTK/Michal Kamaryt
REKLAMA
Stan zdrowia prezydenta Miloša Zemana „nieznacznie poprawił się w ciągu ostatnich dwóch dni dzięki specjalistycznemu leczeniu” – ogłosił praski szpital wojskowy na koniec tego tygodnia. Na swojej stronie internetowej szpital poinformował, że zespół medyczny kierujący leczeniem prezydenta, wykazuje „ostrożny optymizm”.

Podano, że informacja jest publikowana „za zgodą Prezydenta”. W wieku 77 lat Miloš Zeman został 10 października przewieziony na oddział intensywnej terapii z powodu „komplikacji związanych z przewlekłą chorobą”, jak ogłosił wówczas jego lekarz.

18 października raport medyczny przesłany przez szpital wojskowy do czeskiego Senatu ujawnił, że prezydent „nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków służbowych” i nie będzie mógł wznowić działalności w najbliższych tygodniach.

REKLAMA

W rezultacie przywódcy polityczni rozpoczęli dyskusję na temat ewentualnego przeniesienia uprawnień z głowy państwa na premiera i marszałka parlamentu zgodnie z art. 66 konstytucji Republiki Czech. Tym bardziej, że po wyborach przegranych przez premiera Babisza, panuje pat, bo to prezydent powinien desygnować do misji tworzenia rządu nowego premiera.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

W szpitalu prezydenta Zemana odwiedził w piątek 22 października Václav Klaus, jego poprzednik na Hradczanach. Po wizycie powiedział mediom, że Zeman jest „osłabiony chorobą” i rozmawiali więcej o jego sytuacji zdrowotnej, niż o polityce.

Źródło: Radio Praga

REKLAMA