KLĘSKA COVIDIAN! Sąd unieważnił ponad milion mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych

Płonące maseczki. Foto: Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Płonące maseczki. Foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Hiszpański Sąd Najwyższy zdecydował, że mandaty wydane za nieprzestrzeganie ograniczeń sanitarnych zostały wystawione w oparciu o prawo niezgodne z ustawą zasadniczą. To oznacza, że rząd będzie musiał zwrócić obywatelom pieniądze. Chodzi o ponad milion mandatów.

Wyrok Sądu Najwyższego dotyczy okresu pierwszych trzech miesięcy trwania stanu wyjątkowego na terytorium Hiszpanii. Obostrzenia wprowadzone wówczas przez władze w Madrycie okazały się niezgodne z Konstytucją.

Po tym okresie władze wsparły podstawę do karania obywateli nowymi działaniami legislacyjnymi. Jednak pieniądze za nakładane mandaty w pierwszej fazie pandemii zostały wydane w oparciu o przepisy niezgodne z prawem.

Decyzja hiszpańskiego sądu wymusza konieczność zwrócenia obywatelom wszystkich opłaconych dotychczas mandatów. Te niezapłacone trzeba będzie unieważnić.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że rząd zastosuje się do wyroku sądu w sprawie bezpodstawnie wydanych mandatów. Potwierdziło, że pieniądze zostaną wypłacane każdemu, kto w okresie trwania zakwestionowanego okresu stanu wyjątkowego otrzymał grzywnę za niestosowanie się do ograniczeń.

Sąd Najwyższy uznał za niekonstytucyjne zapisy wprowadzające stan wyjątkowy w Hiszpanii, który trwał od 14 marca do 21 czerwca 2020 roku. Ówczesne decyzje hiszpańskich władz narzucały niemal całkowity lockdown.

Źródło: PCH24/ abcnews.

12 KOMENTARZE

  1. Wie rzad wraz milicja jako zbrojna, xorganizowana grupa przestepcza dzialali jak bandyci w celu uzyskania korzysci majatkowej duzej wartosci. Kazde zero, ktore przylozylo do tego zloziejskie lapska powinien siedziec. W dodatku robili to po to aby przez zastraszenie przymusic do eksperymantu ,,medycznego,,a za to powinnabyc kara smierci przez powieszenie.

  2. Co za niepraworządność! To ewidetny przejaw nie przestrzegania „wartości” europejskich. Dramat. Czym prędzej „Von wodę leje” i resztę „demokratycznych” kominternowskich komisarzy nasłać na ten kraj za bezdyskusyjny przejaw mowy nienawiści.

  3. Przypominam tzw. prawakom, że od kilku lat żyjemy w świecie sprawiedliwości pana ZZ, pseudo „zero” i Mariuszka K. więc czemu wyskakujecie z propagandą rodem z TVPiS o złym Tusku? To „patrioci” zgotowali nam ten los…

Comments are closed.