Wielka demonstracja przeciw „przepustkom zdrowotnym”. Protestowało kilkanaście tysięcy osób [VIDEO]

Berno Fot. screen Twitter Anonyme Citoyen
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Wielka demonstracja przeciwko „przepustce zdrowotnej” odbyła się w sobotę 23 października przed siedzibą władz federalnych w Bernie w Szwajcarii. Na Placu Federacji zebrało się kilka do kilkunastu tysięcy Szwajcarów.

Szwajcarzy będą też mieli okazję zagłosować w tej sprawie w referendum, które zaplanowano na 28 listopada. Chodzi o przyszłość ustawy, która narzuca sanitaryzm związany z Covid-19 i byłą uchwalona w marcu tego roku.

Obywatele Szwajcarii będą mogli decydować o losie spornego w kraju „certyfikatu Covid” bezpośrednio. To już drugie tego typu referendum w ciągu niespełna sześciu miesięcy.

Polaryzacja jest silna, ale przeciwnicy segregacji szczepionkowej według sondaży są w mniejszości. Ponad 60% opowiada się za ustawą uchwaloną w marcu, a tylko 36% jest przeciw.

Wiele osób, popiera opinie władz, że „przepustki” są drogą „stopniowego powrotu do normalności”. Jednak zakwestionowane na ulicach certyfikaty staną się przedmiotem batalii także urnie wyborczej, dzięki inicjatywie kilku stowarzyszeń, w tym „Przyjaciół Konstytucji”.

Mobilizacja przeciwników „przepustek” jest na tyle silna, że mówi się o trendzie wzrostowym przeciwników takich certyfikatów. W tym samym referendum odbędzie się głosowanie nad zmianą konstytucji zgłoszoną przez pielęgniarki (uzyskanie specjalnego statusu zawodu). Popiera ją prawie 80% ankietowanych, a także reformy systemu sprawiedliwości.

4 KOMENTARZE

    • Na tak mały kraj to wielka masa.

      Poza tym – czemu aż dwa referanda? przecież Szwajcaria ma najbardziej książkowy model demokracji. Władza musi wykonać wolę ludu i koniec, kropka. Tak to u nich działało zawsze.

      Aż dziwne, że nawet tam udąło się coś bezprawnie przeforsować. Ktoś kojarzy jaki tam był wynik referendum?

Comments are closed.