Czesi i ich poczucie humoru: „Polska to kraj o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego”

Czeska granica.
Czeska granica. (Fot. PAP)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Od północy z niedzieli na poniedziałek zaczęły obowiązywać nowe, zaostrzone zasady wjazdu do Czech z Polski, Cypru i Holandii dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Kraje te są traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.

Dla osób, które nie mają certyfikatu szczepienia lub nie chorowały na Covid-19 w ciągu 180 dni przed podróżą do Czech, zmiana oznacza, że najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa; do tego czasu muszą przebywać w samoizolacji.

Zmiana zasad ma związek z decyzją czeskiego ministerstwa zdrowia, które w minionym tygodniu zaktualizowało tzw. mapę podróżnika, obrazującą poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z wjazdem do Czech z tych państw. Czterem poziomom odpowiadają na mapie kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony. Na mapie opublikowanej w piątek Polska wraz z Cyprem i Holandią zostały zaliczone do 14 państw Unii Europejskiej oznaczonych kolorem czerwonym.

Sytuacja epidemiczna w Czechach pogarsza się od kilku tygodni. W sobotę w kraju odnotowano 2751 nowych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia weekendu od 27 marca. W ostatnim tygodniu rząd wprowadził nowe obostrzenia – w miejscach pracy, w których w jednym pomieszczeniu znajdują się co najmniej dwie osoby, wymagane będzie noszenie maseczek klasy FFP2. Kolejne restrykcje zostaną wprowadzone 1 listopada – od tej daty restauratorzy będą musieli weryfikować, czy ich klienci mają certyfikat szczepienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

(PAP)

23 KOMENTARZE

 1. Do czasu kiedy ludzie nie uświadomią sobie że to co się dzieje to jest jawna manipulacja to będzie tak cały czas. Zawsze byli ludzie co bezgranicznie ufają rządzącym ale zdrowy rozum trochę myślenia i się okaże że optyka patrzenia na wszystko się zmieni. Jestem na nie segregacji.

   • Z naszego punktu widzenia to debile, ale ogólnie bym ich tak nie nazywał. Po prostu 90% nie jest w stanie myśleć kategoriami dobra wspólnego i nie potrafi przewidzieć skutków społecznych podejmowanych decyzji. I tak już jest. Czy to ich wina? Ciężko oceniać, nie wiemy co komu dane. Natomiast naszym przekleństwem jest demokracja, to, że ci sami ludzie głosują, choć powinni tylko zadbać o swoją rodzinę. Dano małpie brzytwę…

   • Abp Vigano:
    „W tym właśnie demokracja ukazuje swą słabość, jako że prezentuje jako swój postulat przekonanie o wrodzonej dobroci tłumu, który to – przeciwnie – skłonny jest do zła i grzechu, potrzebuje prowadzenia przez władzę posiadającą za swój wzór wartości transcendentne.”

  • Ten czas nie nastąpi zbyt szybko, o ile w ogóle. Trzeba by przestać oglądać TV i zacząć myśleć, ale i to nie wystarczy, choć dawałoby nadzieję.
   Osobiście jestem przerażony tym, jak ludzie ufają ściekowi medialnemu. A obracałem się w środowisku ludzi na jakimś poziomie, wykształconych, jakoś niezależnie myślących, itp. Po prostu masakra.
   Ludzie (Polacy, bo o innych ciężko mi się wypowiadać) tak uwierzyli w upadek komuny 30 lat temu, że nic ich nie przekona, „że czarne jest czarne”.

  • Ciągle widać było machloje, łajdactwa, niesprawiedliwość, a oni ślepi. Niby widzieli, ale przyszedł czas „sprawdzam” i covid obnażył wszystko. Jest znacznie gorzej niż można było podejrzewać.

   Wierzącym życzę trzymania się Boga, katolikom – i Maryi. Dla niewierzących nie mam recepty, poza tym, by zaczęli się interesować Panem Jezusem. Bo być może niedługo przyjdą czasy, że na nikim nie będzie można się oprzeć, wszystko runie i zostanie tylko Jezus.

  • Kościoły manipulują ludźmi od zarania dziejów; KK od 2 tysiecy lat. I jakoś ludzie (masa) niczego sobie nie uświadomili.
   Próżne twe nadzieje.

   • Cała nadzieja w komunizmie, oni nie manipulują, zawsze mówią prawdę ! Vivat Spinelli, vivat Związek Socjalistycznych Republik Europejskich ! Proletariusze wszystkich krajów – łączcie się i Sylwia Spurek też.

   • Nic nie rozumiesz – szukaj Jezusa Chrystusa w Kościele, a się nie zawiedziesz, choć nieraz będzie ciężko, ale i bez Jezusa będzie ciężko. Twój wybór.
    Sądzisz, że możesz się na sobie oprzeć? O, nierozumny…

 2. Ostatnio były silne wiatry z kierunki południowo – zachodniego czy to znaczy że bracia Czesi przesłali nam też więcej wirusa celebrytę? W takim razie nie ma sensu robienie jakichkolwiek restrykcji. :))

  • 👹👹👹 dwa razy więcej jest ich. A te statystyki wynikają z tego ile się testów wykonuje, albo przy przyjęciach do szpitali zostanie stwierdzonych obecności Covida. Tak że zgodnie ze starą komuszą zasadą jest tak, że nie ważne ile baraństwa głosuje i jak, lecz kto baraństwo liczy. 👹👹👹

 3. Czeskie państwo jest tak samo „suwerenne” jak Polska (czyli w podskokach czeskie władze wykonują polecenia napływające zzagranicy)

Comments are closed.