Doradczyni ministra o kryzysie gazowym: „Ukraina będzie następna”

Statki do układania podwodnego gazociągu / Fot. Nord Stream 2 Twitter
Statki do układania podwodnego gazociągu / Fot. Nord Stream 2 Twitter
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Ukraina będzie następna – powiedziała doradczyni ukraińskiego ministra energetyki Ołena Zerkal, odnosząc się do gazowego kryzysu w sąsiedniej Mołdawii. Jak oceniła, winę za tę sytuację ponoszą autokratyczne reżimy, dyktujące ceny na rynkach.

Zerkal w weekendowym wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda oceniła, że sytuacja w Mołdawii jest „bardzo krytyczna”. Poinformowała, że strona ukraińska i mołdawska przeprowadziła wiele rozmów w sprawie tego, jak radzić sobie z tym kryzysem. „Oczywiście można go rozwiązywać tylko wspólnie. Bo Mołdawia to pierwszy dzwonek. W zasadzie ten kryzys będzie charakterystyczny dla całej Europy. I niestety Ukraina jest następna” – oświadczyła doradczyni ministra.

Dodała, że kryzys został wywołany przez zbieg wielu czynników, a rynkowe ceny dyktowane są przez reżimy autokratyczne – pisze Radio Swoboda.

„Były naturalne czynniki w Azji, i w Ameryce Łacińskiej, i w Ameryce, i deficyt LNG. (…) Wszystko to składa się tak, że rynkowe ceny są dyktowane teraz przez autokratyczne reżimy. I (prezydent Rosji Władimir) Putin nie może tego nie wykorzystać. Bo on jest najbardziej jaskrawym przedstawicielem tego autokratycznego systemu” – powiedziała Zerkal.

W sobotę koncern Gazprom poinformował, że zawiesi eksport gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma od niej opłat za poprzednie dostawy oraz nie zostanie podpisany nowy kontrakt na grudzień. Dotychczasowa umowa na dostawy rosyjskiego gazu wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. m sześc., podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

W piątek mołdawski parlament przychylił się do wniosku premiera o wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym. Według szefowej rządu Natalii Gavrility na mołdawskim rynku gazowym występuje deficyt, wynoszący ok. 16 mln metrów sześc., a wymagane objętości gazu w październiku są zagwarantowane tylko w 67 proc. Dodała, że ciśnienie w systemie transportu gazu jest na „krytycznym poziomie”.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował, że strona ukraińska pomoże Mołdawii w postaci dostaw „pewnej ilości gazu”. Portal Ekonomiczna Prawda pisze w poniedziałek, że chodzi o objętość do 16 mln m sześc. gazu. Serwis podkreśla, że jest to potrzebne mołdawskiemu systemowi transportu gazu, by utrzymywać ciśnienie, bez którego niemożliwe jest dostarczanie surowca końcowym odbiorcom. Portal Ekonomiczna Prawda twierdzi, że objętość ta została już dostarczona Mołdawii w weekend i strona ukraińska liczy na jej zwrot do końca roku.

(PAP)

14 KOMENTARZE

 1. TIAAAAA…, A POLSKA LEŻY NA GAZIE I NIE MOŻE TEGO RUSZAĆ, BO GORALEJEROZOLIMSCY NIE POZWALAJĄ. TO SAMO ZE ZŁOŻAMI ROPY, WĘGLS, TYTANU, METALI ZIEM RZADKICH. Jak powiedzisła to pewna eskimoska – Polska jest tak bogatym krajem, że nigsy was z rąk nie wypuścimy.

 2. To skandal! Jak Rosja śmie się domagać od Mołdawii zaległych 700 mln $ za gaz? Takie USA przecież dostarcza gaz odbiorcom jak ci nie płacą rachunków, prawda? Tak samo jest w przypadku Ukrainy! Wyimaginujcie sobie, że bezczelny Gazprom zgodnie z kontraktem płaci Ukrainie za tranzyt ale tranzytu nie dokonuje, więc Ukraina ma tylko kasę za tranzyt i nie może podkradać węgierskiego gazu! To oburzające by złodzieja pozbawiać możliwości kradzieży! :-)))

 3. a co mnie jakaś obca baba interesuje,gdzie jest artykul o naszej najnowszej ,,kosmonautce”,-szefowej polskiej agencji kosmicznej-niejakiej Olga SEMENUUUK,kuda artykul? Wczoraj pijany bylem i nie zapisałem,ale teraz przypomnialem sobie,że i my polaki,mamy ,,agencje kosmiczne” i baby na stanowiskach o wzroku kosmicznym,i te baby mają nazwiska stosowne do stanowiska

 4. Plują na Rosję i na Prezydenta Putina to mają kryzys. Teraz Zachodnia Cywilizacja niechaj ratuje bankrutów zapatrzonych w zdegenerowany zachód i Makarona, Makrelę i Bideta , przecież „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, ha, ha, ha. „Nienawiść rujnuje Zgoda buduje” , to kolejne przysłowie mądrych ludzi, może w końcu dotrze do tępogłowych , pełnych nienawiści zachodnich debili u koryta i ich menedżerów i głupich jak pień doradców .

 5. @kamyk zielony ty dzbanie przecież oni to robią wspólnie i w porozumieniu tak żebyś nie miał niczego i był szczęśliwy. Nie wiem kto ci narobił właz zamknął i wody nie spuscil, ale na pewno miał śmierdzące onuce

  • Jak widzicie oszołomskie teksty o onucach, putlerze, olgino, putinjugent, to nie są to czubki z Tworek i Kobierzyna, ale elita naszej armii: tajna Grupa Operacji Psychologicznych im. k. S. Batorego z Bydgoszczy, z godłem jednostki w postaci miecza i pająka, że niby jak nazwą kogoś onucą to są „cyberwojownikami”. Nie lubią demaskowania, więc podaj dalej! :-)))

 6. @Szyderca może coś więcej, bo szczerze pierwsze słyszę. Czy ty aby nie przekraczasz zalecanej dawki lekarstw, a może czekasz na czwartą dawke super panaceum?

 7. Dziwnym trafem nic nie słychać o tym,że to jest czysty rewanż za sankcje,za wycie do księżyca.
  Etos ,jeszcze’ nie doszedł do siebie po tym jak mu gaz głupkowy nie wypalił.Zaś idiotów mendialnym nikt nie kopnął w rzyć. Gdzie ten szkorbut na jaki mieli zapaść Rosjanie bez naszych jabłek.O tym,że miliardy nam przeszły koło nosa jakoś nie słychać.Cóż,pozostała nieustająca wiara w globalne ocipienie.Zobaczymy w lutym ,zwłaszcza jak nam Turów wyłączą.

Comments are closed.