Rząd szuka pieniędzy w naszych kieszeniach. Konfederacja: „PiS wprowadził już 45 podwyżek lub nowych podatków” [VIDEO]

Mateusz Morawiecki - mem dot. podwyżki akcyzy Źródło: Facebook/paczaizm.pl
Mateusz Morawiecki - mem dot. podwyżki akcyzy Źródło: Facebook/paczaizm.pl
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Proponowany przez rząd projekt noweli ustawy o podatku akcyzowym może wykończyć polskich producentów i doprowadzić do rozrośnięcia się czarnego rynku – uważają polityce Konfederacji. Podkreślili, że sprzeciwiają się podwyżce akcyzy na alkohol, która uderza w przedsiębiorców.

W piątek do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Przewiduje on podwyższenie akcyzy na alkohol o 10 proc. w 2022 r. W latach 2023-2027 akcyza na wyroby alkoholowe ma rosnąć o 5 proc. co roku, a stawka kwotowa akcyzy na papierosy będzie wzrastać o 10 proc. rocznie.

Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i tzw. wyroby nowatorskie.

Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka proponowany przez rząd projekt „może wykończyć polskich producentów, może doprowadzić do rozrośnięcia się czarnego rynku, który już w tej chwili w Polsce stworzył w zasadzie drugi obieg napojów alkoholowych”.

W jego ocenie, podniesienie akcyzy na wyroby spirytusowe w Polsce utrudni osiąganie rentowności produkcji.

– A osiąganie rentowności produkcji jest niezbędne do tego, żeby poprawiać pozycję polskich producentów na rynkach eksportowych – zaznaczył poseł Konfederacji.

Według mec. Witolda Stocha z Biura Prawnego Konfederacji, „rząd PiS od początku swoich rządów wprowadził już 45 podwyżek lub nowych podatków”. Dodał, że najnowszym tego przykładem jest akcyza na alkohol, papierosy i wyroby tytoniowe.

– To jest kolejne uderzenie w polskich przedsiębiorców. Konfederacja walczy o naszych polskich przedsiębiorców, o różne branże i stanowczo sprzeciwia się podwyżkom podatków – oświadczył Stoch.

Obecny na konferencji dyrektor generalny Stock Polska, Marek Sypek, zaznaczył, że dzisiaj ponad 80 proc. ceny butelki wódki stanowią podatki. – A propozycja, którą mamy obecnie w Sejmie, mówi o następnej podwyżce – dodał.

Sypek podkreślił, „że w 2019 roku mieliśmy podwyżkę akcyzy dla wszystkich graczy produkujących alkohol w Polsce, a następnie w 2020 mieliśmy tak zwaną ustawę prozdrowotną, która miała zmienić formę konsumpcji alkoholu”.

– Teraz jesteśmy w przededniu następnej podwyżki. Dzisiaj mamy propozycję 10 proc. podwyżki akcyzy i następnie przez pięć lat 5 proc. rokrocznie. Musimy być jednak świadomi tego, że presja inflacyjna, bo jak wiemy 5,8 proc. inflacja za wrzesień stanowi tylko frakcję tych kosztów, które my faktycznie będziemy musieli ponieść jako producenci – powiedział Sypek.

Według niego, „tak naprawdę wszyscy producenci alkoholu stoją w przededniu konieczności zwiększenia swoich kosztów, a tym samym cen sprzedaży”.

Z kolei prezes Związku Producentów Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk zwracał uwagę na – jak mówił – „jeszcze jeden bardzo niebezpieczny aspekt planowanych podwyżek”.

– W przypadku alkoholi spirytusowych, w przypadku alkoholi mocnych istnieje ogromne ryzyko, właściwie pewność tego, że te podwyżki spowodują szalony rozwój czarnego rynku, czyli produkcji alkoholu poza strefą podatkową, poza strefą kontroli, poza sferą również kontroli zdrowotnej – mówił Włodarczyk.

W jego ocenie, taka sytuacja może spowodować, „że nie tylko ten projekt nie będzie miał charakteru prozdrowotnego, ale wręcz przeciwnie, będziemy narażeni na spożywanie alkoholu ze źródeł niewiadomego pochodzenia”.

Jak napisano w uzasadnieniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, celem proponowanych rozwiązań jest realizowanie zadań Rady Ministrów w zakresie polityki prozdrowotnej poprzez ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych.

Źródło: PAP

12 KOMENTARZE

  1. przecież to wszystko nieprawda,jego firma zaniża procenty,same ćwoki z tego lublina się pojawjają,a może jeszcze tego kudłatego pokażecie,on jest wlaścicielem sirytusowni w lublinie,to ten co to pił z małpek wódkę na telewizji,gudłaj taki, kudłaty,posłem był

  2. Pijący będą pędzić bimber tzw. księżycówę, palący posadzą tytoń w doniczkach. Polak potrafi i nie da sobie w „kaszę dmuchać”.

  3. Syn zabrał mi fermentator, bowiem twierdzi że tata chla.
    Oj ciężko na duszy, znikąd radości, barwy świata zbladły, wszystko szare.
    Co robić ?

  4. ja od bardzo dawna spożywam swoje i alkohol i mięso i chleb a tym ZBRODNIARZOM z pisu dam zarobić ale po mordach,dziękuję za uwagę i polecam każdemu DOBRE BO SWOJE !!!

  5. „To jest kolejne uderzenie w polskich przedsiębiorców.” – powiedział pan Stoch. To prawda. Ale, jeszcze większą prawdą jest to, że ta pisowska podwyżka podatków na alkohole i papierosy, uderzy w ich nabywców, czyli w POLSKICH KONSUMENTÓW. I jest kolejnym przejawem niepohamowanej drożyzny, jaką partia Prawo i Sprawiedliwość pod przywództwem Kaczyńskiego serwuje Polakom.

  6. Jak Konfederacja chce, żeby opozycja totalna zagłosowała przeciwko, to nie ma co gadać o tym że komuś to zaszkodzi, tylko trzeba argumentować tak: jak nie zagłosujecie przeciw, to PiS będzie miał więcej na rozdawnictwo i wygra kolejne wybory.

Comments are closed.