Angela Merkel odchodzi. Po raz pierwszy od 31 lat nie wybrano jej do Bundestagu

Angela Merkel Foto: PAP/DPA
Angela Merkel Foto: PAP/DPA
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Zgodnie z zapowiedziami Angela Merkel powoli żegna się z polityką. Była kanclerzem Niemiec nieprzerwanie od 2005 roku.

Co by nie myśleć o Angeli Merkel, to trzeba przyznać, że odchodzi z czynnej polityki w dobrym, staromodnym stylu – po 15 latach sprawowania urzędu, jeszcze jako czynna kanclerz zapowiedziała, że zda urząd i teraz to robi.

Merkelowa odchodzi z polityki zupełnie – nie będzie nawet posłanką do Bundestagu. W niemieckim parlamencie była obecna nieprzerwanie od 31 lat – tym razem jednak nawet nie startowała w wyborach.

Niemieckie media rozpisują się o tym, że to historyczny moment, który oznacza wielką zmianę w niemieckiej polityce.

Powolne wycofywanie się z polityki Merkel zapowiadała już w 2018 roku i od tamtego czasu konsekwentnie realizuje swoją zapowiedź – powoli, bo system nie lubi szybkich zmian.

– Nie będę ubiegała się o żadne stanowisko polityczne po zakończeniu mojej kadencji w 2021 r. – zadeklarowała w październiku 2018 roku na konferencji prasowej w Berlinie.

Wiele osób przewidywało, że być może Merkel połasi się na jakieś unijne stanowisko. Na ten moment wygląda jednak na to, że była kanclerz rzeczywiście skończy z polityką. Choć sama nie ma jeszcze pomysłu na to, co chce robić na emeryturze.

– Czy chcę pisać? Czy chcę przemawiać? Czy wędrować? Czy być w domu? Czy może chcę podróżować po świecie? I postanowiłam sobie, że na razie nie będę robić nic i poczekam, co będzie. Uważam, że to bardzo fascynujące – mówiła.

Źródło: NCzas, Deutsche Welle

8 KOMENTARZE

Comments are closed.