COVIDIAŃSKI AMOK. Turystyczny kraj otwiera granice. Wczasowicze będą musieli być zaszczepieni i przetestowani

Paszport covidowy oraz Langkawi - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels/Wikmedia, Shahnoor Habib Munmun, CC BY 3.0 (kolaż)
Paszport covidowy oraz Langkawi - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels/Wikmedia, Shahnoor Habib Munmun, CC BY 3.0 (kolaż)
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Na początku grudnia Malezja będzie gotowa na pełne otwarcie swojego sektora turystycznego – powiedziała w środę minister turystyki tego kraju Nancy Shukri. Już w połowie listopada cudzoziemscy wczasowicze będą mogli wjechać do Malezji w ramach pilotażowego programu.

Minister powiedziała malezyjskim parlamentarzystom, że gotowe są już tzw. standardowe procedury operacyjne, czyli techniczne regulacje mające zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne.

Jak podkreśliła, za punkt odniesienia posłuży rozpoczynający się 15 listopada pilotażowy program turystyczny na wyspie Langkawi na północy kraju. Ma to być pierwszy raz od początku pandemii Covid-19, kiedy cudzoziemscy turyści będą mogli wjechać Malezji.

Wczasowicze odwiedzający kurort będą musieli być w pełni zaszczepieni i poddać się testom na koronawirusa, a wycieczkę muszą wykupić za pośrednictwem jednego ze wskazanych przez władze biur podróży.

Malezyjska minister turystyki podkreśliła, że choć kraj od grudnia powinien być w pełnej gotowości na powrót międzynarodowych turystów, to ostatecznym terminem otwarcia granic pozostaje luty. Latem władze zapewniały, że otworzą główne kurorty już we wrześniu, ale później opóźniły tę decyzję, m.in. ze względu na niewystarczające wyszczepienie mieszkańców.

Międzynarodowy ruch turystyczny nie istnieje w Malezji od połowy marca 2020 roku, gdy – kilka dni po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia stanu globalnej pandemii – rząd w Kuala Lumpur niemal całkowicie zamknął granice. Hotelarze i touroperatorzy od dawna apelują o rozluźnienie restrykcji. Według Malezyjskiej Rady Turystycznej zajęcie straciła większość z około 3,5 mln pracowników sektora.

W 2019 roku Malezję odwiedziło około 26 mln zagranicznych turystów, którzy wydali na miejscu 86,14 mld ringgitów (21,5 mld USD). Przemysł turystyczny wygenerował wówczas około 7 proc. PKB kraju.

W ostatnich miesiącach swoje turystyczne regiony stopniowo otwierają także inne kraje Azji Południowo-Wschodniej. Począwszy od lipca robi to uzależniona od turystyki Tajlandia. Od 1 listopada królestwo planuje otwarcie kolejnych kilkunastu prowincji. W połowie października na powrót zagranicznych urlopowiczów na wyspę Bali pozwolił rząd Indonezji. Eksperymentalne otwarcie na wczasowiczów zapowiedziały także władze Wietnamu i Kambodży.

Źródło: PAP