Hiszpański trybunał: „Drugi lockdown też niezgodny z konstytucją”

Szczepionka oraz flaga Hiszpanii - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł, że wprowadzony przez rząd w listopadzie 2020 r. drugi stan zagrożenia epidemicznego był niezgodny z ustawą zasadniczą. Podobny werdykt zapadł w lipcu br. w sprawie pierwszego lockdownu, ogłoszonego przez rząd w marcu 2020 r.

Sędziowie TK uznali, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący od 3 listopada 2020 r. do 9 maja 2021 r. był sprzeczny z konstytucją, gdyż przepisy ustawy zasadniczej Hiszpanii nie pozwalały na ograniczanie swobody przemieszczania się osób.

Pełne uzasadnienie werdyktu ma zostać opublikowane dopiero w najbliższych dniach, ale źródła w TK już potwierdziły, że konstytucyjność drugiego stanu zagrożenia została podważona przez sześciu z 10 uczestniczących w głosowaniu sędziów.

Decyzja TK oznacza, że podobnie jak po decyzji sądu w sprawie pierwszego lockdownu, także tym razem anulowane zostaną wszystkie mandaty wystawione za nieprzestrzeganie przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego.

Drugi stan alarmowy nie przewidywał tak surowych restrykcji w kwestii wychodzenia z domu jak pierwszy. Zakaz dotyczył głównie opuszczania domów w godzinach nocnych.

Pierwszy stan zagrożenia epidemicznego, obowiązujący między marcem a czerwcem 2020 r., był bardziej restrykcyjny. Obywatele nie mogli wówczas opuszczać domu z wyjątkiem konieczności udania się do pracy, lekarza, banku lub zakupienia podstawowych towarów.

(PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Trybunał orzekł a kto za to odpowie w końcu? Zarówno tam jak i u Nas w Polsce ? Już dawno zbrodniarze powinni być osądzeni i siedzieć tam gdzie ich miejsce

    • Dokładnie tak jak piszesz. Tylko czytamy ze nie zgodne z prawem a nikt nigdy za to nie odpowie ale ty spróbuj coś zrobić niezgodnego z prawem to zaraz będziesz winny a zlodzieje na górze się śmieje a ludzie są durni i łykają ten kit od lat i nic się nie zmienia.

  2. A co moze w Polsce ZBRODNIARZE z pisu robili to zgodnie z konstytucją?a może nadal kagańce i ograniczanie wolności jest legalne?kto się w końcu za to weźmie?

Comments are closed.