Jest decyzja TSUE. Polska zapłaci gigantyczną karę

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie – podał w środę TSUE w komunikacie.

„Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego” – przekazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W wydanym w środę postanowieniu wiceprezes Trybunału Lars Bay Larsen zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, „licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku”.

TSUE podał w uzasadnieniu, że na podstawie informacji, przedstawionych przez obie strony, wiceprezes Trybunału stwierdził, iż przepisy polskie, dotyczące Izby Dyscyplinarnej, nadal mogą być stosowane w polskim porządku prawnym.

Komisja Europejska 7 września zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich. W przeciwnym razie cały porządek prawny UE mógłby być zagrożony, a podstawowe fundamenty Unii mogłyby zostać zakwestionowane. Zgodnie z upoważnieniem, udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca” – poinformował wtedy w przesłanym PAP stanowisku unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do „natychmiastowego zawieszenia” stosowania przepisów krajowych, odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE podała 7 września, że uważa, że Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.

Źródło: PAP

31 KOMENTARZE

  • Nie cieszyłbym się za wcześnie. Co Ty na taki scenariusz?
   PiS walczy jeszcze o guziki, „przegrywa”, uznaje swoją winę i ustępuje*, na scenę wkracza po-ko-q i podejmuje rękawicę czyli płaci. Nie ze swoich, więc co tam.

   *to nie musi być ustąpienie, a zręczna „przegrana”, jakaś nagonka, propaganda, traci trochę poparcia

   Nie, nie przewiduję takiego rozwoju wypadków, ale nie wykluczam. Chcę tylko pokazać, że nie wiadomo co przed nami.

 1. A co tam 1,niech z 10 dadzą ,a Polska powinna : aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody ze strony faszystow unijnych pod przewodnictwem notorycznych przestępcow niemieckich,zwrócić się natychmiast w inną stronę.Byłoby ciężko,ale jest to możliwe,jeszcze.Bo jeśli wykonamy wszystko to co żądają unijne szuje,zboczeńce i złodzieje,to Polska,nasz Kraj znajdzie się jako prawdziwa kolonia,tj.wylęgarnia dzieci,troszkę nauki bylejakiej,i wyjazd do tzw.UE.

  • Tak, o te „wartości” chodzi. Się obejrzałe(a)ś? Z tym, że jak wchodziliśmy do tego bagna, to oficjalnie obowiązywały inne wartości, choć dociekliwi widzieli drugie dno.

 2. Jeśli ktoś ATAKUJE Polskę i usiłuje pozbawić ją resztek Suwerenności, i nie spotyka się z ODWETEM, będzie atakował zuchwalej. Jeśli nie oberwą w zęby będą nakładać dowolne kary. Zobaczycie za brak homo-ślubów 5 milionów dziennie. Walić ich – to nie może być gra do jednej bramki.

 3. KOlejny sukces Morawieckiego po dekarbonizacji, zniszczeniu Ostrołęki, Turowie, Zielonym Ładzie (handel CO2), zgodzie na zasoby własne unii, wtrącania się Łukaszence i wywołaniu 3 mln migracji.

 4. Jak nas nie kijem, to pala.
  Aby spelnic nasze „zobowiazania” wobec Komisji, czy wyrownac zadania uzurpowanej kwoty za mienie bezspadkowe, oraz utrzymac ekonomiczny balans wynikajacy z okradania nas przez wlasny rzad i korporacyjnych gangsterow, to okaze sie ze wydajnosc polskiego pracownika przekracza ludzkie mozliwosci i nalezy te umiescic w Ksiedze Guinnessa.

 5. Ciekaw jestem, kto i jak wyciagnie Polske z tego dolka, juz rownoznacznego z tragedia wszystkich minionych dramatow naszego egzystencjonalizmu?

 6. To bardzo ostro sobie poczynają. Chcą ewidentnie eskalować konflikt.
  Powinniśmy coś zrobić, prawnie zablokować coś takiego i jednoczesnie przygotowac się na to, że po prostu zmienimy teraz prawo. Tak po prostu . Jeśli będzie nowy wyrok i nowe sytuacje to termin nie będzie leciał, albo nie bedzie sie to zwiekszało.

 7. Dlaczego sobie głowę tym zawracacie? Jakiś czas temu wymyślili sobie karę pół banki ojro dziennie i nikt nie zapłacił, wiec teraz też można to zlać ciepłym moczem.

 8. L.Kaczyński zrzekł się prawie całej suwerenności podpisując TL, pamiętamy jak ludzie Tuska, Millera ujadali, że się ociąga z podpisem, nawet pióro mu się zacięło przy podpisywaniu o to był ważny znak. Od dawna Kaczyński i MM zgadzają się na wszystkie polecenia eurokołchozu, a płomienne mowy o stawianiu się neo komuchom z UE to na użytek krajowej gawiedzi.

 9. Aby do większej liczby nierozgarniętych jednostek, jaich masa tutaj, dotarło, wyjaśniam: jeśli dziś PIS nie zlikwiduje swojej partyjnej izby dyscyplinarnej, to zapłacimy ogromną cenę: UE jest winna nam dotacje, których nam nie zapłaci. Tak więc nieważne czy wyjdziemy z UE czy PIS nie zapłaci kary – i tak utracimy dotacje.

 10. Po raz pierwszy od 30 lat zacznie sie powazna rozmowa o rzeczywistych korzysciach i kosztach obecnosci w UE. Wiekszos pieniedzy z UE miala pojsc na rozkradzenie w samorzadach i na szczeblu rzadowym pod pretekstem „inwestycji ekologicznych” . Sadownictwo jest tylko wstepem do terroryzowania nas przez Niemcow i zmuszania do zaorania energetyki i rolnictwa, czyli likwidacji gospodarki

 11. Przysłowie mówi: mądry Polak po szkodzie. Dlatego kara powinna wynosić 2 albo 3 mil dziennie.
  I może wtedy gdy wreszcie przeciętny Polak poczuje radosną lekkość na portfelu to pomyśli że wszystko co złe spotkało go w życiu pochodzi od Polityków i wyciągnie odpowiednie wnioski wraz ze sztachetą.

 12. hhahahaha ale cyrk! bolszewiki z eurokolchozu sztorcuje bolszewikow oblakanej kaczki.a kto nas wprowadzil do eurokolchozu?! zimny lech kallkstein

 13. A ja pomnę, jak ci lewaccy durnie wymyślili kary za każdego nieprzyjętego z relokacji nachodźcę. Chcieli bodaj pół miliona euro od głowy

Comments are closed.