Adolf Hitler Źródło: Know Your Meme
Adolf Hitler Źródło: Know Your Meme
Szwedzka Narodowa Agencja Edukacji (Skolverket), rządowa agencja nadzorująca system szkół publicznych w Szwecji, rekomenduje, by szwedzcy uczniowie w ramach zajęć lekcyjnych udowadniali, że Holokaust nigdy się nie wydarzył.

Rekomendacja, która znalazła się w opublikowanych właśnie wytycznych dla nauczycieli szkół średnich, ma pomóc uczniom w zrozumieniu problemu teorii spiskowych. Mimo to środowiska żydowskie uważają ten pomysł za wysoce kontrowersyjny i chybiony.

„Grupa 1 musi znaleźć trzy argumenty za tym, że Holokaust nigdy się nie wydarzył, wykorzystując informacje znalezione w internecie” – brzmi przykładowe ćwiczenie.

Inne ćwiczenie polega na znalezieniu argumentów za tym, że człowiek nigdy nie wylądował na Księżycu.

Michalkiewicz. The Movie

„Jerusalem Post” pisze, że przeciwna tego typu ćwiczeniom jest Centralna Rada Żydów i inne organizacje żydowskie. Żydzi twierdzą, że tego typu zajęcia obrażają ofiary Holokaustu.

– Nawet jeśli intencje są dobre, określanie Holokaustu mianem kontrowersyjnego tematu jest groźne – mówi Aron Verständig, przewodniczący szwedzkiej Centralnej Rady Żydów. Ćwiczenie z negowania Holokaustu nazywa on „dziwacznym”.

Mocniejszych słów używa Svante Weyler, przewodniczący Szwedzkiego Komitetu Przeciw Antysemityzmowi. On nazywa ćwiczenie „czystym idiotyzmem” i stwierdza, że „ze wszystkich tematów, które można byłoby omawiać w czasie takiego ćwiczenia, Holokaust jest najgorszy”.

– To groteskowy pomysł, że mogłoby to mieć miejsce w szwedzkich klasach – dodał.

Pernilla Sundström, rzeczniczka agencji edukacyjnej, broni jednak pomysłu i stwierdza, że m.in. dzięki takim tematom w klasach będzie można np. poruszać temat antysemityzmu.

Źródło: Jerusalem Post