Warszawa. Zmienią Rondo Dmowskiego w Rondo Praw Kobiet? Wykorzystają Marsz Niepodległości

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (dół) podczas spotkania z młodzieżą nt. akcji Campus Polska na terenie kompleksu rekreacyjnego Stawiki w Sosnowcu, 21 bm. (jm) PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (dół) podczas spotkania z młodzieżą nt. akcji Campus Polska na terenie kompleksu rekreacyjnego Stawiki w Sosnowcu, PAP/Andrzej Grygiel
REKLAMA
Podczas sesji zaplanowanej na 18 listopada Rada Warszawy zajmie się petycją o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. To kolejna próba zmiany nazwy ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku negatywną opinię na ten temat wydał Zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego.

„W marcu 2021 r. do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy wpłynęła petycja nr 13/2021 w sprawie podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały „o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet”. Rozpatrzenie petycji przez Radę m.st. Warszawy planowane jest podczas sesji w dniu 18 listopada br.” – czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację w tej sprawie złożoną przez radnego Filipa Frąckowiaka (PiS).

– Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej – podkreślił Frąckowiak. Wyjaśnił, że tzw. uchwała nazewnicza Rady Warszawy mówi wprost, że muszą nastąpić szczególne okoliczności, aby dokonać zniesienia nazwy.

REKLAMA

Radny zwrócił uwagę, że petycja wpłynęła w marcu, a termin jej rozpatrywania został wyznaczony na 18 listopada, po obchodach Święta Niepodległości.

– Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego – powiedział.

Wskazał, że organizatorzy Marszu Niepodległości będą musieli zrobić wszystko, aby nie tylko osoby uczestniczące w tym wydarzeniu zachowywały stosowny do tego święta porządek. – Będą musieli być bardzo ostrożni, aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji – dodał Frąckowiak.

W ubiegłym roku do ratusza wpłynęły dwa wnioski w sprawie zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Zostały one zaopiniowane negatywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy. W związku z tym nie były dalej procedowane.

Źródło: PAP

REKLAMA