Warszawa. Zmienią Rondo Dmowskiego w Rondo Praw Kobiet? Wykorzystają Marsz Niepodległości

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (dół) podczas spotkania z młodzieżą nt. akcji Campus Polska na terenie kompleksu rekreacyjnego Stawiki w Sosnowcu, 21 bm. (jm) PAP/Andrzej Grygiel
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (dół) podczas spotkania z młodzieżą nt. akcji Campus Polska na terenie kompleksu rekreacyjnego Stawiki w Sosnowcu, PAP/Andrzej Grygiel
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Podczas sesji zaplanowanej na 18 listopada Rada Warszawy zajmie się petycją o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. To kolejna próba zmiany nazwy ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku negatywną opinię na ten temat wydał Zespół do spraw Nazewnictwa Miejskiego.

„W marcu 2021 r. do Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy wpłynęła petycja nr 13/2021 w sprawie podjęcia przez Radę m.st. Warszawy uchwały „o zmianę nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet”. Rozpatrzenie petycji przez Radę m.st. Warszawy planowane jest podczas sesji w dniu 18 listopada br.” – czytamy w odpowiedzi ratusza na interpelację w tej sprawie złożoną przez radnego Filipa Frąckowiaka (PiS).

– Jestem przekonany, że koledzy z Prawa i Sprawiedliwości nie będą rekomendować rozpatrywania tej petycji, ponieważ nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące biografii Romana Dmowskiego, które mogłyby posłużyć, jako argument do zniesienia nazwy ronda, a następnie nadania nowej – podkreślił Frąckowiak. Wyjaśnił, że tzw. uchwała nazewnicza Rady Warszawy mówi wprost, że muszą nastąpić szczególne okoliczności, aby dokonać zniesienia nazwy.

Radny zwrócił uwagę, że petycja wpłynęła w marcu, a termin jej rozpatrywania został wyznaczony na 18 listopada, po obchodach Święta Niepodległości.

– Sądzę, że gdyby doszło podczas Marszu Niepodległości do działań niezgodnych z prawem, byłoby to bardzo wygodne dla wnioskodawców zniesienia nazwy Ronda Romana Dmowskiego – powiedział.

Wskazał, że organizatorzy Marszu Niepodległości będą musieli zrobić wszystko, aby nie tylko osoby uczestniczące w tym wydarzeniu zachowywały stosowny do tego święta porządek. – Będą musieli być bardzo ostrożni, aby nie dopuścić do ewentualnych prowokacji – dodał Frąckowiak.

W ubiegłym roku do ratusza wpłynęły dwa wnioski w sprawie zmiany nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Zostały one zaopiniowane negatywnie przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego i przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w Radzie m.st. Warszawy. W związku z tym nie były dalej procedowane.

Źródło: PAP

14 KOMENTARZE

 1. tęczowski znowu udaje że cokolwiek robi, by uzasadnić przyznanie sobie i kumplom sowitych premii, a następnie wrócić do siorbania sojowej kawusi.

 2. To Warszawa, należy docenić ją za jej wierność komunie i w końcu przenieść instytucje państwowe do innego miasta w centralnej Polsce. Przywrócić im te wszystkie Nowotki Bermany, do tego zakwaterować upragnionych „uchodźców” i będą szczęśliwi. Po co karać polskością 80% Warszawiaków czyi naród aborcyjno-europejski. Niech przebywają w swoim naturalnym siedlisku.

  • Czemu uważasz, że prawdziwi Warszawiacy są za tym gównem? Nas jest już w tym mieście zdecydowana mniejszość, po hekatombie powstania.

 3. To w postępowej Warszawie Trzaskowskiego są kobiety? Toż to rasizm. Myślałam, że wszystko jest płynne. Zmiennopłciowcy powinni się obrazić.

 4. A dokładnie o jakie prawa chodzi?
  Dużo krzyku o różne prawa – kobiet, zwierząt, odchyleńców seksualnych, leniwych, itp.
  A ja jestem łysy i ciągle czuję się dyskryminowany. W każdym sklepie pełno szamponów, grzebieni, nawet w Lidl sprzedają suszarki do włosów. Na co drugiej ulicy jest zakład fryzjerski. Nie mogę spokojnie przejść ulicą lub wejść do sklepu, aby nie przypominano mi, że nie jestem pełnoprawnym obywatelem. Czuję się wykluczony.
  Kiedy będzie w Warszawie Rondo Łysych? Pytam się…

 5. Ponieważ Piłsudski był postacią co najmniej równie kontrowersyjną jak Dmowski, proponuję dokonać następnego kroku na drodze poprawności politycznej i zmienić nazwę Plac Piłsudskiego na Plac Praw Gejów.

 6. Gdyby do tego doszło, to należałoby w przyszłości — kiedy już pozbędziemy się Czaszkowskiego — zmienić nazwę Alej Jerozolimskich na Aleje Dmowskiego.

  Jerozolimy nie mamy powodu (zwłaszcza obecnie) honorować w stolicy państwa — zaś Dmowskiemu należy się to jak najbardziej; bez niego to państwo nie miałoby szans ponownie zaistnieć.

 7. To jest oczywiste niedopatrzenie ze strony Ratusza i jego słupa-managera.
  Poprawna propozycja powinna być RONDO OSÓB Z MACICAMI, bo to one najgłośniej domagają się jakichś praw. W Warszawie jest wiele rond i kolejne powinny nazywać się RONDO KOBIET CZUJĄCYCH SIĘ MĘŻCZYZNAMI, RONDO OSÓB Z PENISEM CZUJĄCYCH SIĘ KOBIETAMI, RONDO NIEBINARNYCH itd – a wszędzie powinny być dedykowane toalety publiczne ze szklanymi ścianami. Szczęście zapanuje w stolicy.

 8. Jak zmienią nazwę Ronda Dmowskiego, to powstaje pytanie CZY ISTNIEJE JESZCZE POLSKA ? Jeśli to zrobią to ZMIENIĘ TRZASKOWSKIEGO NA EUNUCHA !

Comments are closed.