Kongres USA zajmie się „erozją demokracji na Węgrzech i w Polsce”

Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki, Kongres USA Źródło: PAP, collage
Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki, Kongres USA Źródło: PAP, collage
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce – ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin.

„Przywódcy polityczni na Węgrzech i w Polsce – sojusznicy USA i członkowie Unii Europejskiej – przez ostatnią dekadę prowadzili politykę, która podważa demokrację i rządy prawa” – napisano w komunikacie komisji.

Jak dodano, na rząd Viktora Orbána osłabił demokratyczne instytucje w kraju i zamiast wzmacniania więzów transatlantyckich, stara się o bliższe relacje z Rosją i Chinami.

„W Polsce rządząca koalicja podjęła kroki podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości i ograniczające swobodę wypowiedzi” – głosi komunikat.

Wysłuchanie ma na celu „zbadanie erozji norm demokratycznych” i płynących z tego wniosków dla polityki zagranicznej USA.

Przed komisją wystąpią Zselyke Csaky z organizacji Freedom House, wiceprezes think-tanku CSIS i była dyplomatka Departamentu Stanu odpowiedzialna za Europę Heather Conley oraz analityk konserwatywnego think tanku American Enterprise Institute Dalibor Rohacz.

Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna przez szefa komisji Bena Cardina, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach.

– Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje – powiedział rozmówca PAP.

Zapowiedział, że posiedzenie może być bardziej politycznie niż zwykle w takich przypadkach ze względu na rosnącą popularność Viktora Orbána wśród części amerykańskich konserwatystów.

– Mimo to wielu Republikanów wciąż uważa, że erozja instytucji jest ważnym problemem – dodał.

Komisja Helsińska USA, a właściwie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obydwu izb amerykańskiego parlamentu. Zajmuje się tematami praw człowieka, demokracji i innych związanych z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

  1. A może niech się zajmą sprawą blokady kont kandydata na prezydenta i zmowa platform społecznościowych żeby wycinać wszystkie wzmianki o kandydacie na prezydenta. To dopiero było demokratyczne.

  2. Zgodnie z zasadą u was biją ******ów. Klasyka manipulacji, u nas jest wspaniale a popatrzta jak tam w tej Polsce jest źle ….

  3. A kiedy zajmą się demokracją w USA? Właśnie wypływają dowody, że gdy Trump jeszcze przemawiał i jego zwolennicy byli na wiecu, to od 8 minut trwał szturm na Kapitol… PROWOKATORÓW Z FBI! FBI umieściła ich na liście „20 najbardziej poszukiwanych” i zaapelowała do publiki o ich namierzenie. Gdy publika ich namierzyła, to… FBI odmawia aresztu i utajniła akta dlaczego… :-))))))))

  4. Najpierw powinni zająć się oszustwem wyborczym w swoim kraju… a dopiero później pouczać innych. Audyt w Arizonie wyraźnie pokazał co się stało w trakcie wyborów w USA w 2020…
    bidet nie wygrał wyborów, zainstalowano go na urzędzie tak jak instaluje się kibel w łazience…

  5. Wrogie fakty nie szkodzą głosić propagandy, że bandyci z ussraela, to sojusznik kulawego kalksteina. A czemu to nie szkodzi? Bo właściciele propagandy najuprzejmiej donoszą, że w bantustanie nie ma żelaznej demokracji. Tak się rewolucjonizuje od wieków, a obok kasa rośnie.

  6. Największy terrorysta świata zajmie się sprawdzeniem demokracji w Polsce? Czy użyje do tego swojego wojska które już stacjonuje w Polsce czy wyśle więcej żeby to sprawdzanie poszło szybciej? Śmiać się czy płakać?

  7. Powinni chyba sie zajac swoja demokracja, bo teraz to u nich raczej jest republika bananowa. Nawet szkoda slow jakim trzeba byc hipokrytą zeby uczyc kogos czegos czego samemu sie nie potrafi.

Comments are closed.