Komunizm kończy jak zwykle. Brak żywności i pieniędzy

Flaga Korei Północnej. / foto: Pexels
Flaga Korei Północnej. / foto: Pexels
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Z powodu niedoboru żywności władze Korei Północnej promują hodowlę ozdobnych czarnych łabędzi na mięso, a brak papieru używanego do drukowania pieniędzy zmusza je do wydawania zastępczej waluty tymczasowej – wynika z ustaleń wywiadu Korei Płd. i mediów.

Pandemia Covid-19 i ubiegłoroczne klęski żywiołowe dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą i chroniczne niedobory żywności w Korei Północnej. Przywódca kraju Kim Dzong Un nakazał zabezpieczenie każdego ziarna ryżu i całkowite poświęcenie rolnictwu – przekazali południowokoreańscy posłowie zapoznani z ustaleniami agencji wywiadowczej NIS.

Państwowe północnokoreańskie media informowały w tym tygodniu o uruchomieniu przemysłowej hodowli czarnych łabędzi jako źródła pożywienia, promując przy tym spożycie ich „pysznego” mięsa – informował portal NK News, który opisuje sytuację w trudno dostępnym kraju.

Tegoroczne zbiory mogą jednak być lepsze niż w ubiegłym roku, ponieważ było więcej słonecznych dni. Pojawiły się też sygnały ożywienia handlu, wpuszczania do kraju dostaw pomocy humanitarnej docierających przez Chiny, a także przygotowań do otwarcia granic z Chinami i Rosją – ocenił południowokoreański wywiad.

NIS przekazała również, że władze w Pjongjangu starają się opanować rosnące ceny towarów, a niedobory lekarstw przyspieszyły szerzenie się tyfusu i innych chorób. Do Korei Płn. przestały też docierać dostawy papieru i atramentu używanego do drukowania krajowej waluty, wona, co zmusza urzędników do wydawania kuponów jako waluty tymczasowej – powiedział zapoznany z ustaleniami wywiadu poseł Ha Te Kung, cytowany przez agencję AP.

Ograniczenie handlu zmniejszyło dostawy materiałów używanych w przemyśle, ale urzędnicy naciskają na robotników, by zwiększali produkcję. Przeciążenie doprowadziło w sierpniu do wybuchu w jednej z głównych fabryk nawozów – przekazał Ha, powołując się na informacje NIS.

Władze w Pjongjangu nie zgłosiły ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Wielu ekspertów wyrażało wątpliwości co do oficjalnych danych z Korei Północnej, ale NIS nie odnotowała jak dotąd żadnych oznak poważnej epidemii Covid-19 w tym kraju. Pjongjang odrzucił również szczepionki oferowane mu przez Pekin, Moskwę i globalny mechanizm COVAX; nie wykazuje też zainteresowania szczepionkami amerykańskimi – oceniła NIS.

Agencja wywiadowcza oceniła również, że Kim Dzong Un stracił 20 ze 140 kilogramów wagi, ale nie ma poważnych problemów zdrowotnych. Spekulacje, że w ostatnich wystąpieniach publicznych brał udział jego sobowtór, są bezpodstawne – uznała NIS.

Zwróciła przy tym uwagę na usunięcie portretów byłych przywódców kraju, dziadka i ojca Kim Dzong Una, które wcześniej widoczne były w tle podczas oficjalnych spotkań w siedzibie Partii Pracy Korei. Władze zaczęły przy tym używać określenia „kimdzongunizm” na określenie doktryny obecnego przywódcy, odrębnej od ideologii jego poprzedników – powiedział Ha.

Źródło: PAP

19 KOMENTARZE

 1. Jaki kraj się rozwija gospodarczo mając embargo? Jakoś Chiny komunistyczne jakby chciały to by sobie Polskę kupiły i zrobiły największe pola golfowe

 2. Ba, jest to kraj, który nie pozwala żydom meblować swojej rzeczywistości a nawet jest w stanie im grozić!

  A co tam z ‚polską’? A rozpaczliwie broni się przed menelami z Bliskiego Wstydu, którzy i tak ją stopniowo zajmują i to do tego stopnia, że na zachodniej granicy rozpaczliwie przed tymi menelami bronią się niemcy wespół z całą UE!

  Bo akurat ci menele im przeszkadzają!

 3. „Pjongjang odrzucił również szczepionki oferowane mu przez Pekin, Moskwę i globalny mechanizm COVAX; nie wykazuje też zainteresowania szczepionkami amerykańskimi – oceniła NIS”. No brawo, suwerenne państwo?

  • Nie wyszczepieni, więc przeżyją i będą stanowili świetny zaczyn na „światowego internacjonalistycznego człowieka”. Może wolną wolę już zgubili genetycznie, a jak nie, to osiągnięcia techniki przyjdą z pomocą i doszlifują.
   Oczywiście żal mi ich cholernie, ale co można zrobić? U siebie wolności wywalczyć nie ma jak…

 4. W Korei Północnej nie ma komunizmu tylko Duce, zresztą jedna cholera. Socjalizm, to socjalizm i w efekcie każdy skończy w podobny sposób. Bolszewizm, Duce, Komunizm, Faszyzm, Nazizm, Demokracja (no dobra socjaldemokracja) różnią niuanse fundament jednak pozostaje ten sam niestety :]

 5. Powoli powoli z tymi drwinami.

  Popatrzcie se tu – tinyurl.com/3b57typh, takie Vanessy wzięlibyście w ciemno!

  Ba, przeprowadzilibyście się do Korei Północnej.

  I jeszcze raz przypominam – ten naród pokonał międzynarodową koalicję, skrzykniętą przez USA. Te same USA, które sprzedały nas w Jałcie.

  • Zwyczajna jak zawsze propaganda, tyle że tym razem okraszona czarnymi łabędziami, a nie wypasem Koreańczyków na trawiastych pastwiskach, bzdury i tyle.
   Może za bogato tam nie jest ale dają radę, mają co sprzedawać a do tego handlują bronią, kto wie czy już nie znaleźli nabywcy na super deficytowy towar, możemy się jeszcze mocno zdziwić.
   Chiny na razie są gwarantem i podstawowym partnerem handlowym, dlatego na razie nic nie będzie.

 6. Jakie to szczęście, że my mamy pełno kasy i żarcia, c’nie?

  MENGELEwiecki po prostu strzepuje z tego..no.. obrzezanego..

  Kraj stoi, gospodarka nie działa, energii brak, a kasy fpip!

 7. Ale żeby łabędzie? Chyba dlatego, że to silne ptaki i się obronią, do czasu.
  Gdyby hodowali kurczaki, nie dałyby rady dorosnąć do wieku rzeźnego.

 8. Korea Płn. oczekuje od świata pomocy, pozwalającej na zastosowanie północnokoreańskiego pieniądza wirtualnego „Kimineum”, dzięki czemu każdy tam będzie sobie mógł kupić, co tylko chce wirtualnego. I będzie zadowolony.

Comments are closed.