Lawina w pobliżu Mont Everestu. Trzech zaginionych himalaistów

Nepal i Chiny wspólnie ustaliły wysokość Mount Everestu na wysokość 8488 metrów i 86 centymetrów. Zdjęcie: Dostawca: PAP/DPA.
Nepal i Chiny wspólnie ustaliły wysokość Mount Everestu na wysokość 8488 metrów i 86 centymetrów. Zdjęcie: Dostawca: PAP/DPA.
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Trzech francuskich himalaistów zaginęło po przejściu lawiny w pobliżu Mont Everestu. W niedzielę 31 października służby ratunkowe znalazły ich namioty i sprzęt alpinistyczny.

Lawina uderzyła obóz Francuzów. Według Himalayan Times próbowali oni wspiąć się na szczyt około 6000 metrów w pobliżu Everestu. Urzędnik z Ministerstwa Turystyki Nepalu poinformował, że ta grupa nie wystąpiła o pozwolenie, które jest obowiązkowe przed rozpoczęciem wspinaczki.

Poszukiwania rozpoczęły się dopiero po tym, gdy rodziny himalaistów skontaktowały się z władzami, bo nie miały już od pewnego czasu z nimi kontaktu. Gazeta nie podaje szczegółów.

Zwolennicy wspinaczki zaczęli od niedawna przyjeżdżać do Nepalu po całkowitym zamknięciu tego kraju ubiegłym roku z powodu pandemii. Zamknięcie mocno zniszczyło gospodarkę tego 30-milionowego kraju, który jest silnie uzależniony od turystyki.

Nepal ponownie otworzył kraj dla turystów we wrześniu, zwalniając osoby zaszczepione z kwarantanny. Prawdopodobnie Francuzi będą jednak pierwszymi ofiarami gór po otwarciu sezonu.

Źródło: AFP

4 KOMENTARZE

  1. Przed laty Stanisław Lem powiedział iż internet uświadomił mu, ze ilość idiotów na świecie jest ogromna. Sprawę uściślił profesor fizyki Krzysztof Meissner. Stwierdził bowiem, że dwie rzeczy są nieskończenie wielkie – ludzka głupota i rozmiar kosmosu. Zaznaczył jednak, że co do kosmosu nie ma pewności.

  2. Ta góra – temat informacji – nazywa się MOUNT EVEREST, a nie Mont Everest.
    Ale w Polsce takie drobiazgi jak poprawna nazwa, nazwisko itp. nie mają znaczenia.

Comments are closed.