Wietnam Fot. ilustr. Twitter
Wietnam Fot. ilustr. Twitter
Komunistyczny rząd Wietnamu najwyraźniej przypomniał sobie o ideologii, którą promuje. Pięć osób pracujących dla portalu internetowego zostało skazanych przez sąd w Can Tho, w południowym regionie Delty Mekongu.

Truong Chau Huu Danh, założyciel strony Bao Sach („Czysta gazeta”) na Facebooku, która publikuje artykuły na ważne tematy społeczne i opisuje korupcję, został skazany na cztery i pół roku więzienia.

Sąd uznał, że artykuły Huu Danha zawierały „reakcyjne przesłanie” i „nie służyły interesom kraju”. Czterech współoskarżonych zostało skazanych na kary więzienia od dwóch do trzech lat. Cała piątka otrzymała zakaz pracy w dziennikarstwie przez trzy lata już po odbyciu kary pozbawienia wolności.

Werdykt sądu wpisuje się w pewien trend dokręcania śruby ideologicznej w tym kraju. Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price potępił wyroki oraz mówił o łamaniu praw do wolności słowa i mediów.

Michalkiewicz. The Movie

W oświadczeniu dodał, że chodziło tu o opisywanie korupcji, co nie może być przestępstwem. Dlatego „Stany Zjednoczone wzywają władze wietnamskie (...) do uwolnienia tych pięciu dziennikarzy”.

Przypomniano, że w lipcu tego roku były dziennikarz radiowy Pham Chi Thanh, również znany jako działacz opozycji, został skazany na pięć i pół roku więzienia za zamieszczanie informacji na Facebooku.

Analitycy mówią o zaostrzeniu polityki partii komunistycznej, po tym, jak Nguyen Phu Trong został ponownie wybrany na jej przywódcę po tajnym kongresie, który odbył się na początku tego roku. Wietnam zajmuje 175 miejsce na 180 krajów w światowym rankingu wolności prasy ustanowionym przez Reporterów bez Granic w 2021 roku.

Źródło: AFP