Resort Glińskiego dumny. Polska przyjęła definicję antysemityzmu IHRA. „Ważny i oczywisty punkt odniesienia”

Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilkanaście dni temu pojawiło się oświadczenie mówiące o tym, że Polska uznała międzynarodową definicję antysemityzmu sformułowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (IHRA).

Na stronach resortu kierowanego przez Piotra Glińskiego, w zakładce „Współpraca z zagranicą” można znaleźć „Oświadczenie w sprawie definicji IHRA”. Jak czytamy, „Polska jako członek Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA) poparła w 2016 r. przyjęcie przez Sojusz roboczej prawnie niewiążącej definicji antysemityzmu”.

Dodano też, że nasz kraj uznał „roboczą prawnie niewiążącą definicję antysemityzmu IHRA za ważny i oczywisty punkt odniesienia w przeciwdziałaniu temu zjawisku”.

Definicja ta została przyjęta 26 maja 2016 roku. „Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej” – czytamy w definicji IHRA.

W oświadczeniu podkreślono, że „antysemityzm jest definiowany jako istotny problem na całym świecie”.

„Polskie społeczeństwo i władze państwowe są w sposób szczególny na niego wyczulone z oczywistych powodów historycznych – około trzech milionów polskich obywateli pochodzenia żydowskiego zostało wymordowanych w ramach wcielania w życie założeń zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu. W tym kontekście Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w szczególny sposób traktuje pamięć o Zagładzie i edukację o niej prowadzoną w polskich muzeach i instytucjach pamięci – kluczowy element przeciwdziałania antysemityzmowi – i z dumą odnotowuje ich dorobek w tym obszarze” – przyznał resort Glińskiego.

„Ministerstwo jest od lat zaangażowane w działania o znacznie szerszym wymiarze, mającym na celu opiekę i badanie dziedzictwa polskich Żydów, które jest ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego” – zaznaczono.

Źródła: gov.pl/ holocaustremembrance.com

63 KOMENTARZE

 1. Czy tylko Żydzi są semitami?
  A dlaczego tylko tzw antysemityzm jest ścigany prawnie? A nie np:. antypolonizm itp?
  Czyli jak skrytykuję, powiem coś na Żyda zgodnie z prawdą to będzie też antysemityzm?

  • Tak, na Żyda, jak i nie na Żyda – proszę przeczytać uważnie tę, pożal się Boże, tfu-definicję. Toż to urąga jakimkolwiek podstawowym zasadom logiki i metodologii.
   Śp. o. Józef Maria Bocheński takie „coś” nazywał bełkotem. Przy okazji, polecam jego „Sto zabobonów”.
   Of korz, po to jest taka tfu-definicja, by można było pod nią cokolwiek podczepić.
   A nie-pan gliński takiej bzdurze przyklaskuje, w zasadzie zero zdziwień.

 2. CZY MÓWIENIE PRAWDY o sydowskich zbrodniach i zakłamaniu tzw. ilości ofiar i faktycznej narodowości ofiar to antysemityzm ? ZATEM PRAWDA to dla sydów antysemityzm…problem w tym że oni nawet Semitami nie są !

 3. Kiedyś z Kaczyńskim na konferencji chwalił się, że od lat związany jest z fundacją Batorego, a ludziom wciska się ten kit, że to tylko środowisko Gazety Wyborczej.

 4. a tam; najlepszą definicję antysemityzmu podał niezawodny felietonista i prawnik zarazem, p. Stanisław Michalkiewicz; oby żył długo w zdrowiu i pisał nam co i jak w swój swoisty, niepowtarzalny sposób; im na pohybel;

  • Chyba chodzi o to:
   Antysemitą jest ten, kogo Żydzi nie lubią.

   Jeśli powyższe, to zgoda, bo to wyczerpuje definicję – prosto, precyzyjnie.
   Pan Stanisław jest przedstawicielem cywilizacji łacińskiej, w odróżnieniu od…

 5. Szanowny Panie Ministrze, czy mówienie o okupacji Zachodniego Brzegu, ew. niszczenia grobów Palestyńczyków to też antysemityzm ?

Comments are closed.