Resort Glińskiego dumny. Polska przyjęła definicję antysemityzmu IHRA. „Ważny i oczywisty punkt odniesienia”

Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Piotr Gliński. / foto: PAP/Jakub Kamiński
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilkanaście dni temu pojawiło się oświadczenie mówiące o tym, że Polska uznała międzynarodową definicję antysemityzmu sformułowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (IHRA).

Na stronach resortu kierowanego przez Piotra Glińskiego, w zakładce „Współpraca z zagranicą” można znaleźć „Oświadczenie w sprawie definicji IHRA”. Jak czytamy, „Polska jako członek Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Upamiętnienia Holokaustu (International Holocaust Remembrance Alliance – IHRA) poparła w 2016 r. przyjęcie przez Sojusz roboczej prawnie niewiążącej definicji antysemityzmu”.

Dodano też, że nasz kraj uznał „roboczą prawnie niewiążącą definicję antysemityzmu IHRA za ważny i oczywisty punkt odniesienia w przeciwdziałaniu temu zjawisku”.

Definicja ta została przyjęta 26 maja 2016 roku. „Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej” – czytamy w definicji IHRA.

W oświadczeniu podkreślono, że „antysemityzm jest definiowany jako istotny problem na całym świecie”.

„Polskie społeczeństwo i władze państwowe są w sposób szczególny na niego wyczulone z oczywistych powodów historycznych – około trzech milionów polskich obywateli pochodzenia żydowskiego zostało wymordowanych w ramach wcielania w życie założeń zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu. W tym kontekście Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w szczególny sposób traktuje pamięć o Zagładzie i edukację o niej prowadzoną w polskich muzeach i instytucjach pamięci – kluczowy element przeciwdziałania antysemityzmowi – i z dumą odnotowuje ich dorobek w tym obszarze” – przyznał resort Glińskiego.

„Ministerstwo jest od lat zaangażowane w działania o znacznie szerszym wymiarze, mającym na celu opiekę i badanie dziedzictwa polskich Żydów, które jest ważnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego” – zaznaczono.

Źródła: gov.pl/ holocaustremembrance.com

63 KOMENTARZE

 1. ,,czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami” – NIE SĄ ŻYDAMI?? serio? I Żydzi pozwolili na taką definicję? Nie wierzę…

  • Rzecz jest w odniesieniu całości i w kontekście.
   Chodzi o osoby niebędące Żydami i jednocześnie … hiperprzychykne do sześcianu Ż-om,
   Jeżeli ktoś będzie się naśmiewał z tzw. szbesgojów, że są zbyt służalczy wobec tej nacji, że się oderwali od własnej nacji etc etc – „wpadnie pod definicję”.

  • To jest tak skonstruowane, żeby „antysemityzm” liczyć podwójnie. Jeżeli białasa nazwiesz „ży…skim sknerą” to go nie obrażasz tylko „ż”.

  • A Niedzielak nie podlega pod polską jurysdykcję. W sumie..też powinien nosić kipe na głowie.Na głowie czarna kipa, na twarzy czarna szmata. Zaraz na mnie naskoczą ze jestem antysemita, bo mnie sie to źle kojarzy.Ale ogródkami mówiąc: Na westernach każdy uzbrojony bandyta napada na bank ze szmatą na twarzy. A bandyta ze szmata na twarzy i kipą na głowie to kto to jest?

 2. Ciekawe dlaczego nie ma antyperuwianizmu, antynepalyzmu, anty…. i tu można wstawić dowolne nacje świata. Nie ma albo jest w małym zakresie. Dlaczego na całym świecie nie lubi się was?
  Zawłaszczacie słowo holokaust! I za to was nie toleruje yudki. Nie mam też nic przeciwko semitom! Wciągacie ich w swoje gierki. I za to też was nie toleruję yudki.

 3. Wnioskuję z artykułu , że do II Wś w Polsce nie było antysemityzmu . Dlaczego ? Ponieważ nie było Żydów a byli żydzi (tak jak kowal czy katolik , zawód lub wyznanie ) a antysemityzm dotyczy Żydów .

 4. „antysemityzm jest definiowany jako istotny problem na całym świecie” – IHRA, czy znasz odpowiedź na pytanie – skąd się bierze antysemityzm na całym świecie, nawet w tych państwach, gdzie żydów prawie nie ma ?

 5. A mnie osobiście interesuje jak „obywatele polscy pochodzenia ż.” zachowywali się wobec obywateli pols. pochodzenia pol., przed wojną, w jej czasie, pod róznymi okupacjami oraz po wojnie.
  Interesujące też jest ilu z „obywateli pol. poch. ż”, mieszkających choćby chwilowo w Pl od 1944-45, miało obywatelstwo pol. przed wojną, a ilu sowieckie.

  • Na posesji moich dziadków we wrześniu 39r. stacjonowało Wojsko Polskie wycofujące się na wschód. Moja rodzina ich przenocowała i nakarmiła (konie również). Chłopcy jak malowani podziękowali i odjechali. Kilka dni później wkroczyli Niemcy i zaczęli pytać o polskich wojaków. „Ż” wskazali dom przy ul Kowalskiej 15 a kulturalny naród go spalił. Czy opisanie tych faktów podlega pod „antysemityzm” ?

   • Dodam jeszcze że pomiędzy Polakami a „ż” nie było żadnych konfliktów. Dziadek współpracował z handlarzami i sklepikarzami (dostarczali mu towar) a moja nastoletnia wówczas matka miała koleżanki „ż”. Po wejściu rasowych panów nagle wszystko się zmieniło, zaczęli się łasić i podlizywać. Po pewnym czasie aryjczycy zaczęli podstawiać wagony na bocznicę kolejową. Pomimo doznanych krzywd moja matka żegnała „ż” koleżanki ze łzami w oczach.

    • Moja duża starsza znajoma, w właściwie mojego ojca, ma makatkę ż-ską (bezwartościową de facto, ale jest to jakieś podziękowanie ), którą wraz z matką otrzymała od biednej Ż-wki, ktorej nosiły jedzenie. Nie pamiętam jak to było, czy przed zamknięciem getta w Wwie, na pewno ryzykowały życie. Dziś posiadanie takiej makatki, to może prawie „grabież mienia ż”?

   • Włąśnie takie historie, a także np. stwierdzenia z książki W. Szpilmana, gdy przytaczał opinie obecne wśród Ż: „to wojna Polaków i Niemców, nie angażujmy się”, albo (wcześniejsza) „przyjdą Niemcy i zrobią porządek”, powinny funkcjonować w pamięci Polaków.
    Plus zbrodnia w Brzostowicy Małej (opisana nawet w „pol.poprawnej” wiki) etc etc

 6. „określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich.”
  „Może się”. I kto to będzie weryfikował, uruchamiając działania sił polic.? Pytanie retorzyczne.

 7. A co z antypolonizmem? Polaków też mordowano i to na cztery sposoby: przez komunistów sowieckich, ale o tym mówić nie wolno, przez bandy ukraińskich nacjonalistów, ale o tym mówić nie wolno, przez skomunizowanych żydów, ale o tym mówić bardzo nie wolno i przez niemieckich socjalistów narodowych, tylko o tym można mówić.

 8. Problem w tym, że zdecydowana większość dzisiejszych wyznawców judaizmu oraz religii holokaustu to nie są semici. Semici to w większości ludzie pochodzenia tureckiego, genetyczni potomkowie Chazarów.
  Większość semitów to ludzie pochodzenia arabskiego oraz nawet czarnoskórzy mieszkańcy północno–wschodniej Afryki!

  A zatem, co to za ściema z tym antysemityzmem i kogo ona w ogóle ma dotyczyć?

 9. Co to znaczy „Polska uznała”? „nasz kraj uznał”?

  Fizycznie jak to wygląda, przepraszam?

  Ten zasranetz w mycce to Polska?

  To co to jest – tinyurl.com/49vru6p7, też POLSKA? Może to POLIN? CO TO JEEESTTTT!?

 10. Ta definicja jest sprzeczna z faktami – klasycznym przykładem jest istnienie np Europejskiego Parlamentu Żydowskiego (ejp.eu) – jego istnienie jest nie do pogodzenia z zapisem definicji który mówi o lojalności Żydów wobec państw/narodów których obywatelstwo posiadają. Takich sprzeczności jest znacznie więcej. Najważniejsze dla nas jest kto dał zgodę Glińskiemu na przyjęcie tej definicji?

 11. A jeżeli chodzi o podobną postawę wobec Semitów, którzy nie są Żydami, to co? Zawsze sądziłem,że nienawiść wobec Arabów, to też antysemityzm…

    • Gdybyś był lub chciał być właścicielem tysięcy niewolników to jaką religię, jakie wierzenia byś im stworzył?

     Nie takie, że mają zamknąć mordy, brać w pysk w milczeniu, a sprawiedliwości i nagrody oczekiwać po śmierci? I to pod warunkiem, że byli grzeczny a z wszelkiego nieposłuszeństwa natychmiast spowiadali się swojemu nadzorcy?

 12. „to określone postrzeganie Żydów” ale icek, co to właściwie znaczy „określone” i gdzie?
  Oraz od kiedy to wyrażanie nienawiści – np ja nienawidzę polityków – jest nielegalne, od kiedy to nienawiść czy jakiekolwiek inne uczucie można sankcjonować prawnie?

 13. rządowe dwużydziany, a Gliński to już dwużydzian do potęgi

 14. Ci żydzi nie są Semitami więc jaki antysemityzm
  Za to od lat jest anrtpolonizm, sianie chaosu, zamieszek, wojen, depopulacji … przez elity NWO, Deep State czy jak im tam

 15. Kim jest pan Gliński? Samo pochodzenie nie powinno kształtować opinii o człowieku. Ale wydaje mi się, że ten pan przynajmnej mentalnie (a może nie tylko…) nie jest Polakiem, ale przedstawicielem „narodu wybranego”.

 16. Czy ten antypolski rząd PiS-u przestanie kiedyś reprezentować żydowskie, amerykańskie czy ukraińskie interesy – a zacznie polskie !!!

Comments are closed.