Skomlenie Bodnara w Getyndze. Były RPO przyrównał Polskę do zwierzątka, które Niemcy oswoili

LGBT/Adam Bodnar. Foto: PAP
Adam Bodnar. Foto: PAP
REKLAMA
Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odbierał nagrodę od Deutsch-Polnische Gesellschaft Bundesverband. Z jego ust padły, wypowiedziane w języku niemieckim, skandaliczne słowa.

Adam Bodnar otrzymał nagrodę od Federalnego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich. Odbierając ją w Getyndze wygłosił po niemiecku przemówienie, którego treść dla Polaków jest co najmniej szokująca. Były RPO wychwalał w nim bowiem rolę naszych zachodnich sąsiadów w transformacji w Polsce po 1989 roku. Na tym jednak nie koniec. Bodnar przyrównał nasz biedny kraj do zwierzątka, które Niemcy oswoili i którego nie powinni teraz porzucać.

– Polska kultura prawna i przemiany po 1989 r. zostały zainspirowane i były wspierane przez niemiecką myśl prawniczą. Na tym opierało się konstruowanie w Polsce nowoczesnego państwa prawa, mechanizmów ochrony praw człowieka i demokracji. Na tym opieraliśmy naszą integrację europejską – mówił.

REKLAMA

Następnie przyrównał Polskę do… zwierzęcia. Nie wiadomo czy to wpływ jego długoletniej współpracownicy, „obrończyni krów mlecznych” Sylwii Spurek, czy też wyłącznie własna „inwencja” (lub tresura) Bodnara.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

– Ale to powoduje – po stronie mentora – także szczególną odpowiedzialność. Jak w przypowieści z „Małego Księcia”. Jeśli oswoi się zwierzątko, to nie można go później porzucać – przypomniał Niemcom.

Bodnar posunął się też do stwierdzenia, że niemieckie zbrodnie na Polakach nie powinny bynajmniej powstrzymywać Niemców przed wytykaniem Polsce błędów, rzekomych lub rzeczywistych. – Mam na myśli odpowiedzialność za to, aby rzetelnie, a tym samym także krytycznie oceniać sytuację w Polsce. Czy doświadczenia historyczne nie stały się po prostu wygodną wymówką, aby nic nie mówić? – zastanawiał się.

Bodnar przyznał też Niemcom przywódczą rolę w Europie. – Właśnie ze względu na tragiczne doświadczenia historyczne, właśnie na Niemcach i na Republice Federalnej Niemiec spoczywa szczególna odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej – całej Europy, w tym państw na wschód od dawnej Żelaznej Kurtyny – twierdził.

Polskie tłumaczenie swojego wystąpienia Adam Bodnar zamieścił nawet na swoim Facebooku.

Źródła: Facebook/PCh24.pl

REKLAMA