Hieny cmentarne. Zabiorą Polakom nawet nagrobki. Rząd szykuje kontrowersyjny projekt

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Rząd przygotowuje projekt ustawy o pochówku, cmentarzach i nagrobkach. Znalazł się w nim przepis, w myśl którego pomniki wznoszone na kwaterach cmentarnych nie będą już – jak do tej pory – własnością osób, które je stawiają, ale własnością cmentarza.

Jak się okazuje, PiS-owski tzw. Polski Ład to nie tylko zmiany obciążeń podatkowych, które – jak wyliczyli niektórzy eksperci – będą „największą w historii podwyżką podatków”. Władza chce bowiem regulować także kwestie związane ze śmiercią.

W ustawie o pochówkach i funkcjonowaniu cmentarzy rząd chce bowiem zapisać, że Polacy nie będą już właścicielami nagrobków, które – często za ciężkie pieniądze – sami stawiają swoim bliskim. W nowelizacji tej ustawy znalazł się taki zapis. Jednocześnie rząd deklaruje, że jej celem ma być unowocześnienie i cyfryzacja systemu.

30 października projekt znajdował się w konsultacjach. Jak czytamy, rząd chce utworzyć centralny rejestr grobów i miejsc spoczynku, rejestr cmentarzy, elektroniczną kartę zgonu, a także elektroniczne księgi cmentarne. Pojawił się tam też zapis mówiący o tym, że Polacy nie będą mogli posiadać prawa własności w stosunku do nagrobków i pomników.

„Wszystkie groby, nagrobki, grobowce i inne kompozycje architektoniczne wzniesione na terenie cmentarza są własnością właściciela cmentarza. Mogą one być wznoszone, przerabiane i odnawiane przez osoby dysponujące uprawnieniami fundatora grobu lub prawem do grobu” – czytamy w projekcie.

Oburzeni proponowanymi zmianami są m.in. przedstawiciele branży funeralnej. W rozmowie z „Super Expressem” swoje uwagi przekazał prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki.

– Chory pomysł. Zasada jest prosta, to co w ziemi jest własnością cmentarza, to co nad ziemią – w sensie nagrobki – należy do dysponenta. Ustawodawca powołuje się na prawo rzymskie, że jeśli coś jest trwale związane z ziemią, to jest własnością właściciela. Gdy postawię pomnik za 10 tys. zł, a później stwierdzę, że mi się nie podoba i go zdemontuję, to czy w tym momencie okradam właściciela cmentarza? – pytał.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, to osoba, która płaci za budowę nagrobka lub pomnika, jest jego właścicielem. Rząd chce jednak sprawić, że osoba dysponująca prawem do danej kwatery cmentarnej będzie mogła nadbudować grób, jednak efekt tej inwestycji będzie należał do właściciela cmentarza.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2022 roku. Rząd chce, aby pełna wersja centralnego rejestru grobów została wprowadzona w kwietniu 2022 roku. Wówczas ma już obowiązywać przepis, w myśl którego Polacy zostaną pozbawieni prawa własności do nagrobków.

To nie jedyne zmiany, jakie proponują rządzący. Więcej na ten temat w artykule poniżej.

EKOSZALEŃSTWO nawet po śmierci. Idą zmiany w przepisach pogrzebowych. „Pola pamięci” i „cmentarze ekologiczne”

Źródła: Radio ZET/se.pl

57 KOMENTARZE

 1. Dyżurny cenzor znów obsrał zbroję więc jeszcze raz:

  Umowa dzierżawy nie daje właścicielowi gruntu żadnych praw do obiektu, chyba, że „umowa” stanowi inaczej.

  Nie istnieje „dzierżawa wieczysta”! Wszystko należy do par.. do żydów! No przecie nie do ‚polskich’ gojów a o grobach twoich przodków będzie decydował REBE !

 2. Umowa dzierżawy nie daje właścicielowi gruntu żadnych praw do obiektu, chyba, że „umowa” stanowi inaczej.

  Nie istnieje „dzierżawa wieczysta”! Wszystko należy do par.. do żydów! No przecie nie do ‚polskich’ gojów a o grobach twoich przodków będzie decydował REBE !

 3. Ustawa stanowi też że grób będzie można opłacić na 20 lat. potem, jeżeli kolejna opłata nie zostanie wniesiona grób będzie podlegał likwidacji. Uszami wyobraźni już słyszę ten wszechświatowy klangor, gdy buldożery wjadą na kirkuty, bo tam o żadnych opłatach nie ma mowy. A może nie wjadą…

 4. 😲 całkiem ich po*ebało !!! To w takim razie niech właściciel cmentarza kupuje nagrobki ! My wybieramy A on niech płaci skoro to jego!!
  Nawet po śmierci człowiekowi spokoju nie dadzą 😡🤬

 5. Palą ICH w oczy światła zniczy, nawet młode pokolenie chętnie kultywuje tą tradycję, zatem ciężko z tym walczyć ideowo. I tu zawsze z pomocą przychodzi regulator na zlecenie. I takim oto sposobem nareszcie zorganizują gojom adekwatny pochówek, czyli doły z wapnem.

 6. „MKiDN: cmentarz w Katyniu niszczeje z winy władz rosyjskich” (tinyurl.com/4j6ud2km)

  ..hmmm.. może oni tam już mają ten mondry* „system”?

  Wiadomo, „jak państwo czyś się zajmie wyniki miewa nadzwyczajne”! Wystarczy 500+ i wszyscy szczęśliwi!

 7. Spotkałem się z informacją, że w tej samej ustawie mowa jest o zmniejszeniu ZASIŁKU POGRZEBOWEGO.

  Oczywiście dla niezaszczepionych! Za karę!

  A zaszczepieni dostana PODWYŻKĘ ZASIŁKU !

  Ale może to tylko tak ludzie gadajommm…

Comments are closed.