Jak zagraniczne firmy robią polski rząd w konia. Volkswagen w ciągu 5 lat zapłacił pół miliona podatku CIT

Premier Mateusz Morawiecki prezentuje
Premier Mateusz Morawiecki prezentuje "Polski Ład". Foto: PAP
REKLAMA
Polski Ład utrwali podatkowe dysproporcje wśród firm. Przedsiębiorcy z sektora MŚP muszą się przygotować na podwyżki podatków, natomiast zagraniczni inwestorzy mogą liczyć na kolejne ulgi i uproszczenia fiskalne – uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak przypomina ZPP w środowej informacji prasowej, organizacja w sierpniu przygotowała raport pt. „Francuskie firmy w Polsce”, pokazujący ogromną skalę unikania opodatkowania przez największe francuskie przedsiębiorstwa.

Według ZPP dane zebrane w raporcie potwierdzają tezę o dysproporcji w opodatkowaniu MŚP i dużych przedsiębiorstw. Według związku jeden z największych operatorów komórkowych w ciągu ostatnich 5 lat zapłacił zaledwie 30 tys. zł z tytułu CIT.

REKLAMA

„Wnioski wyciągnięte z tego raportu, jak i fakt wdrażania przez rząd Polskiego Ładu zawierającego negatywne rozwiązania dla rodzimych MŚP, skłonił nas do stworzenia opracowania ukazującego dyskryminację podatkową najmniejszych polskich firm” – napisano.

Według ZPP budżet jest drenowany z uwagi na powszechność unikania opodatkowania podatkiem CIT, a powstający w ten sposób deficyt jeszcze bardziej uderzy w małe polskie firmy. Jak ukazuje raport, to właśnie na nie przerzucany jest bowiem cały ciężar podatkowy.

„Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako 'kombinatorów’, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność” – twierdzi cytowany w informacji członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP Jakub Bińkowski.

Związek informuje, że zaledwie 41 proc. podatników CIT wykazało w 2018 r. podatek do zapłacenia. Dla porównania odsetek „liniowców” wykazujących podatek PIT wynosił wg ZPP 83 proc.

Z danych ZPP wynika też, że przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym płacą efektywnie trzykrotnie więcej podatku dochodowego (w odniesieniu do przychodu), niż spółki kapitałowe. Działalność w tej ostatniej formie prowadzi 96 proc. zagranicznych inwestorów.

REKLAMA